Volně žijící arové škraboškoví, které před dvěma a půl lety vypustila Asociace pro ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) do rezervace poblíž brazilského města Curaçá, opět zahnízdili a vylíhlo se jim první letošní mládě. ACTP o tom informovala na svém oficiálním profilu na Facebooku, kde zveřejnila fotografii z umělé hnízdní budky a snímek rodičovského páru na hnízdním stromu. „Od divokých arů škraboškových jsme dostali ten nejneuvěřitelnější vánoční dárek. Z jednoho ze dvou plných vajec se již vylíhlo mládě a druhé se očekává zítra,“ uvedli zástupci ACTP ve středu odpoledne s tím, že organizace tak společně se svými partnery slaví konec těžkého, ale dobrého roku.
Z dosud zveřejněných informací jde již o třetí úspěšné hnízdění téhož páru arů škraboškových, který byl vypuštěn do přírody v roce 2022. Z obou hnízdění bylo po dvou mláďatech, přičemž první volně odchovaní papoušci ale nepřežili první rok v přírodě. Ostatně, i řada vypuštěných ptáků, kteří byli odchováni v zajetí, nepřežila útoky dravců. ACTP proto plánovalo každoročně doplňovat volně žijící populaci dvacítkou vypuštěných ptáků. Po třech vypouštěních ale od roku 2023 k dalšímu nedošlo, protože ho nepovolila brazilská vláda. Ta ke konci roku 2023 ukončila s ACTP spolupráci, protože nesouhlasila s přesuny arů škraboškových z chovného centra ACTP v Německu do soukromé zoologické zahrady v Indii a k několika soukromým chovatelům v Evropě.
Věříme, že se brazilská vláda přidá, píše ACTP
Brazílie dokonce iniciovala na zasedání Stálého výboru CITES v roce 2023 zpřísnění podmínek pro komerční nakládání s ary škraboškovými a kobaltovými. Napříště s nimi můžou obchodovat jen komerční chovy registrované u kanceláře CITES. Podle ACTP ale přesuny arů škraboškových nebyly komerčními prodeji, ale deponacemi do jiných chovných zařízení v rámci této organizace. ACTP dokonce zveřejnila informaci, že si od majitele budované zoo v Indii pronajala chovné zařízení, kam chce přesunout většinu ptáků z Německa, aby se vyhnula riziku spojenému s přílišnou koncentrací tak vzácných ptáků na jednom místě. V rámci transferů arů škraboškových mimo Německo putovaly dva páry také na Slovensko.
ACTP kvůli reintrodukčnímu programu arů škraboškových v Brazílii vybudovala speciální chovné a vypouštěcí zařízení, kam přesunula víc než pět desítek ptáků z Německa. I v tomto centru se daří ary úspěšně rozmnožovat. Pozastavením vypouštění ptáků do přírody se ale původní skupina vypuštěných ptáků ztenčuje a hrozí ji opětovné vyhubení. „Doufáme, že v roce 2025 se brazilská vláda připojí k „party“, aby pomohla zachránit ary škraboškové vydáním povolení pro vypouštění. My, mezinárodní partneři, stejně jako samotní arové škraboškoví, děláme svou práci, abychom zabránili druhému vyhynutí těchto neuvěřitelných ptáků,“ napsali zástupci ACTP na oficiálním profilu organizace na Facebooku.
Úvodní foto: ACTP