Způsob, jakým by bylo možné určit původ nelegálně odchycených papoušků a vrátit je zpět do přírody, testují vědci z Australské národní univerzity (ANU). Klíčovou roli v něm hraje genová sekvence, tedy analýza DNA, prozradil serveru Earth.com šéf forenzního týmu ANU George Olah. Vědci chtějí sestavit databázi DNA ohrožených a vzácných papoušků, kteří bývají nejčastějším terčem pašeráků, a u každého druhu kategorizují jednotlivé vzorky podle toho, v jaké lokalitě se testovaný papoušek přirozeně nacházel. „Tento projekt je něco jako kriminální vyšetřovací jednotka, ale pro papoušky,“ uvedl doktor Olah. „Zatím neexistuje široce využívaná databáze DNA u divokých zvířat, s nimiž se obchoduje, podobně jako Interpol má databázi DNA pro identifikaci pohřešovaných osob,“ dodal.
Jakmile bude k dispozici taková databáze DNA, budou moci vyšetřovatelé analyzovat zvířata zabavená od konkrétních pašeráckých skupin a prokázat, z jakých lokalit nebo ostrovů pocházejí. Vědci se zaměří výhradně na ty druhy papoušků, které jsou klasifikované jako ohrožené nebo kriticky ohrožené, jako je například kakadu žlutolící nebo eklektus různobarvý. Aby se minimalizovat negativní vliv na ptáky, analytici odeberou buď jedno jediné pírko nebo nepatrné množství krve (zejména u neopeřených mláďat). To bude stačit jako biologický materiál nezbytný pro analýzu DNA. Špičková nanopórová technologie pak umožní rychlé a nákladově efektivní sekvenování DNA. Díky němu vznikne jedinečný genetický profil každého jednotlivého papouška, který není zaměnitelný s žádným dalším ptákem.
Forenzní projekt se zatím zaměřuje na Indonésii
Orgány činné v trestním řízení na celém světě pak budou mít přístup k databázi těchto jedinečných profilů DNA uloženým v zabezpečené centralizované databázi. Když se jim podaří zabavit papoušky, u kterých bude podezření, že pochází z nelegálního odchytu, nechají jim odebrat vzorky DNA a udělat stejnou analýzu. Forenzní analytici pak budou moci potenciálně určit, kde byli tito ptáci odchyceni, protože DNA ptáků stejného druhu z různých lokalit nebo ostrovů se mírně liší. Taková databáze by se mohla stát mocným nástrojem, který by poskytl základní vodítka ke sledování zločineckých sítí a pomohl identifikovat pašerácká centra zapletená do nelegálního obchodu s volně žijícími zvířaty. S každý dalším případem bude databáze přesnější vytrasuje také obvyklé cesty pašeráků.
Jakmile bude k dispozici dostatek informací, budou moci úřady provádět cílené zásahy, rozbíjet dodavatelské skupiny a identifikovat a zatknout osoby přímo zapojené do pytláctví a nelegálního obchodování se zvířaty. Navíc databáze usnadní návrat zabavených papoušků do volné přírody, protože díky analýze DNA vědci zjistí poměrně přesně, odkud byli ptáci odchyceni. Nedojde tak k negativnímu narušení jiné divoké populace stejného druhu v místech, odkud zabavení ptáci nepocházeli. Projekt se dosud zaměřuje zejména na Indonésii, která je největším centrem nelegálního obchodování s papoušky, má ale potenciál využití po celém světě.
Úvodní foto: VCG