Nečekaný úspěch: 11 uměle vysazených kakariki horských se rozmnožilo na 97

UVNITŘ VIDEO – Kriticky ohrožený druh novozélandského papouška kakariki horský má naději, že nevyhyne jako několik jeho méně šťastných příbuzných. Pták, jehož divokou populaci vědci odhadují na 50 až 250 pohlavně dospělých jedinců, se úspěšně rozmnožuje v přísně střežené rezervaci na ostrůvku Maud Island u jižního cípu Nového Zélandu. Vědci zde v roce 2007 vypustili 11 těchto ptáků, při letošním sčítání napočítali až 97 jedinců. Je přitom vyloučeno, že by se na ostrov mohli dostat jiní ptáci než ti, kteří zde byli vysazeni.

Je to vůbec samostatný druh?

Kakariki horský (Cyanoramphus malherbi), nazývaný také kakariki alpský nebo malheberský, byl popsán jako samostatný druh v roce 1857. Později byl ale označen za barevnou variaci mnohem častějšího kakarikiho žlutočelého (Cyanoramphus auriceps). Tak jej uvádí ve své knize Papoušci oceánie z roku 2003 i známý český psittakolog Milan Vašíček. Mezinárodní taxonomie jej ale aktuálně vede jako samostatný druh, který se od kakarikiho žlutočelého liší oranžovým čelním proužkem (kakariki žlutočelý ho má červený) a celkově bledším zbarvením.

Záchranný projekt na vrácení kakariki horského do volné přírody začal v roce 2005, kdy se celosvětová populace těchto ptáků snížila z původního tisíce na 300 až 500 jedinců. V prosinci téhož roku biologové sestěhovali v zajetí odchované kakariki horské na ostrov Fiorland a v roce 2007 je vypustili na ostrově Maud, který byl „vyčištěn“ od jakýchkoli nepůvodních druhů predátorů. Maud je mimo jiné známý tím, že v tamní přísně střežené rezervaci žije několik uměle vypuštěných kakapů sovích, dalších kriticky ohrožených papoušků.

Kromě ostrovu Maud putovali v zajetí odchovaní kakariki horští i na ostrovy Tuhua a Blumine. Sčítání ptáků, k němuž došlo letos na Maudu, potvrdilo velmi slušné reprodukční schopnosti vypuštěných papoušků. Vůbec poprvé bylo možné použít velmi jednoduchou metodiku přímého pozorování a zaznamenávání hlasů kakariků, která nebyla v jejich původní domovině na jihu Nového Zélandu možná kvůli jejich plachosti. Ptáci vypuštění na Maudu jsou ale zvyklí na přítomnost člověka, a tak je bylo možné v novém prostředí i opakovaně sledovat.

Izolované ostrovy bez predátorů = jistota úspěchu

Podle Dr. Luise Ortiz-Catedrala z Institutu přírodních věd na Massey University je způsob, jakým se podařilo rozmnožit kakariki horské na ostrově zbaveném invazních druhů predátorů, možným klíčem, jak postupovat i v případě jiných druhů kdekoli na světě. „Domníváme se, že vypouštění ptáků odchovaných v zajetí v místech, jako je ostrov Maud, která jsou bez invazních druhů predátorů, by mohlo být efektivní metodou pro rozšíření populací podobných druhů i jinde,“ napsal Ortiz-Catedral ve studii, již vydal společně s profesorkou Dianne Bruntonovou. Práci zveřejnil web CorservationEvidence.com.

Úspěch s uměle vysazenou populací papoušků na ostrově Maud by mohl časem vést k přeřazení tohoto druhu v Červené knize ohrožených živočichů IUCN z kategorie kriticky ohrožený mezi „ohrožené“. „Naše studie je výborným výchozím bodem pro další monitorování obdobných programů pro zachování různých druhů papoušků metodou přemístění populace z nevyhovujících biotopů do nových míst,“ míní Bruntonová. V neposlední řadě pak doufá, že medializací závěrů jejich zprávy se dostane větší pozornosti kakariki horskému, kterého stále mnoho odborníků neuznává jako samostatný druh.

Úvodní foto: Wikipedia.com

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 14. až 16. prosince 2012

Dálší článek

Na návštěvě zimoviště papoušků v ústecké zoologické zahradě

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější