Slovenská Kálnica bude po dvou letech hostit mezinárodní seminář pro chovatele papoušků

Dvouletou přestávku si kvůli pandemii koronaviru vyžádal tradiční mezinárodní seminář chovatelů papoušků a dalších exotických ptáků v západoslovenské Kálnici. Letos se ale již tato akce uskuteční, a to v sobotu 18. června v Kulturním domě Kálnica u Nového Mesta nad Váhom. Půjde již o 15. ročník setkání, které je velmi oblíbené i mezi českými chovateli. Mezi přednášejícími každoročně nechybí právě chovatelé z České republiky. Letos půjde o známého chovatele jihoamerických papoušků Zdeňka Vandělíka a specialistu na chov loriů Marcela Kohouta. Pořadatelem semináře je Slovenský svaz chovatelů ZO Kálnica a Klub chovatelů papoušků Slovenska, hlavním organizátorem pak tradičně chovatel Ľuboš Pavlech.

Seminář bude začínat v 10 hodin slavnostním otevřením a hymnickou písní „Kálnica“ od Ľuboše Pavlecha. Následovat bude přednáška Zdeňka Vandělíka o jeho chovu jihoamerických papoušků ve středočeských Jirnech. Milan Hlinka z Banské Bystrice pohovoří o chovu a odchovu papouška šedohlavého. Po přestávce na oběd přijde na řadu přednáška Marcela Kouhouta z Janova u Litomyšle o chovu ptáků na jeho farmě Anaka Burung Tropikana na ostrově Bali v Indonésii. Slovenský chovatel Vratko Javro představí svůj chov tukanů a arassariů. Chybět nebude ani veterinární téma. O chirurgii kostí a měkkých tkání u papoušků bude přednášet Pavol Kováčik ze Žiliny.

Kálnica předstihla všechny letošní semináře pro chovatele papoušků, přijelo 80 Čechů a Slováků

Největší seminář svého druhu v bývalé federaci

Kálnický seminář je plánovaný jako celodenní akci a v účastnickém poplatku 30 euro je zahrnuté občerstvení (minerálka, káva, zákusek), oběd a večeře. Každý účastník navíc získá jako dárek vstupenku do soukromé zoo Ekopark Piešťany, kterou provozuje Vratko Javro a která je proslulá svými průchozími voliérami s papoušky a tukany (viz naše reportáž). Účastnický poplatek je možné uhradit poštovní poukázkou na adresu Viera Snopková, 916 37 Kálnica 302, nebo hotově přímo na místě při prezenci. Zájemci o účast se musí nahlásit nejpozději do 12. června Ľuboši Pavlechovi na telefon +421 903 042 751 nebo e-mail lubo.pavlech@gmail.com. Pro účastníky je možné zajistit nocleh.

Minulý 14. ročník mezinárodního semináře v Kálnici v roce 2019 navštívilo na 80 chovatelů ze Slovenska i Česka, což bylo nejvíce ze všech podobných akcích toho roku na území bývalé federace. Vysokou účast zajistil zajímavý program složený z šesti přednášek zaměřených nejen na samotný chov papoušků, ale i veterinární problematiku, nové legislativní povinnosti CITES, mutační a výstavní exoty či agresi chovných samců kakaduů. Kálnica jako každoročně přitáhla pozornost velkého počtu zájemců z České republiky, kteří tvořili zhruba třetinu publika. S vlastní přednáškou zde vystoupil Martin Papač, chovatel mutačních neofém modrohlavých, papoušků kouřových a výstavních zebřiček.

Slovenská Kálnica hostila „federální“ setkání českých a slovenských chovatelů papoušků

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..