Méně četný a v chovech sporadicky zastoupený druh amazónka. Hlavu má tmavě břídlicově modrou, čelo červené, příuší černé, pera na hrdle a po stranách krku na špici špinavě bílá, přičemž tvoří nezřetelný límec. Brada s tmavě růžovým lemem. Horní partie jsou tmavě hnědé se světlejšími lemy per, spodní hnědé s variabilním purpurově červeným nebo červenavě modrým lemováním. Ocas tmavě modrý, u kořene červený, po stranách s červenými lemy. Zobák je tmavě šedý, u kořene horní čelisti žlutavý, oko hnědé, běhák šedý. Dorůstá délky 26 cm a hmotnosti do 220 g.
Ve volné přírodě obývá Guyanu, jižní Venezuelu, Kolumbii a severní Brazílii. Divoká populace je celkem početná, čítá zřejmě víc než 10 tisíc jedinců, i když přesné odhady neexistují. Jeho biotopem jsou nížiny do nadmořské výšky 600 metrů, většinou neprostupné deštné pralesy, což znesnadňuje jeho pozorování. Mimo hnízdní dobu se sdružuje do velkých hejn a migruje. Není zařazen na seznam papoušků v první příloze CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů.
Chov v zajetí
Sporadicky chovaný druh amazónka, rozhodně není častý. V zajetí se jej daří rozmnožovat poslední čtvrt století, předtím byl chován jen velmi vzácně. Do České republiky se začal dostávat až v 90. letech minulého století. Kdy zde došlo k prvnímu odchovu, není jisté, v současnosti jej však odchovává větší počet chovatelů. Začíná být četnější, i když zatím jde o dražší druh amazónka.
Dostupnost a cena
Méně častý druh amazónka, který je zřídka nabízen v chovatelské inzerci na českých webech. Odchovává jej několik českých chovatelů, ale rozhodně se nedá říci, že by šlo o běžného papouška. V roce 2011 se cena za jednoho mladého ptáka na českém trhu pohybovala okolo 13 tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO
Žádná tuzemská zoologická zahrada je nechová.