EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

UVNITŘ FOTOGALERIE A VIDEA – Taková výstava tady ještě nebyla. Na olomoucké Výstaviště Flora se po pětileté přestávce vrátila EXOTA Olomouc, bezesporu největší tuzemská a vlastně i středoevropská výstava exotického ptactva a je to návrat ve velkém stylu. Tolik vzácností najednou, tedy především co se týká papoušků, ještě EXOTA nikdy nenabídla. Pavilon A je doslova nabušený ptačími unikáty a vybere si tu opravdu každý. Exkluzivitou letošního ročníku jsou vzácné barevné mutace papoušků. Nejde jen o modrého amazoňana žlutokrkého a nandeje černohlavého, ale i mutační lorie mnohobarvé, lutino mutaci nandeje černohlavého a další. Mnohé z nich EXOTA vystavila v České republice, ale dokonce i na světě, vůbec poprvé.

Poprvé pod taktovkou Výstaviště Flora

A ještě v něčem je letošní EXOTA jiná než předchozí ročníky. Jejím organizátorem se totiž stalo přímo Výstaviště Flora a spolupořadatelem je původní organizátor, ZO ČSCH EXOTA Olomouc. Jedná se o podobný model jako u výstavy EXOTIKA v Lysé nad Labem, který dává pořadatelům jistotu, že jim výstaviště na poslední chvíli nezruší pronájem prostor. Letos to bylo obzvlášť důležité, protože při EXOTĚ se poprvé koná otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu, klubová výstava zebřiček a také klubová výstava Forpus klubu, ale především druhý ročník mezinárodního kongresu pro chovatele papoušků. To je celkem dost akcí najednou, které přitáhnou k EXOTĚ pozornost nejen našich, ale i zahraničních chovatelů.

EXOTA i letos obsadila veškeré prostory Výstaviště Flora, přičemž to hlavní návštěvníci najdou v pavilonu A, kde se nachází takřka 100 druhů papoušků. Hned po příchodu do jeho prostor zaujmou řady velkých voliér s ary a velká proletová voliéra s čtyřmi druhy loriů v obrovském kontaktním hejnu. Loriů je na EXOTĚ tentokrát rekordních 15 druhů, a to včetně tří barevných mutací, které vystavil Marcel Kohout. Jde o lorie horské mutace straka 2F a dilute straka a lorie rudopáskové mutace dilute, kteří mají tři samostatné sousedící voliéry hned vlevo vedle vchodu do pavilonu a sousedí se stánkem vydavatelství Nová EXOTA. Naproti němu je zmiňovaná proletová voliéra s lorii rodu Trichoglossus, konkrétně pak s přírodně zbarvenými lorii horskými, rudopáskovými, floreskými a timorskými.

15 druhů loriů a 11 druhů arů

Sekce loriů pokračuje i za stánkem Nové EXOTY a je třeba vyzdvihnout především lorie černé iriaské, které v Olomouci vystavuje Jiří Šustr (premiéru si tento druh odbyl na letní výstavě v Hrotovicích na jihu Moravy). Od stejného chovatele jsou na EXOTĚ i loriové olivoví, kardinálští, ozdobní, čárkovaní, límcoví, zelenoocasí a charmozini papuánští. Marcel Kohout pak dodal kromě mutačních loriů i přírodně zbarvené lorie zelenokřídlé, červenolící a tmavé (červenou formu). Arů je na výstavě 11 druhů včetně těch největších, arů hyacintových, které zapůjčil Pavel Antl. Od Pavla Střílky z chovného zařízení Arasféra jsou na EXOTĚ arové zelenokřídlí, kaninda a červenouší. Autor tohoto článku vystavuje v Olomouci aru zeleného a ary ararauny, Jan Juričák dodal ary arakangy, Papouščí zoo Bošovice ary malé a marakány a Zdeněk Vandělík ary žlutokrké a horské.

Přímo uprostřed pavilonu A se nachází největší skvost výstavy, dopředu avizovaný amazoňan žlutokrký modré mutace, kterého vystavuje český chovatel Bohumír Šimerda (bude také přednášet na sobotním chovatelském kongresu). Stejnému chovateli patří i další vystavení vzácní mutační nandejové černohlaví, a to modrý a mutace lutino. Modrému amazoňanovi žlutokrkému dělají společnosti sousedící arové červenouší, kakaduové molučtí a žlutočečelatí od Pavla Střílky. Z druhé strany pak navazují voliéry s kakaduem havraním, kterého rovněž vystavuje Pavel Střílka, párem kakaduů přilbových od ředitele výstavy Jana Sojky a párem kakaduů inka, který vystavuje společnost Parrot Service Jana Sojky zaměřená na dovoz papoušků a dalšího exotického ptactva ze zahraničí. Z kakaduů na EXOTĚ to však rozhodně není všechno. V protilehlé řadě menších voliér jsou totiž ještě kakaduové růžoví mutace lutino od Josefa Zderčíka a kakadu tenkozobý od Antonína Nečase.

