Minimum osobních schůzek a především online průzkum a konzultace prostřednictvím internetových videokonferencí se zástupci všech členských států Evropské unie plánuje italská agentura RPA Europe, vítěz výběrového řízení na realizátora studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat pro zájmový chov. Serveru Ararauna.cz to na jeho dotaz řekl Marco Camboni, projektový manažer RPA Europe pro tuto studii. Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí agenturu vybralo loni v prosinci a milánská RPA Europe má 19 měsíců na to, aby vypracovala dokument, na jehož základě se Evropská komise rozhodne, zda se vůbec bude myšlenkou zavedení pozitivního seznamu zvířat zabývat.
„V praxi budeme provádět konzultace ve formě online průzkumu a rozhovorů, jejichž cílem bude shromáždit informace a názory zúčastněných stran ze všech členských států EU,“ uvedl Marco Camboni. RPA Europe má na zakázce pracovat v konsorciu s univerzitou v britském Sheffieldu. „V současné době vyhledáváme a shromažďujeme literaturu na toto téma k posouzení a mapujeme příslušné zúčastněné strany v celé EU,“ přiblížil Camboni s tím, že většina konzultačních aktivit bude probíhat online. „Jde však o dlouhodobý projekt, proto si zachováváme určitou flexibilitu. Některé rozhovory proběhnou při osobních setkáních, ale na rozhodnutí s kým, kdy a kde, je ještě příliš brzy,“ dodal projektový manažer RPA Europe odpovědný za přípravu studie proveditelnosti evropského pozitivního seznamu zvířat.
Zakázka je ze strany Evropské komise podhodnocená
Ačkoli má italská RPA Europe spolupracovníka v České republice, který založil kancelář RPA Europe Prague, na shromažďování podkladů ke studii o pozitivním seznamu zvířat ho neplánuje využít. „Daniel Vencovský není součástí projektového týmu pro tuto studii, ale v případě potřeby můžeme kdykoli přerozdělit některé zdroje,“ vysvětlil Marco Camboni. První online konzultace se zástupci jednotlivých zemí EU plánuje RPA Europe na konec února nebo začátek března. Z České republiky se Evropské komisi jako konzultanti pro realizátora studie proveditelnosti pozitivního seznamu zvířat nahlásila například Ústřední odborná komise chovatelů exotického a okrasného ptactva při Českém svazu chovatelů, Klub přátel exotického ptactva či Zoologická a botanická zahrada Plzeň či Zoopark Chomutov, ale také Teraristická společnost Praha.
Právě teraristé si pro vyjednávání se zástupci Evropské komise najali vlastního konzultanta Petra Rotha, který dříve léta působil na ministerstvu životního prostředí a má kontakty i v úřednickém aparátu Evropské komise. Petr Roth už při vypsání tendru na autora studie proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat upozorňoval, že nabízená částka 400 tisíc euro za tuto studii je natolik nízká, že by se do soutěže nemusel nikdo přihlásit. Nakonec tak učinili pouze dva zájemci. Rozhodnutí vítězné společnosti RPA Europe z Milána pořádat většinu konzultací online a necestovat do členských zemí EU souvisí podle Rotha s podhodnocením rozpočtu této zakázky ze strany Evropské komise. České ministerstvo životního prostředí na dotaz serveru Ararauna.cz uvedlo, že ho zatím RPA Europe ohledně konzultace k pozitivnímu seznamu zvířat nekontaktovala.
Image by DC Studio on Freepik