Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Ambiciózní projekt automatického monitoringu kriticky ohrožených arů zelených v pralese o rozloze téměř 11 tisíc kilometrů čtverečních ohlásilo kostarické ministerstvo životního prostředí a energetiky, Národní systém chráněných území (SINAC) a nevládní organizace Macaw Recovery Network (MRN). Společnými silami umístí do biotopů arů zelených celkem 113 automatických záznamníků hlasu těchto papoušků, známých jako AudioMoth. Jde o poměrně levný akustický záznamník zahrnující plné spektrum, který je založený na řadě procesorů Gecko od Silicon Labs. Toto zařízení nahrává nekomprimovaný zvuk na microSD kartu rychlostí 8 000 až 384 000 vzorků za sekundu a lze jej převést na širokospektrální USB mikrofon.

Každé zařízení bude pečlivě synchronizováno se speciální aplikací, která sleduje jeho přesnou polohu. Záznamníky budou shromažďovat data po dobu jednoho roku a poté budou přenesena ke zpracování a analýze prostřednictvím cloudové infrastruktury čínské společnosti Huawei. Při analýze bude využita umělá inteligence, která promění kvanta záznamů v použitelné a srozumitelné informace o hnízdních stanovištích, zdrojích potravy, hnízdních sezónách a dalším chování arů zelených v přirozeném prostředí. Cílem projektu je zachytit celou škálu zvuků, které vydávají tito papoušci a odhalit nové informace o jejich hnízdění, ale také potenciálních hrozbách. Monitorovaná oblast je velmi rozsáhlá, zahrnuje 22 procent rozlohy Kostariky a táhne se podél severní hranice státu karibské části Kostariky.

Instalaci a stahování dat zajistí Macaw Recovery Network

„Je to vynikající příležitost shromáždit informace o arovi zeleném s možností pozdějšího širšího využití pro jiné druhy někdy v budoucnu,“ uvedl Mario Coto, technický ředitel Národní soustavy chráněných území Kostariky, pro kostarický deník Tico Times. Projekt vychází z již existujících dat shromážděných nevládními ochranářskými ogranizacemi Macaw Recovery Network a Tropical Science Centre. Díky nim budou zvolena správná místa pro instalaci AudioMothů, které budou umístěny v korunách horských mandloní ve výšce 20 až 25 metrů. Tyto stromy jsou pro ary zelené klíčové, neboť se živí jejich plody a hnízdí v dutinách těchto pralesních obrů. Instalaci zajistí Macaw Recovery Network, která bude zodpovědná i za stahování dat z AudioMothů.

Obdobný projekt ohlásily letos v létě společnosti Australian Acoustics Observatory (A20), Queenslandská technická univerzita a australská pobočka společnosti Google. Společnými silami vyvinuli systém, díky kterému pomocí umělé inteligence zpracují hodiny a hodiny nahrávek z pasivních audiozařízení umístěných v terénu, která zaznamenávají hlasové projevy ohrožených kakaduů hnědohlavých. Umělá inteligence dokáže tyto nahrávky zbavit dalších audio stop jiných druhů zvířat a rušivých elementů a analyzovat podle hlasu chování papoušků, zda zrovna hnízdí nebo shání potravu. Stejný model lze využít k detekci jakýchkoli zvířat od koal až po ropuchy a celé řešení je přístupné jako open source, aby tak Google podpořil ochranu přírody kdekoli na světě.

Úvodní foto: Macaw Recovery Network

Předchozí článek

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. listopadu 2023

Nejčtenější