Česká výstavní premiéra: alexandři dlouhoocasí

Pokud ale ještě zůstaneme blíže středu pavilonu A, naskytne se nám pohled na zajímavou kolekci pěti druhů alexandrů. Z nich jsou určitě nejzajímavější a v Česku snad poprvé veřejně vystavení alexandři dlouhoocasí od Jaroslava Čermáka. Stejný chovatel vystavuje i alexandry holubí a smaragdové, Ondřej Typner pak alexandry čínské a Josef Zavoral alexandry velké mutace lutino, modrá a bronze fallow. Další vzácností, která si odbyla na EXOTĚ premiéru (dokonce světovou), jsou papoušci žlutočelí, které na výstavu zapůjčil Eko Park Piešťany slovenského chovatele Vratka Javra. Ze stejného rodu Poicephalus jsou v okolních voliérách ještě papoušci šedohlaví (od Pavla Antla), červenobřiší a konžští (od Vlastimila Klíče). Výčet afrických druhů završují žakové velcí od Pavla Antla, kteří jsou ve společné voliéře s papoušky šedohlavými.

Na své si rozhodně přijdou i milovníci amazoňanů. Včetně modrého amazoňana žlutokrkého je na EXOTĚ jedenáct druhů, včetně dvou poddruhů amazoňana modročelého (nominátní a xanthopteryx, první vystavuje Martin Fišer, druhý Antonín Nečas). Dva poddruhy amazoňana kubánského do Olomouce dovezl Bohumír Šimerda, amazoňany nádherné Vlastimil Klíč, amazoňany zelenolící a žlutobřiché (někdy označované spíše za amazónky) Antonín Nečas, amazoňany ekvádorské Martin Fišer, amazoňany žlutohlavé velké a modrolící Josef Zderčík a někdejší amazoňany, nyní již papoušky modrobřiché Zdeněk Vandělík. Voliéra určená pro amazoňany jamajské byla v době vzniku této reportáže prázdná (tyto papoušky měl vystavit Petr Střecha). Amazoňany oranžovokřídlé s odchovem pak vystavuje v Palmovém skleníku Dita Změlíková.

Na EXOTU se vrátili amazónci krátkoocasí a kogny dlouhozobé

Rarity se objevily i mezi amazónky. Kromě dobře známých amazónků bělobřichých a černotemenných, které vystavuje Radoslav Lauber, dovezl stejný chovatel i méně známé amazónky tmavé. Vlastimil Vlček na EXOTU zapůjčil odchovy amazónků červenohlavých, jediného amazónka v první příloze CITES s povinnou registrací jedinců. Antonín Nečas doplnil kolekci vzácně chovanými amazónky krátkoocasými. Tři chovatelé pak složili pěknou skupinu aratingů. Zdeněk Vandělík na EXOTĚ vystavuje aratingy aztécké, kaktusové a hnědohrdlé, Viktor Novotný aratingy zlatočelé, škraboškové, kropenaté, jendaje a sluneční a Zdeněk Toufar aratingy červenohrdlé a přírodní nandeje černohlavé. Ti se nachází hned vedle voliéry s mutačními nandeji od Bohumíra Šimerdy a z druhé strany s nimi sousedí papoušci patagonští od Ondřeje Typnera.

Z osazenstva pavilonu A zaujme také trojice kognů dlouhozobých od Antonína Nečase a pokud zůstaneme v této části hlavního pavilonu, tedy úplně vzadu vpravo, návštěvníci tu uvidí i mutační pyrury zelenolící od Vítězslava Eliáše, pyrury šedoprsé od Ondřeje Typnera a pyrury červenobřiché od Pavla Kopla. Nechybí tu ani mutační mníšci šedí, které vystavuje Zdeněk Krabica. Australští papoušci mají na letošní EXOTĚ takřka stejně silné zastoupení jako jihoameričtí. Kakaduy jsme už zmínili výše, za zmínku ale stojí i pět druhů rosel, včetně černé mutace rosely pestré, papoušci chocholatí, mnohobarví, žlutokřídlí a rudobřiší od Radka Blažeje. Papouška červenotemenného vystavuje Martin Fišer a eklekty různobarvé poddruhu roratus Jaroslav Čermák, zatímco poddruh polychloros dodal Jan Juričák.

