Nezvyklou situaci musí řešit šestasedmdesátiletá Američanka Maria Fraterrigo, která se vypravila z New Yorku na své prázdninové sídlo na Portoriku. Zatímco tam se dostala společně se svým ochočeným papouškem žako bez problémů, na cestu zpět ji aerolinie odmítly pustit s opeřencem na palubu. Společnost Frontier Airlines měla podle televize CNN WCBS ženu důrazně upozornit, že pokud chce nastoupit do letadla, musí se zbavit papouška. „Cítím se, jako bych byla opuštěná. Moje léky zůstaly doma, nestihnu návštěvu lékaře, nic. Je to noční můra,“ svěřila se seniorka.
Pro Mariu Fraterringo nebyla cesta na Portoriko jednoduchá. Vypravila se tam totiž poprvé od roku 2019, kdy zemřel její manžel. Papoušek žako jménem Plucky jí poskytoval útěchu, prozradil televizi její syn Robert. Sama žena pak popsala, že při cestě z New Yorku na Portoriko jí aerolinie Frontier na mezinárodním letišti Johna F. Kennedyho dovolily nastoupit s papouškem. Letecká společnost však později uvedla, že došlo k chybě a žena neměla být nikdy vpuštěna na palubu s papouškem. Syn ženy, který zajišťoval rezervaci na let, uvedl, že mu aerolinie neoznámily existenci výjimek z toho, jaké druhy ptáků je možné přepravovat.
Běžně papoušky nepřepravujeme, hájí se letecká společnost
Frontier Airlines na svém webu uvádí, že ve vnitrostátních letech po Spojených státech (Portoriko je jedním ze států USA) je možné přepravovat malé ptačí domácí mazlíčky, ale větší ptáky, jako jsou právě žakové nebo kakaduové, nikoli. „V současné době záležitost vyšetřujeme a jsme v kontaktu s pasažérkou a její rodinou, abychom jí pomohli vrátit se domů, jakmile bude schopna předložit veškerou vládou nařízenou dokumentaci,“ uvedla letecká společnost v prohlášení pro CNN. „V rámci standardních zásad (jak je uvedeno na našich webových stránkách) běžně papoušky v našich letadlech nepřepravujeme.“
Od roku 2021 americké federální ministerstvo dopravy vyžaduje, aby zvířata vykazovaná jako emociální podpora splňovala podmínky jednotlivých leteckých společností pro přepravu zvířat v zájmovém chovu, včetně extra poplatků za jejich přepravu. „Chci se jen dostat domů se svým papouškem,“ říká Maria Fraterrigo, která se v zoufalství obrátila na média. Během jediného dne její příběh oblétl celé Spojené státy.
Úvodní foto: repro CNN WCBS