Kriticky ohrožení a donedávna v přírodě vyhubení jihoameričtí papoušci arové škraboškoví se začínají dostávat do rukou soukromých chovatelů. Jak upozornila více než dvacítka nevládních organizací v dopise adresovaném Astrid Schomakerové, ředitelce oddělení zelené diplomacie a multilateralismu při Generálním ředitelství Evropské komise pro životní prostředí, německá Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP), která vlastní drtivou většinu arů škraboškových chovaných v zajetí, začala tyto ptáky prodávat soukromým chovatelům. Vyplývá to z odpovědi Bettiny Hoffmannové, státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí, na dotaz poslankyně německého Bundestagu Iny Latendorfové.
Latendorfová reagovala na podklady pro 77. zasedání Stálého výboru CITES, které se v těchto dnech koná ve Švýcarsku. V něm se objevily informace o vývozech arů škraboškových z německého zařízení ACTP do Indie a dalších zemí. Například že v první polovině letošního roku bylo vyvezeno několik těchto papoušků do Indie. „Úřady vysvětlily, že tyto vývozy z Německa do Indie byly povoleny v rámci záchranného chovného programu (tj. primárně s cílem mít rezervní populaci v Indii a nejenom pro vytváření příjmů pro záchovný program). Proto jsou všechny exempláře vyvezené do Indie a jejich potenciální potomci nadále součástí chovu ACTP, které vede jejich chovnou knihu,“ uvádí se v tomto dokumentu. Poslankyně Bundestagu se proto obrátila na spolkové ministerstvo životního prostředí s dotazem, do jakých zemí ACTP vyvezlo ary škraboškové a v jakém množství.
„Spixové“ jsou už také v Indii, Belgii a Dánsku
Ministerstvo poslankyni odpovědělo 18. října podrobným výčtem všech vývozů arů škraboškových z Německa za období od roku 2019. Do Brazílie v rámci reintrodukčního programu pro vypouštění papoušků do přírody bylo vyvezeno 17 a poté ještě 35 arů škraboškových. „Všechna zvířata poházela buď z Německa nebo Kataru. Vývozy a reexporty byly prováděny výhradně za účelem vypuštění/znovuzavedení druhu do přírody,“ napsala státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí. Do Indie bylo podle tajemnice z ACTP vyvezeno 26 arů škraboškových za účelem chovu a vytvoření druhé rezervní populace. V rámci EU pak došlo k deponaci jednoho ary škraboškového v Dánsku a 29 exemplářů v Belgii (v tomto případě jde o umístění v Zoo Pairi Daiza, pozn. red.).
Dalších 20 arů škraboškových bylo převedeno na nové majitele ve třech evropských zemích. Pět jich putovalo do Belgie, 11 do Dánska a čtyři na Slovensko. Ve všech případech šlo o ptáky odchované v ACTP, kteří získali žluté „eurocitesy“ s kódem C prokazujícím legální původ ptáků odchovaných v zajetí. „Upozorňujeme, že všechna zvířata jsou čipovaná. Pro všechna zvířata jsou k dispozici analýzy DNA,“ doplnila státní tajemnice spolkového ministerstva životního prostředí Bettina Hoffmannová. Nevládní ochranářské organizace se na základě těchto informací obrací na Evropskou komisi s žádostí o prověření dodržování úmluvy CITES o obchodování s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin. Podle jejich interpretace totiž legislativa EU porušuje úmluvu CITES, když umožňuje komerční obchodování s ohroženými druhy.
Úvodní foto: ACTP