Dobré zprávy z Tasmánie: v přírodě přežívá 76 neofém oranžovobřichých, chovná stanice hlásí rekord

Úspěšná hnízdní sezóna neofém oranžovobřichých, aktuálně nejvzácnějších papoušků světa, pokračuje: na jediné známé hnízdiště v tasmánském Melaleucu se ze zimovišť v jižní Austrálii vrátilo 51 ptáků a celkově jich nyní ve volné přírodě žije 76. Tasmánie navíc zaznamenává rekordní chovnou sezónu v zařízení Five Mile Beach Wildlife Management, kde jsou další desítky párů těchto papoušků jako záložní populace. Do poloviny prosince zde zaznamenali snůšku 203 vajec, z nichž se vylíhlo 64 mláďat a další tři uhynula. Na oficiální stránce na Facebooku o tom informovali zástupci tasmánského záchranného programu neofém oranžovobřichých. Hnízdní sezóna v přírodě je teprve na samém začátku.

„Vzhledem k velké míře hnízdících ptáků v záchranné stanici byli zástupci záchovného programu neofém oranžovobřichých, kteří se o tyto papoušky starají sedm dní v týdnu, velmi zaneprázdněni kontrolami zdravotního stavu mláďat i chovných párů, ale i pravidelným úklidem chovného zařízení a dalšími provozními činnostmi,“ uvedl Five Mile Beach Wildlife Management. Sčítání volně žijících neofém na hnízdišti Melaleuco potvrdilo desetiletý rekord. Navrátivších 51 ptáků zahrnuje i neofémy, které byly odchovány v zajetí a vypuštěny do přírody na zimovištích na jihu Austrálie. Tito ptáci tedy poprvé absolvovali náročnou cestu na Tasmánii přes Bassovu úžinu, kam je dovedli starší zkušenější ptáci, kteří se vylíhli v přírodě.

Počet kriticky ohrožených neofém oranžovobřichých v přírodě poprvé po deseti letech překročil 100

Nadějné vyhlídky na vakcínu proti PBFD

„Hnízdní sezóna je v plném proudu a předpokládáme, že nás v Melaleucu a také v chovné stanici Five Mile Beach čeká několik nadějných měsíců. O aktuálním stavu vás budeme informovat v lednu 2021. Do té doby vám přejeme vše dobré a ozveme se opět po Novém roce,“ dodali ochránci z tasmánského programu na záchranu neofém oranžovobřichých. Stanice Five Mile Beach Wildlife Management se stará o 48 párů neofém oranžovobřichých a její kapacita je zcela naplněna. Zařízení získalo od tasmánské vlády dotaci 2,5 milionu australských dolarů (v přepočtu 40,4 milionu korun) a díky jeho výstavbě se kapacita záchranných center pro neofémy oranžovobřiché přímo na Tasmánii zdvojnásobila.

V zajetí žije přes 400 neofém oranžovobřichých. Necelá stovka ve dvou zařízeních na Tasmánii a přes 300 v dalších záchranných stanicích v Austrálii. Některá tato zařízení v minulosti řešila problém s výskytem cirkoviru (PBFD) a část záložní populace tak musela být izolována od dalších ptáků, aby se tato nemoc dále nešířila. Právě kvůli riziku nákazy vzácných neofém začali vědci z australské Univerzity Charlese Sturta (CSU) v Novém Jižním Walesu pracovat na vakcíně, jež by dokázala PBFD vyléčit. Loni v červnu tým pod vedením profesora Shanea Raidala oznámil, že vakcína je připravena ke schválení u Australského úřadu pro pesticidy a veterinární lékařské přípravky. Zdlouhavý proces ale přerušila pandemie koronaviru, kvůli níž byly pozastaveny veškeré laboratorní testy.

Vakcína proti PBFD je na světě, čeká už jen na registraci. Získat by ji měla do roku 2021

Úvodní foto: Orange-bellied Parrot Tasmanian Program

Předchozí článek

Inspektoři ČIŽP včetně Pavly Říhové se přesouvají do Centra environmentálních forenzních věd na Univerzitě Karlově

Dálší článek

Příběhy ohrožených papoušků z Červené knihy IUCN 2020: amazoňan ekvádorský

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější