USA hlásí případ přenosu ptačí chřipky na papoušky chované v domácnosti

Nezvyklý případ úhynu papoušků v zájmovém chovu na virus ptačí chřipky od divokých ptáků potvrdily úřady v michiganském okrese Washtenaw ve Spojených státech. Nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou (HPAI) potvrdily Laboratoře národních veterinárních služeb při ministerstvu zemědělství USA, uvedl server WDIV ClickOnDetroit bez bližšího určení, o jaký subtyp ptačí chřipky šlo. Úředníci zmiňovaných laboratoří nicméně ujistili, že ptáci v zájmových chovech se pravděpodobně tímto virem nenakazí. Tak jak je možné, že se tak stalo u papoušků chovaných v domácnosti? Veterináři jsou přesvědčeni o tom, že virus do domácnosti nechtěně zanesli sami majitelé.

Že je příčinou úhynu papoušků zrovna ptačí chřipka, se přišlo v podstatě jenom náhodou. Právě v okrese Washtenaw se totiž objevil zvýšený počet uhynulých divokých ptáků, u kterých rozbory potvrdily ptačí chřipku. Ministerstvo zemědělství proto nařídilo prověřit všechny úhyny ptáků chovaných v zajetí. „Ptáci v zájmovém chovu se jen zřídkakdy nakazí ptačí chřipkou, protože je nepravděpodobné, že by přišli do kontaktu s volně žijícími ptáky. U ptáků chovaných v domácnosti je jediným způsobem nákazy kontakt s kontaminovaným materiálem, jako je oblečení majitele, které se dostalo do styku s trusem divokých ptáků, případně bidla z přírody a krmivo,“ popsala novinářka Meredith Brucknerová.

Jak na ptačí chřipku? Pozor na zablácené boty i krmení a vodu pod otevřeným nebem

Česko má od čtvrtka další ohnisko nákazy

Server neuvádí, jaké druhy papoušků ptačí chřipce podlehly. Laboratoře národních veterinárních služeb při ministerstvu zemědělství USA nyní ve spolupráci s chovateli připravují plán, jak omezit riziko nákazy dalších chovů na minimum. Obecným doporučením je podávat misky s krmivem a pitnou vodou v místech, kam se nemůžou dostat divocí ptáci nebo jejich trus – tedy buď ve vnitřních voliérách, nebo pod stříškou ve venkovních voliérách. Kromě toho by si měli majitelé ptačích chovů měnit nebo dezinfikovat obuv a oblečení, kdykoli jdou do chovného zařízení – zvláště pak poté, co se vrátí z procházky do přírody, především pak od vodních toků, rybníků a jezer.

„Je důležité si uvědomit, že pro ptáky v zájmovém chovu je velmi obtížné nakazit se ptačí chřipkou, pokud chovatel přijme správná opatření proti zavlečení viru,“ uvedla státní veterinářka Nora Winelandová. „Bez ohledu na to, jaký ptačí druh chováte a kolik ptáků máte, je třeba je nyní chránit.“ Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí dodalo, že u lidí zatím nebyla nákaza ptačí chřipkou prokázána. V České republice se letos vyskytuje ptačí chřipka typu H5N1, která je přenosná i na člověka. Od začátku roku potvrdila Státní veterinární správa deset ohnisek nákazy v chovech drůbeže, z toho zatím poslední minulý čtvrtek 14. dubna v malochovu nosnic v obci Plánice v okrese Klatovy v Plzeňském kraji (viz mapka níže).

Úvodní foto: PETA

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 15. až 17. dubna 2022

Dálší článek

Slovenská Kálnica bude po dvou letech hostit mezinárodní seminář pro chovatele papoušků

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější