UVNITŘ MAPA – Dvacet ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže eviduje od začátku letošního roku Státní veterinární správa. Jenom za minulý týden jich přibylo pět. Ve třech případech nemoc zasáhla komerční chovy brojlerů a kachen, u kterých krajští veterináři vytyčili pásma ochrany a zvýšeného veterinárního dohledu. Rapidně také přibývá případů uhynulých divokých ptáků, u kterých se vyšetřením prokázala ptačí chřipka. Naposledy se tak stalo v uplynulých dnech na Královéhradecku, kde se rybníku Kosičky III u Chlumce nad Cidlinou místní lidé nalezli postupně 40 uhynulých labutí. Už v pátek šlo o první dvacítku, v pondělí následovalo dalších 20. Rovněž v tomto případě vyšetření v laboratoři potvrdilo ptačí chřipku typu H5N1.
Dejte si pozor, píše veterinární správa obcím v okolí
Protože případů ptačí chřipky v posledních dnech přibývá napříč celou Českou republikou, rozeslala Krajská veterinární správa pro Královéhradecký kraj varovný dopis všem obcím v okolí Kosiček, v němž nabádá chovatele drůbeže a dalších ptáků k dodržování preventivních opatření proti zavlečení nákazy do chovů. „Chovatelům drůbeže a jiných ptáků chovaných v zajetí se doporučuje důsledné dodržování opatření biologické bezpečnosti ve svých chovech, spočívající zejména v ochraně chovaných ptáků před kontaktem s volně žijícími ptáky, kteří jsou nejčastějším zdrojem nákazy pro chované ptáky. Doporučuje se krmivo a napájecí vodu určenou pro chované ptáky umístit do budov, popř. pod přístřešky, aby nedošlo k jejich kontaminaci trusem volně žijícího ptactva,“ píše veterinární správa.
„V případě, že chovatelé zjistí zvýšené úhyny chovaných ptáků, změny ve zdravotním stavu nebo změny v produkci vajec chovaných ptáků, je třeba, aby tyto skutečnosti neprodleně oznámili na Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Královéhradecký kraj, pracoviště Hradec Králové tel. 495 279 057, 720 995 210,“ pokračuje dopis. „Dále bychom Vás chtěli požádat, abyste v případě nálezu zvýšených úhynů u volně žijících ptáků ve Vaší obci nebo v její blízkosti rovněž neprodleně informovali Krajskou veterinární správu Státní veterinární správy pro Královéhradecký kraj tel. 495 279 057, 720 995 210 a jednali pouze podle jejího pokynu.“ V Kosičkách se nachází velkochov slepic, který byl v roce 2021 zasažen ptačí chřipkou a veterináři tehdy museli zlikvidovat 170 tisíc slepic.
Přibývá i případů uhynulých divokých ptáků
Minulý pátek 9. února prokázali veterináři nákazu ptačí chřipkou také u uhynulé husy divoké a dvou kachen divokých na Starohaklovském rybníku na Českobudějovicku. O týden dříve pak u dvou uhynulých labutí na louce u obce Přítluky na Břeclavsku. Další dva případy z 25. ledna jsou z jižních Čech. Tehdy se jednalo o dvě husy velké a volavku popelavou v národní přírodní rezervaci Velký Tisý u Lomnice nad Lužnicí na Třeboňsku a jednu kachnu divokou přímo v Českých Budějovicích na pravém břehu Malše před Malým jezem. Minulý pátek se veterinářům podařilo potvrdit nákazu ptačí chřipkou v malochovu drůbeže v Tavíkovicích na Znojemsku a v Hředli na Rakovnicku. Šlo o husy, kachny a slepice. U takových malých chovů veterináři od letošního roku nevytyčují ochranná pásma, pouze informují přilehlé obce.
Česká republika letos eviduje zatím tři nakažené velkochovy drůbeže. Ve dvou případech jde o zařízení společnosti Mach drůbež pro rodičovský odchov brojlerů v Chocni a Skleném na Svitavsku v Pardubickém kraji, kde bylo nutné zlikvidovat 70 a 20 tisíc ptáků. Zatím poslední prokázaný případ napadeného komerčního chovu je z 5. února, kdy byla nemoc potvrzena ve výkrmně kachen ve Valdíkově na Třebíčsku na Vysočině, kde bylo utraceno 50 tisíc ptáků. V celoevropského hlediska jsou od začátku letošního roku ptačí chřipkou nejvíce napadeny chovy drůbeže v Německu a Moldavsku. Největší počty uhynulých ptáků s prokázanou nákazou ptačí chřipkou pak hlásí Dánsko, Nizozemsko a Německo, kde se nemoc šíří mezi mořskými druhy ptáků.
Úvodní foto: Státní veterinární správa ČR