Středně velký druh papouška s nejlépe rozpoznatelným pohlavním dimorfismem na světě: samci jsou světle zelení, zatímco samice červené až nafialovělé. Samci mívají nepatrně žlutý odstín, ohbí křídel modrá, spodní křídelní krovky a boky červené, spodní krovky ocasní žlutozelené. Zobák je korálové barvy se žlutou špičkou. Samice mají červenou barvu na zádech a křídlech tmavší, až dohněda. Spodní část prsou, břicho a pás přes horní plášť jsou purpurové, ohbí křídla a vnější prapory ručních letek fialové, zobák černý.
Odlišná je i barva oční duhovky, samci ji mají oranžovou, samice žlutou. Dorůstá délky do 40 cm a hmotnosti do 340 g. Ve volné přírodě obývá indonéské ostrovy od Papui – Nové Guiney přes Moluky, Malé Sundy, Tanimbar, Šalomounské ostrovy a část severní Austrálie. Rozptyl jednotlivých izolovaných populací eklektů po mnoha vzdálených ostrovech vedl k vývoji mnoha poddruhů. Taxonomové jich momentálně uvádí deset, z nichž nominální je elektus různobarvý modrokřídlý (Eclectus roratus roratus) z jižních Moluk a Ceramu.
Jedním z největších poddruhů je eklektus různobarvý molucký (Eclectus roratus vosmaeri), který je také asi nejčastěji chován v zajetí a pochází ze severních a středních Moluk. Naopak k menším patří eklektus různobarvý západní (Eclectus roratus westermani). Na ostrově Sumba a Malých Sundech žije eklektus různobarvý sumbský (Eclectus roratus cornelia), na Tanimbarských ostrovech eklektus různobarvý tanimbarský (Eclectus roratus riedeli). Na Papui – Nové Guinei se vyskytuje eklektus různobarvý guinejský (Eclectus roratus polychloros) a na ostrově Biak eklektus různobarvý biakský (Eclectus roratus biaki).
Aruské ostrovy obývá eklektus různobarvý aruský (Eclectus roratus aruensis), východní část Yorského poloostrova v severní Austrálii eklektus různobarvý australský (Eclectus roratus macgillivrayi), který je délkou těla 40 cm největší ze všech poddruhů tohoto papouška. Posledním poodruhem je eklektus různobarvý bismarcký (Eclectus roratus solomonensis) z Bismarckova souostroví a Šalomounských ostrovů. Počtem poddruhů si ekleklus v ničem nezadá s lorim mnohobarvým.
Chov v zajetí
Jde o velmi běžný druh středně velkého papouška, na kterého zájemci narazí takřka na všech ptačích burzách v České republice. Není příliš náročný, ale potřebuje prostornější voliéru. Samice bývají při toku agresivnější a mohou napadat samce. Eklekti jsou papoušci, kteří se potřebují neustále něčím zaměstnávat, jinak je u nich častým nešvarem škubání peří. Vedle přírodního zbarvení se v zajetí daří odchovávat mnoho různých barevných mutací, z nichž asi nejhezčí je modrá.
V České republice eklekty poprvé odchoval v roce 1980 Václav Vestfal. Nyní patří mezi běžně odchovávané druhy, často je chován i jako domácí mazlíček. Vyžaduje ale dost pozornosti a více než u jiných druhů mu hrozí sebepoškozování. Je také více náchylný na stres.
Dostupnost a cena
Velmi běžný druh papouška, dá se sehnat prakticky kdykoli buď na ptačích burzách, nebo přes internetovou inzerci, kde patří mezi nejčastěji nabízené středně velké druhy. Mladí ptáci byli v roce 2012 prodáváni za cenu okolo 12 tisíc korun. Starší pohlavně dospělí ptáci, nemluvě o harmonizujících a hnízdících párech, jsou dražší.
Výskyt v českých a moravských ZOO