Kdo vyhrál otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu?

Přístavba pavilonu A (označovaná jako pavilon B) je tradičně vyčleněna pro bodované ptactvo, letos tedy pro třetí ročník otevřeného mistrovství České republiky a také klubové výstavy zebřiček a papoušíčků. Výsledkům domácího šampionátu se budeme věnovat v samostatném článku. Nyní zmiňme pouze celkové vítěze, tedy Mistry ČR pro rok 2023: u kanárů zvítězil Vladimír Jaroš s červenoachátovým CI, který získal 93 bodů. U postavových kanárů se mistrem stal Wieslaw Rozynek s Norwitchem, který získal také 93 bodů. Z kříženců zvítězil zvonohlík křížený s kanárem klasického melaninu od Miroslava Vlčka, který obdržel 91 bodů. U andulek se Mistrem ČR stal Ladislav Groda se skořicovým šedozeleným samcem a 93 body. Domácím mistrem mezi agapornisy růžohrdlými je Radoslav Lauber se zelenou samicí, která obdržela 93 bodů, u korel René Poštulka s perlovou (opalinovou) skořicovou samicí a 92 body. U drobných exotů byl absolutním vítězem Vladimír Jaroš s rýžovníkem šedým, který získal 93 bodů.

Oproti předchozím ročníkům EXOTY Olomouc se v dalším pavilonu E nenachází hrabaví a vodní ptáci, ale přestěhovali se do něj měkkožraví, ale pro lepší zapamatování ho organizátoři nazvali pavilonem tukanů. Je to trochu nadnesené, protože z 23 vystavených druhů ptáků jsou tukani pouze dva: tukan pestrý od Marcela Kohouta a tukan bělolící od Eko Parku Piešťany. Jsou zde ale také tři druhy toků (korunkatý, rudozobý a Deckenův, všichni od Jaroslava Čermáka. Stejný chovatel vystavuje také jediný druh zoborožce na letošní EXOTĚ, zoborožce bělolícího. Slovenský Eko Park Piešťany dodal i tukany obrovské, za kterými ale návštěvníci musí o kousek dál do Palmového skleníku. Přímo v pavilonu E pak stejná zoo vystavuje arassarie rudokostřecové, hnědouché a pestré, a také turaka bělolící, leskohlavé a Fischerovy. Za zmínku také stojí ohrožené majny Rotschildovy od Lukáše Kadely.

Nevynechejte Palmový skleník a pavilon G

Za drobnými exoty a zmíněnými tukany obrovskými a amazoňany oranžovokřídlými musí návštěvníci do Palmového skleníku, který zaujme i stálou expozicí terarijních zvířat: kajmanem, vodními želvami, rybami a leguány. A v neposlední řadě také mnoha zajímavými rostlinami, keři a stromy, například kvetoucí strelicií královskou. Až na samém konci výstaviště, v pavilonu G, se nachází expozice hrabavých a vodních ptáků, a také holubů. Největší vzácností tu je bažant Edwardsův, který je v přírodě velmi pravděpodobně vyhubený. Impozantní je v tomto pavilonu například hoko proměnlivý, zaujmou také bernešky a několik druhů okrasných kachen, které mají k dispozici ohrádku s jezírkem. Milovníky holubů potěší třeba holub nikobarský.

Chovatelským potřebám a krmivu jsou tradičně věnované stánky na ochozu pavilonu A. Letos zde ale chybí některé známé firmy jako ePapoušek.cz nebo Zoo Trhoň. Přibylo ale výrobců a prodejců voliér a klecí a slušné je zastoupení výrobců konkrétních krmných směsí pro papoušky a další exoty: vlastní stánky zde mají společnosti Versele Laga, Deli Nature i výhradní zástupce značky Psittacus na českém trhu, společnost Janosch Breeding and Feeding. Nechybí ani stánek Papouščí zoologické zahrady Bošovice, která na EXOTĚ vystavuje letošní odchovy arů malých a marakán.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 13. až 15. října 2023

Dálší článek

Videostřípky z EXOTY Olomouc 2023: vzácní papoušci, ale také tukani, hokové nebo ledňáci

Nejčtenější