UVNITŘ POZVÁNKA – Vzácný a světově unikátní odchov dvojzoborožců indických za asistence ošetřovatelů zlínské zoologické zahrady bude hlavním tématem přednášky kurátora chovu ptáků této zoo Václava Štrauba na 17. setkání chovatelů Severovýchodních Čech. Akce se uskuteční v sobotu 9. prosince od 16 hodin v sále hospůdky U vlčice ve Vlčí Habřině na Pardubicku a pořádá ji chovatelská organizace ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy. Václav Štraub ovšem nebude přednášet pouze o dvojzoborožcích indických, ale také o nových společných ptačích expozicích v Zoo Zlín a o nedávné cestě do Kolumbie za fotografováním vzácných druhů ptáků. Zlínská zoo patří mezi nejúspěšnější zařízení pro chov zoborožců a velkých arů u nás, pravidelně odchovává pod rodiči například ary hyacintové.
Odchov dvojzoborožce indického ale patří mezi vůbec největší úspěchy této zoo. Letos se podařil již potřetí, ale napoprvé pod rodiči, byť za asistence ošetřovatelů, kteří mládě v hnízdě přikrmovali. Tuto techniku si museli ve zlínské zoo s rodičovským párem během několika let natrénovat. Tento způsob odchovu dvojzoborožce indického je unikátní i z celosvětového hlediska, podařil se tak vůbec poprvé v zajetí. Zoborožci se totiž při hnízdění zazdívají do hnízdní dutiny, ve které samice zůstává několik týdnů sama se snůškou a později mláďaty. Do dutiny vede jen malý otvor, kterým se může samice vyprazdňovat a kterým ji samec krmí. Zlínská zoo má ale v hnízdním kmeni kontrolní otvor, kterým může případně odebrat vejce nebo pomoci mláděti, o které by se rodiče nestarali.
Zoo začínala s umělým odchovem „na maňáska“
Sestavit vhodný chovný pár dvojzoborožců indických je mimořádně náročné. „Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců. Takový výběr v zoologických zahradách přirozeně nejde poskytnout, takže sestavit dohromady kompatibilní pár může být „běh na velmi dlouhou trať“. Často se totiž u nich vyskytuje vnitropárová agrese, která může skončit až zraněním jednoho z ptáků,“ vysvětloval letos v létě Václav Štraub, když zoo oznamovala mimořádný odchov. Zlínský pár si určitým agresivním obdobím také prošel. Pokud totiž samice zjistí, že snůška není oplozená, nebo vejce rozbije, vyklove se ze zazděné hnízdní dutiny předčasně a samec ji kvůli tomu může napadnout. Ptáky je pak nutné na nějakou dobu oddělit a teprve po pár dnech je možné pár znovu dát dohromady.
Dvojzoborožce indické mohou návštěvníci zlínské zoo pozorovat ve výletové voliéře poblíž expozice Zátoka rejnoků. Historicky první mládě tohoto impozantního opeřence odchovala Zoo Zlín v roce 2018, kdy jej dokrmovala uměle a vyrobila si kvůli tomu speciální maketu hlavy samice zoborožce, aby si mládě nezvykalo na lidi. Stejným způsobem zahrada zopakovala úspěch i v roce 2020. „První dvě odchovaná mláďata již zlínskou zoo opustila, nový domov našla v zoologických zahradách v Portugalsku a v Singapuru,“ informovala zahrada na své oficiální stránce na Facebooku. S chovem těchto vzácných a obrovských ptáků ve Zlíně začali v roce 2010 a první oplozené vejce zaznamenali o čtyři roky později.
Přednášku Václava Štrauba v hospůdce U vlčice ve Vlčí Habřině budou moci v sobotu 9. prosince navštívit předem přihlášení zájemci (kontakt v pozvánce výše). Vstupné činí 200 Kč, pro členy pořádající ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy 100 Kč. Ararauna.cz přinese z této přednášky reportáž.
Úvodní foto: ZO ČSCH Exotáři Východní Čechy