UVNITŘ VIDEO – Mimořádnou hnízdní sezónu kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých letos očekávají ochránci přírody v Tasmánii. Ze zimovišť na jihu Austrálie se už vrátilo 76 ptáků, což je víc než v loňském roce touto dobou, a návrat dalších neofém se ještě očekává. „V uplynulém týdnu naši dobrovolníci zaznamenali u krmných pultů dalších 20 papoušků neofém oranžovobřichých, čímž se celkový počet ptáků zvýšil na 76. To je více než ve stejnou dobu v loňském roce a je to slibné znamení pro populaci v letošní sezóně,“ uvedli zástupci záchranného programu tohoto nejvzácnějšího australského papouška.
Skupinu navrátilců tvoří zatím 32 samic, 43 samců a jednoho ptáka, u kterého se zatím nepodařilo identifikovat pohlaví. „Z toho je 51 ptáků odchovaných ve volné přírodě a 25 vypuštěných ze zajetí,“ dodali ochránci. Divoká populace neofém oranžovobřichých je každé jaro na hlavním známém hnízdišti v tasmánském Melaleucu posilována ptáky odchovanými v zajetí, kteří posilují hnízdící jedince a na sklonku sezóny migrují s ostatními jedinci přes Bassovu úžinu na jih Austrálie do zimovišť. Naučit migrovat ptáky odchované v zajetí byla a je největší výzva tohoto záchranného programu.
Do zimovišť odlétalo 188 neofém, doposud nejvíc
„Z 20 nedávno pozorovaných ptáků byl jeden dříve spatřen v Jižní Austrálii a tři byli spatřeni během zimy v australské Victorii přes zimu,“ doplnili ochránci. V záchranných stanicích, které drží záložní populaci neofém oranžovobřichých a odchovávají ptáky pro vypouštění do volné přírody, už hlásí prvních 40 vajec snesených v letošní jarní sezóně. „Líhnutí prvních mláďat se očekává každým dnem,“ dodali představitelé záchranného programu. Jarní sezóna je přitom na úplném začátku a ze zimovišť by se podle odhadů ornitologů mohlo vrátit až 128 ptáků. To by bylo nejvíc v historii záchranného projektu od poloviny 90. let minulého století, navíc výrazně stoupá podíl navrátilců odchovaných v zajetí.
Loni na podzim odlétalo do zimovišť na jihu Austrálie odhadem 188 ptáků, přičemž podle dřívějších čísel se zpět vracela ani ne polovina ptáků. Největší úmrtnost přitom byla u mláďat, která odlétala do zimovišť vůbec poprvé. Neoféma oranžovobřichá je nejvzácnějším australským papouškem a zároveň jedním ze dvou tažných druhů papoušků na tomto kontinentu. Druhým je shodou okolností rovněž tasmánský latam vlaštovčí, jehož divoká populace je asi třikrát větší než u neofémy oranžovobřiché. Na rozdíl od ní ale obývá lesy, které rychle ubývají kvůli intenzivní těžbě dřeva. Zatímco latamů je ale velké množství v zajetí po celém světě, neofémy oranžovobřiché chová jen několik záchranných stanic v Austrálii a Tasmánii.
Úvodní foto: Wikimedia Commons / Ron Knight