UVNITŘ DOKUMENT – Obchodování s papoušky a dalšími druhy ohrožených zvířat, která spadají do první přílohy CITES, úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy zvířat a planě rostoucích rostlin, bude zase o něco složitější. Tedy alespoň v případě, že si je chovatelé budou dovážet z třetích zemí mimo Evropskou unii nebo vyvážet z EU. Stálý výbor CITES totiž na svém 77. zasedání, které se konalo v listopadu v Ženevě, vyzval EU, aby se všechna chovatelská zařízení na území členských států a Velké Británie, která odchovávají exempláře CITES I určené na vývoz pro komerční účely, zaregistrovala u Sekretariátu CITES. Ten by tak měl získat kontrolu nad obchodováním s nejohroženějšími druhy, jako je například ara kobaltový nebo ara škraboškový.
Omezení se bude týkat i zájmových chovů v případě, že chtějí vyvážet exempláře CITES I mimo Evropskou unii. „Pokud by to byl normální prodej do třetí země – vývoz pro komerční účely (kód účelu T), museli by být zaregistrováni i tito zájmoví chovatelé. Úmluva CITES v tomto ohledu nerozlišuje mezi komerčním a zájmovým chovem,“ potvrdil serveru Ararauna.cz Ondřej Klouček, ministerský rada z oddělení mezinárodních smluv ministerstva životního prostředí. „Zároveň byly smluvní strany Úmluvy požádány, aby omezily komerční dovozy odchovaných exemplářů druhů z přílohy I k CITES pouze ze řádně zaregistrovaných zařízení u Sekretariátu CITES,“ dodal. Členské státy EU se ještě budou muset dohodnout na společném postupu.
CITES – uplatňování článku … by Jan.Potucek
Změna si vyžádá úpravu nařízení EU o obchodování s ohroženými druhy
Zpřísnění podmínek je přímým důsledkem kritiky, která snesla na některé země kvůli komerčnímu prodeji a vývozu vzácných druhů papoušků, konkrétně pak arů kobaltových a škraboškových z německého ACTP do připravované soukromé zoologické zahrady v Indii, ale také kvůli častějším případům pašování arů kobaltových. Toto téma bylo jedním z bodů jednání stálého výboru CITES v Ženevě, kde se proti obchodování s vzácnými ary ohradila Brazílie a podpořily ji i další země. „EU se na jednání snažila přesvědčit ostatní smluvní strany, že systém kontroly a prokazování původu exemplářů a splnění podmínek pro exempláře narozené a odchované v zajetí, které je nutné dodržet pro vydání povolení CITES je plně dostačující a že v řadě případů se nejedná o primárně komerční chovy, ale toto nebylo reflektováno,“ vysvětlil pro server Ararauna.cz Ondřej Klouček.
Závěr ženevského jednání se tedy promítne do přísnějších podmínek pro vydávání výjimek ze zákazu obchodování s ohroženými druhy. „Do budoucna tedy EU pravděpodobně bude muset nastavit přísnější podmínky pro vývozy odchovaných exemplářů druhů z přílohy I k CITES, tedy, pokud budou exempláře druhů CITES I vyváženy ke komerčnímu účelu, budou muset tyto exempláře pocházet ze zařízení registrovaných k tomuto účelu u Sekretariátu CITES,“ upřesnil Ondřej Klouček. Ve středu 13. prosince se kvůli tomu v Bruselu sejdou experti Výboru CITES, kteří budou jednat o dalším postupu. „Předpokládám, že k tomu bude třeba změnit nařízení EU v oblasti obchodování s ohroženými druhy, takže to chvíli potrvá,“ míní ministerský rada Klouček.
Úvodní foto: Carousell.sg