UVNITŘ VIDEO – Přes 72 tisíc podokarpů, jehličnatých stromů, jejichž plody se živí ohrožení papoušci kapští, vysázeli od roku 2009 ochránci přírody v rámci projektu Cape Parrot Project. Výrazně tak pomáhají zachování přirozeného prostředí pro největšího a zároveň nejvzácnějšího zástupce afrického papouščího rodu Poicephalus. „Existuje pouze jeden pravý jihoafrický papoušek. Je to papoušek kapský (Poicephalus robustus) se zeleným a žlutým peřím, fantom lesů a jader plodů podokarpu, Pták roku 2023,“ konstatují zástupci projektu, který v těchto dnech slaví 15. výročí svého vzniku. Populaci vzácného ptáka se od té doby podařilo navýšit až na 1200 dospělých jedinců.
Papoušek kapský žije výhradně v Jihoafrické republice. Nejvýznamnější část populace se nachází v provincii Eastern Cape v rezervaci KwaZulu-Natal, kde je asi tisícovka ptáků a malá izolovaná populace o 60 až 80 ptácích je v Limpopo na severu země. Jihoafrická republika se potýká s intenzivní urbanizací a odlesňování, které mohlo papoušky kapské zcela vyhubit. V roce 2009 se proto několik milovníků přírody v čele s Dr. Stevem Boyesem rozhodlo, že je zapotřebí udělat něco víc než jen chránit samotné ptáky. Zapojili do jejich ochrany a také ochrany přirozeného prostředí místní komunity v regionech, kde tito ptáci žijí. Vznikl tak The Cape Parrot Project, který oficiálně zaštituje organizace The Wild Bird Trust.
Financování pomáhá prodej háčkovaných papoušků
Na úplném začátku se soustředil pouze do malé vesničky Hogsback v regionu Eastern Cape, ale postupně se rozšířil do celé země. Ochránci se nesoustředili jen na obnovu přirozených hnízdišť papouška kapského. Zaměřili se i na likvidaci invazních nepůvodních druhů a podporu místních komunit a dalších zvířecích druhů závislých na ekologické rovnováze. Nejen že se jim za 15 let podařilo vysadit 72 253 podokarpů, ale zajistili, že 85 procent sazenic přežilo a vyrostly z nich stromy. Obnovili 229 hektarů lesních porostů a nasbírali 1 628 774 semen podokarpů pro vznik dalších školek. Ty vznikly od roku 2009 tři, o stromky v nich se stará 69 zaměstnanců z místních komunit.
Prostřednictvím osvětové činnosti projekt oslovil na 10 tisíc lidí po celé Jihoafrické republice. Za celých 15 let nezaznamenal jediný případ pytláctví na území, o které se ochránci starají. Vedle toho ochránci věnovali 3320 hodin pozorování samotných papoušků kapských, což zlepšilo představu o početnosti jejich divoké populace v přírodě. Místní komunita projekt podporuje a zároveň si přivydělává výrobou háčkovaných papoušků kapských, které lze zakoupit na e-shopu organizace The Wild Bird Trust. A to jak pro sebe, tak ho lze na dálku darovat i někomu jinému.
Úvodní foto: The Cape Parrot Project