Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Kriticky ohrožení a donedávna v přírodě vyhubení jihoameričtí papoušci arové škraboškoví se začínají dostávat do rukou soukromých chovatelů. Jak upozornila více než dvacítka nevládních organizací v dopise adresovaném Astrid Schomakerové, ředitelce oddělení zelené diplomacie a multilateralismu při Generálním ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, německá Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která vlastní drtivou většinu arů škraboškových chovaných v zajetí, začala tyto ptáky prodávat soukromým chovatelům. Vyplývá to z odpovědi Bettiny Hoffmannové, státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí, na dotaz poslankyně německého Bundestagu Iny Latendorfové.

Latendorfová reagovala na podklady pro 77. zasedání Stálého výboru CITES, které se v těchto dnech koná ve Švýcarsku. V něm se objevily informace o vývozech arů škraboškových z německého zařízení ACTP do Indie a dalších zemí. Například že v první polovině letošního roku bylo vyvezeno několik těchto papoušků do Indie. „Úřady vysvětlily, že tyto vývozy z Německa do Indie byly povoleny v rámci záchranného chovného programu (tj. primárně s cílem mít rezervní populaci v Indii a nejenom pro vytváření příjmů pro záchovný program). Proto jsou všechny exempláře vyvezené do Indie a jejich potenciální potomci nadále součástí chovu ACTP, které vede jejich chovnou knihu,“ uvádí se v tomto dokumentu. Poslankyně Bundestagu se proto obrátila na spolkové ministerstvo životního prostředí s dotazem, do jakých zemí ACTP vyvezlo ary škraboškové a v jakém množství.

„Spixové“ jsou už také v Indii, Belgii a Dánsku

Ministerstvo poslankyni odpovědělo 18. října podrobným výčtem všech vývozů arů škraboškových z Německa za období od roku 2019. Do Brazílie v rámci reintrodukčního programu pro vypouštění papoušků do přírody bylo vyvezeno 17 a poté ještě 35 arů škraboškových. „Všechna zvířata poházela buď z Německa nebo Kataru. Vývozy a reexporty byly prováděny výhradně za účelem vypuštění/znovuzavedení druhu do přírody,“ napsala státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí. Do Indie bylo podle tajemnice z ACTP vyvezeno 26 arů škraboškových za účelem chovu a vytvoření druhé rezervní populace. V rámci EU pak došlo k deponaci jednoho ary škraboškového v Dánsku a 29 exemplářů v Belgii (v tomto případě jde o umístění v Zoo Pairi Daiza, pozn. red.).

Dalších 20 arů škraboškových bylo převedeno na nové majitele ve třech evropských zemích. Pět jich putovalo do Belgie, 11 do Dánska a čtyři na Slovensko. Ve všech případech šlo o ptáky odchované v ACTP, kteří získali žluté „eurocitesy“ s kódem C prokazujícím legální původ ptáků odchovaných v zajetí. „Upozorňujeme, že všechna zvířata jsou čipovaná. Pro všechna zvířata jsou k dispozici analýzy DNA,“ doplnila státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí Bettina Hoffmannová. Nevládní ochranářské organizace se na základě těchto informací obrací na Evropskou komisi s žádostí o prověření dodržování úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Podle jejich interpretace totiž legislativa EU porušuje úmluvu CITES, když umožňuje komerční obchodování s ohroženými druhy.

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 3. až 5. listopadu 2023

Dálší článek

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

Nejčtenější