Vzácné pozorování křížence kakadua žlutočečelatého a kakadua růžového zaznamenali obyvatelé městečka Tenterfield v australském Novém Jižním Walesu asi 100 km od východního pobřeží Austrálie. Lenny Burtenshaw narazil na tohoto ptáka, jak se pokoušel navázat kontakt s dalšími kakaduy na dvoře jeho domu a podařilo se mu ho natočit na mobilní telefon. Okamžitě video nasdílel na sociálních sítích, kde se rozproudila diskuse, zda nejde o dílo umělé inteligence. Kříženec je podle Burtenshawa o něco větší než kakadu růžový, ale zase o něco menší než kakadu žlutočečelatý. Záda má šedá, břicho a krk světle oranžové, hlavu bílou a chocholku podobně oranžovou jako kakadu sumbský.
Lenny Burtenshaw poznamenal, že papoušek se obvykle zdržoval sám, i když se chtěl kontaktovat s dalšími ptáky. „Zdá se ale, že se ostatním papouškům nelíbí. Kakaduové růžoví, papoušci královští i loriové se mu okamžitě klidí z cesty, když přiletí. Na všechny se snaží křičet, ale oni se vždycky rozprchnou,“ popsal pozorovatel vzácného ptáka. Skeptické názory uživatelů sociálních sítí, že jde o podvrh vytvořený umělou inteligencí, vyvrátil specialista na australské ptáky Dr. Bob Doneley, který pro web Yahoo News Australia uvedl, že jde o skutečného křížence, který je ale mimo chov v zajetí extrémně vzácný. „V průběhu let jsem takové křížence viděl dvakrát nebo třikrát, ale vždy jako ptáky odchované ve voliérách,“ uvedl.
Stejné křížence je možné vidět u českých chovatelů
Na stejné křížence se dá občas narazit i u českých chovatelů. V přírodě se ale tyto dva druhy zkříží jen velmi vzácně. O sporadických případech se podle Dr. Doneleyho ví jen velice málo. „Často se má za to, že tito hybridi budou neplodní, jako je tomu u savců, ale nikdo neměl tu příležitost otestovat to,“ uvedl ornitolog. Lenny Burtenshaw zdokumentoval nejen samotného křížence, ale i situaci, kdy vyhledával potravu vedle kakaduů žlutočečelatých a papoušků královských a také jak sedí na stromě vedle kakadua žlutočečelatého a růžového. Zda šlo o rodiče křížence, ale není jasné. Autor fotografie to neuvedl. Více než s kříženci se Australané v přírodě setkávají s mutačními nebo leucistními jedinci kakaduů, především pak u černých druhů.
Fanoušci kříženců bílých kakaduů v České republice můžou jednoho takového spatřit v Orni Parku Jaroměř. Sice nejde o stejného ptáka jako je tento, ale o křížence kakadua inka a kakadua růžového. Zbarvením a velikostí je ale podobný tomuto kříženci, jen u něj převažuje naoranžověle růžová barva a záda má stejně jako tento kříženec z přírody šedá. Častěji se na sociálních sítích a v médiích objevují informace o leucistních černých kakaduech, kteří mají v různé intenzitě světle žluté zbarvení. Nedávno se ale podařilo z přírody odchytit zcela žlutého kakadua černého, který skončil v záchranné stanici na Tasmánii. Její provozovatelé ptáka odmítají křížit s jinými jedinci jeho druhu a odmítají ho prodat specialistům na barevné mutace papoušků.
Úvodní foto: Lenny Burtenshaw