Nejvzácnější pták novozélandské pevniny, kriticky ohrožený papoušek kakariki horský, obohatil avifaunu ostrova Anchor, který patří mezi jednu ze čtyř přísně chráněných ostrovních rezervací, kde žijí nelétaví papoušci kakapové soví. Novozélandské úřady ve spolupráci s ochránci přírody a zástupci původních obyvatel Maorů na Anchoru vypustili 34 kakariků horských odchovaných v zajetí. Není to poprvé, co tento ptačí druh obydlel ostrov poblíž Nového Zélandu. Ochránci přírody tak chtějí vytvořit izolované subpopulace jako genetickou pojistku pro případ, že by se kakarikům přímo na Novém Zélandu nedařilo.
Obavy jsou na místě, celková populace kakariků horských, kteří jsou velmi podobní běžným kakarikům rudočelým nebo žlutočelým, jenom mají proužek nad ozobím oranžový. Ostrov Anchor byl v minulosti kvůli kakapům zbaven veškerých predátorů, včetně zavlečených krys, lasic a zdivočelých koček. Je tak ideálním prostředím pro kakariky. Víc než třicítku ptáků ochránci vypustili do národního parku Fiorland, odkud pochází geneticky nejvzácnější jedinci kakapů sovích. Kakarikové hnízdí ve stromových dutinách a na pevnině Nového Zélandu jejich hnízda často vybírají lasice a jiní predátoři. Čelí také ztrátě přirozeného prostředí.
Dvakrát byl prohlášen za vyhynulého
Kakariki horský má pohnutou minulost. Dvakrát byl tento papouščí druh prohlášen za vyhynulý, než byl znovu objeven v 80. letech minulého století v několika odlehlých lesních oblastech Nového Zélandu. Ptáci, kteří byli vypuštěni na ostrovu Anchor, pochází z chovu v zajetí v Isaac Conservation and Wildlife Trust (ICWT) a Orana Wildlife Parku. Tato zařízení postupně získala 12 párů kakariků horských z přírody, a to buď formou odebrání vajec z hnízd nebo vyklubaných mláďat. Naučit se všechny aspekty chovu tohoto druhu v zajetí nebylo vůbec jednoduché. „Jsou to stresoví a docela vybíraví ptáci, takže od začátku jsme procházeli nepřetržitým procesem učení, abychom vyvinuli techniku chovu a poskytli jim to správné prostředí podporující chov v zajetí,“ řekla webu Mongabay.com Leigh Percasky z ICWT.
„Snažíme se napodobovat přirozené divoké biotopy, jak to jen jde,“ dodala Percasky. Vypouštění kakariků byli přítomni i členové místní maorské osady Ōraka-Aparima Rūnaka. Pro Maory jsou kakarikové horští „pokladem“, nazývají je „taonga“ a hrají důležitou roli v jejich kultuře a duchovním životě. „Pro mě osobně to je velmi emocionální záležitost, když vidím, jak jsou tito ptáci, kteří se vylíhli a vyrostli v zajetí, vypouštěni do volné přírody,“ prohlásil Couch-Lewis, zástupce místních Maorů. Všichni vypuštění kakarikové jsou označeni barevnými kroužky a devět samic je vybaveno mikrovysílačkami.
Úvodní foto: Mongabay.com / RealNZ