Ničivý hurikán Maria v roce 2017 takřka zlikvidoval veškerou divokou populaci kriticky ohrožených amazoňanů portorických. Jestliže před ním žilo v národním parku El Yunque na 56 těchto vzácných papoušků, řádění hurikánu přežil jediný. Na jiných místech Portorika dopadli amazoňané lépe, ale pokud přežili, rozhodně neměli vyhráno. Silný vichr totiž zlikvidoval veškerou zeleň, a tak mnoho ptáků uhynulo hlady. Tomu chtějí ochránci pro případ dalších hurikánů zabránit. Nejen že se jim už nyní podařilo včas přesunout všechny ptáky chované v zajetí do speciální místnosti odolné proti hurikánu, nyní se snaží naučit volně žijící a vypuštěné amazoňany létat pro potravu k voliérám záchranných center, informuje americký zpravodajský web CBS News.
Podle klimatologů je totiž kvůli klimatickým změnám pětkrát pravděpodobnější než dříve, že se hurikán velikosti Marii v budoucnu vrátí. Šanci na přežití pak budou mít pouze ptáci, které ochránci stačí odchytit a přemístit do protihurikánového krytu. V něm před sedmi lety strávil Tom White, biolog z US Fish and Wildlife Service, který se už 30 let podílí na znovuobnovená divoké populace amazoňanů portorických, společně se svou ženou a 120 evakuovanými papoušky několik dní, než se k nim dostala pomoc. Všichni ptáci v krytu přežili, ale okolní příroda vypadala jako po výbuchu vodíkové pumy. Situace se od té doby změnila amazoňané portoričtí mají opět stabilní divoce žijící populaci, ale…
V přírodě je opět na 300 amazoňanů portorických
Vědci se raději snaží papoušky lákat k pravidelnému zdržování okolo komplexů voliér, v nichž chovají další amazoňany portorické. V podstatě tak udržují kontakt mezi divoce žijícími a v zajetí chovanými ptáky, takže z nich vzniká jedna velká komunita. Při jakémkoli budoucím hurikánu to umožní větší šanci na záchranu volně žijících amazoňanů, pro které bude dostatek krmiva v protihurikánovém krytu. Biologové vyvinuli tuto techniku u sesterských voliér amazoňanů portorických v rezervaci Rio Abajo, kde po hurikánu Abajo dokázali nakrmit 90 volně žijících papoušků a zachránit jim tak život. Tento způsob vyzkoušený v Portoriku od té doby úspěšně použili ochránci například při vypouštění arů kobaltových a škraboškových v Brazílii.
„Ptáci mají větší šanci na přežití, když jsou ve větších hejnech,“ vysvětluje Tom White. „Hejna se dokáží lépe ochránit před predátory a také lépe nachází zdroje potravy.“ Situace po ničivých hurikánech se na Portoriku vylepšila natolik, že letos v lednu bylo možné v národním parku El Yunque vypustit další skupinu 22 amazoňanů portorických odchovaných v zajetí od chvíle, kdy zde hurikán poničil prales. Celkově dnes v portorické přírodě žije divoce asi 300 těchto kriticky ohrožených amazoňanů a další stovky ve třech záchranných centrech, které se věnují jejich chovu a reintrodukci. Zdá se, že tento papoušek skutečně unikl bezprostřední hrozbě vyhynutí, která se ani po hurikánu Maria neblížila kritické situaci ze 70. let minulého století, kdy žilo posledních 13 ptáků tohoto druhu.
Úvodní foto: The National Fish and Wildlife Foundation