Inspektoři ČIŽP včetně Pavly Říhové se přesouvají do Centra environmentálních forenzních věd na Univerzitě Karlově

Nikoli na ministerstvo životního prostředí, ale na Univerzitu Karlovu se přesouvá pětičlenný tým inspektorů České inspekce životního prostředí (ČIŽP), který se zabýval odhalováním trestné činnosti v oblasti obchodování s ohroženými druhy zvířat a rostlin. Bývalí inspektoři, jimž pracovní poměr s ČIŽP skončí k 31. prosinci, budou působit v nově vzniklém Centru environmentálních forenzních věd UK. Hospodářským novinám to potvrdila někdejší vedoucí oddělení CITES na ČIŽP Pavla Říhová, jež by se měla stát zástupkyní vedoucího nového centra. Vést ho bude profesor Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a zástupce ředitele univerzitního Ústavu pro životní prostředí UK.

Centrum environmentálních forenzních věd UK nebude mít žádné pravomoci směrem k vyšetřování trestných činů, podle Říhové ale někdejší inspektoři ČIŽP budou nadále po odborné stránce spolupracovat s Celní správou ČR a Policií ČR. „Budeme se tam problematice wildlife crime věnovat na expertní úrovni jak v oblasti výzkumu, tak co se týče odborné podpory orgánů státní správy,“ upřesnila Říhová pro Hospodářské noviny. Neplánuje však, že by se aktivity centra překrývaly s aktivitami ČIŽP. „Nebudeme se věnovat kontrolní činnosti, to ani z pozice univerzity nemůžeme. Česká inspekce životního prostředí naopak těžko bude moci poskytovat odbornou součinnost trestním orgánům tak jako dosud, když přišla o odborné pracovníky,“ míní bývalá vedoucí oddělení CITES na ČIŽP, která jej vedla od jeho vzniku v roce 2003.

Českou inspekci životního prostředí opustilo celé oddělení CITES, včetně šéfinspektorky Pavly Říhové

ČIŽP už zná nového vedoucího oddělení CITES

Zda bude nově vznikající Centrum environmentálních forenzních věd UK spolupracovat i s ČIŽP, prý není podle Říhové jisté. „Záležet to bude na inspekci. S inspektory žádné problémy nemáme a rádi pomůžeme, ovšem pokud jim vedení zakáže s námi spolupracovat, tak se nedá nic dělat,“ dodala pro HN. Odchod pětice inspektorů ČIŽP následoval poté, co se vedení inspekce letos v září rozhodlo v rámci reorganizace zcela zrušit oddělení CITES. Po nátlaku ministerstva životního prostředí, pod nějž ČIŽP spadá, od tohoto kroku sice inspekce upustila, ale vzájemné vztahy vedení a inspektorů již byly natolik narušené, že všech pět členů oddělení postupně podalo výpověď. Následně se s nimi setkal ministr životního prostředí Richard Brabec a slíbil jim možnost spolupráce s resortem.

ČIŽP mezitím začala hledat za odcházející inspektory náhradu a vypsalo také soutěž na nového vedoucího oddělení CITES. Toho již podle mluvčí inspekce Radky Nastoupilové vybrala, ale zatím nechce prozradit jeho jméno. „Můžeme potvrdit, že výběrové řízení na pozici vedoucího oddělení CITES už bylo ukončeno a připravuje se jmenování vedoucí oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES od 1. ledna 2021. Výběrová řízení na další služební místa jsou v procesu,“ odpověděla Nastoupilová na dotazy Hospodářských novin. ČIŽP působí jako kontrolní orgán CITES, jeho inspektoři provádí kontroly chovatelských zařízení, v nichž se nachází exempláře CITES a působí i jako odborní poradci vyšetřovatelů z Celní správy ČR a Policie ČR.

Česko má nový akční plán boje proti nelegálnímu obchodu s ohroženými druhy platný do roku 2023

Úvodní foto: Centrum environmentálních forenzních věd UK 

Předchozí článek

Veselé Vánoce, Šťastný nový rok a úspěšnou chovatelskou sezónu!

Dálší článek

Dobré zprávy z Tasmánie: v přírodě přežívá 76 neofém oranžovobřichých, chovná stanice hlásí rekord

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější