Méně známý z velkých druhů arů, který může být zaměňován se známějším, ale přeci jen o něco menším arou vojenským. Oproti němu je celkově světlejší, až žlutozelený. Shodně s arou vojenským má červené čelo. Nahé lícní oblasti doplňují řady černých peříček, při rozčilení lícní oblast zrudne. Dorůstá délky 85 cm a váhy do 1,5 kg. Žije na poměrně malém území střední Ameriky mezi Nikaraguí, Kolumbií a Ekvádorem. Existují dva poddruhy: ara zelený nikaragujský (Ara ambigua ambigua) a ara zelený ekvádorský (Ara ambigua guayaquilensis), který je poněkud menší než první jmenovaný.
Populace ve volné přírodě se odhaduje na necelých 10 tisíc jedinců, přičemž stavy arů zelených klesají. Proto byl zařazen do přílohy I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). V zemích, které se připojily k CITES, podléhá každý exemplář povinné registraci.
Chov v zajetí
Velmi ojedinělý, v chovech je dokonce méně častý než ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthynus). Prvního odchovu v tuzemsku dosáhl patrně Pavel Černý z východních Čech, který se na tento druh specializuje. Další odchovy byly zaznamenány u soukromých chovatelů na jižní Moravě a ve středních Čechých. V České republice bylo jenom v letech 2004 až 2011 registrováno 31 exemplářů arů zelených (zdroj: ministerstvo životního prostředí, centrální registr CITES pro Českou republiku), k tomu jeden byl chovaný v zoologické zahradě.
Dostupnost a cena
Vzhledem k malému zastoupení u tuzemských chovatelů je poměrně složité tento druh papouška sehnat. Podobně jako jiné vzácnější druhy velkých arů se navíc hůře odchovává. V České republice jej pravděpodobně nikdo nechová jako domácího mazlíčka, i když třeba ve Spojených státech takové případy existují (ale opět méně často než třeba u ary hyacintového). Cena mladého ptáka na českém trhu se v roce 2012 pohybovala od 100 do 120 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Hodonín
ZOO Ústí nad Labem