Arové škraboškoví se vrátili do přírody. Projekt počítá s tím, že až dvě třetiny nepřežijí

UVNITŘ VIDEA – Do brazilské přírody v severovýchodním cípu země poblíž města Curaçá se poprvé po 22 letech od zmizení posledního známého divokého samce vrátili kriticky ohrožení a ve volnosti vyhubení arové škraboškoví. V sobotu 11. června v šest hodin ráno tamního času otevřeli zástupci německého Sdružení na ochranu ohrožených druhů papoušků (ACTP) a brazilských vládních úřadů aklimatizační voliéru poblíž záchranného centra arů škraboškových a vypustili prvních osm ptáků tohoto druhu společně s osmi ary marakánami, kteří byli dříve odchyceni z přírody v okolí a mají vzácné ptáky naučit, kde se dá najít potrava a jak se bránit před predátory. Dalších 12 arů škraboškových zůstává v aklimatizační voliéře, odkud budou vypuštěni ještě letos.

Projekt návratu arů škraboškových do přírody dopředu počítá s citelnými ztrátami. Podle informací, které v rozsáhlém článku zveřejnil server Science.org, má jít během prvního roku, kdy bude vypuštěno celkem 20 arů škraboškových, o třetinu až dvě třetiny těchto ptáků. Pokud by to bylo více, ochránci zbývající papoušky znovu odchytí a budou je chovat v zajetí. Všichni vypouštění arové mají na krku připevněnou mikrovysílačku, takže lidé ze záchranného projektu budou moci neustále monitorovat jejich pohyb. Pokud bude ara delší dobu setrvávat na stejném místě, vydají se ho hledat. Projekt počítá také s pravidelným vizuálním monitoringem ptáků, který zajistí dobrovolníci přihlášení do projektu.

První ara škraboškový opouští aklimatizační voliéru:

Následují další z první skupiny arů škraboškových:

Reportáž brazilské televize přímo z vypouštění arů škraboškových:

Vypouštění papoušci se vylíhli v Německu

Velká očekávání se znovuzavedením druhu, který v přírodě vyhynul před více než 20 lety, trochu kalí zkušenost z roku 1995, kdy byla k poslednímu samci v přírodě vypuštěna samice, s níž pták vytvořil pár. Po dvou týdnech ale samice uhynula po nárazu do drátů vysokého napětí. Poslední samec ary škraboškového v přírodě si pak našel samici od příbuzného druhu ary marakány a pokusil se s ní zahnízdit. V roce 2000 však nadobro zmizel a dodnes se neví, zda byl odchycen pytláky nebo uhynul. Tento poslední volně žijící jedinec žil v přírodě osamoceně již od roku 1987, kdy se v přírodě pohybovali poslední tři arové škraboškoví. Jenže ještě téhož roku dva z nich odchytili pašeráci a prodali je patrně do zahraničí.

Arové, kteří v sobotu opustili aklimatizační voliéru, aby jako první ptáci svého druhu vytvořili životaschopnou populaci v přírodě, se vylíhli v chovném zařízení ACTP v Německu a do Brazílie se přesunuli v březnu 2020. Tehdy ACTP zaslalo 52 arů škraboškových do nově vybudovaného centra pro záchranu tohoto druhu u Curaçá, které sdružení nechalo samo postavit a přemístilo do něj své specialisty na chov těchto papoušků. Část ptáků bude vypuštěna do přírody a část tvoří chovné páry, které zůstanou v zajetí a jejich potomci budou vypouštěni do volnosti. V zajetí je nyní chováno přes 200 arů škraboškových, z toho zhruba dvě třetiny v Německu v zařízení ACTP. Další ptáci jsou v Brazílii, Belgii a Švýcarsku.

ACTP shání dobrovolníky do brazilského centra pro vypouštění arů škraboškových do přírody

Úvodní foto: ACTP

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 10. až 12. června 2022

Dálší článek

Papouščí den na Krásném u Šumperka mění organizátora, uspořádají ho Papoušci v akci

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější