Zvýšení kontroly internetového obchodu s ohroženými druhy, zvýšení efektivity vymáhání práva či posílení spolupráce jednotlivých specializovaných úřadů slibuje nový Akční plán boje proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy zvířat a rostlin do roku 2028, který minulý týden schválila vláda. „Víte, že Česko je chovatelskou velmocí, ale zároveň i tranzitní zemí pro pašování ohrožených druhů? Nelegální obchod se zvířaty je jedním z nejvýnosnějších zločinů a vážně ohrožuje přírodu i bezpečnost lidí,“ komentoval přijetí dokumentu ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Plán má osm cílů a 19 konkrétních opatření
Resort konstatuje, že Česká republika patří v Evropské unii mezi země s nejvyšším objemem legálního obchodu se živými zvířaty a rostlinami, ale významně se jí dotýká i obchod nelegální. Nelegální část obchodů je podle ministerstva ovlivněna také aktivitami asijských komunit, kde je žádaná zejména slonovina, nosorožčí rohy a tygří produkty. „Nelegální obchod s živými zvířaty a rostlinami nebo výrobky ze vzácných dřevin či slonoviny je vysoce organizovaná trestná činnost, označovaná jako wildlife crime. Tato kriminalita je propojena s celou řadou nelegálních aktivit, jako je týrání zvířat, praní špinavých peněz, daňové úniky nebo ohrožení veřejného zdraví,“ říká ministr Hladík.
„Ve světě se dokonce objevily případy, kdy byl z výnosů z tohoto obchodu financován terorismus. Nejde přitom jen o ekonomickou zátěž, ale především o přežití některých ohrožených druhů. Ačkoliv jsme už v České republice dosáhli dílčích zlepšení, stále máme před sebou dlouhou cestu, protože tento druh kriminality je velmi dobře organizovaný a přesahuje hranice států. Jsem však přesvědčen, že naplňování opatření navržených v Akčním plánu nám pomůže efektivněji potírat wildlife crime,“ dodal ministr životního prostředí. Akční plán obsahuje osm hlavních cílů, které byly podrobně rozpracovány do 19 konkrétních opatření. Mezi ně patří zvýšení povědomí o důležitosti tématu wildlife crime a posílení spolupráce mezi zainteresovanými orgány obzvláště v oblasti šetření a potírání této trestné činnosti, a to i na mezinárodní úrovni.
Vláda jmenuje národního koordinátora pro wildlife crime
Vláda v dokumentu počítá s vytvořením fungující pracovní skupiny v čele s národním koordinátorem a zavedení evidence jednotlivých případů. Akční plán klade důraz na zkvalitnění systému vzdělávání pracovníků a zřízení specializovaných útvarů pro odhalování enviromentální kriminality, lepší pracovní podmínky pro jejich zaměstnance, zvýšení efektivity vymáhání práva, lepší využití forenzních metod či vyšší kontrolu internetového obchodu s ohroženými druhy. Implementací akčního plánu by mělo dojít ke zlepšení péče o zajištěné exempláře v záchranných centrech a měla by se zvýšit osvěta veřejnosti o wildlife kriminalitě. Novinkou je i vyhodnocování biorizik spojených s nelegálním obchodem.
„Nově se zaměříme také na hodnocení zdravotních rizik spojených s nelegálním obchodem se zvířaty, abychom lépe zabránili šíření nemocí přenášených na lidi. Tato zvířata nejsou pod veterinární kontrolou, což může vést k šíření nebezpečných virů a baktérií,“ přiblížil ministr Hladík. Česká republika je podle resortu v otázce ochrany ohrožených druhů a vymáhání pravidel CITES jednou z nejaktivnějších zemí v Evropě. „I přesto je nutné se v této oblasti neustále zdokonalovat a hledat nové cesty, jak být vždy o krok napřed před pašeráky a nelegálními obchodníky. Jedním z řady nástrojů je také tento Akční plán pro potírání nelegálního obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin,“ dodalo ministerstvo.
Na vytvoření dokumentu s ministerstvem životního prostředí spolupracovala Česká inspekce životního prostředí, Generální ředitelství cel, Policejní prezidium ČR, Vrchní státní zastupitelství a Ministerstvo vnitra, které je zároveň jeho spolupředkladatelem.
Úvodní foto: Celní správa ČR