Víte, kolik zemí světa má na svých poštovních známkách papoušky a kolik jich tyto pestré exoty vyobrazuje na svých mincích a bankovkách? Poštovní známky s papoušky má 91 zemí světa, mince 13 a bankovky 11. Všechny je najdete v unikátní knize Ohrožení papoušci světa na známkách, mincích a bankovkách, kterou vydal indický filatelista a numismatik Sushil Kumar Agarwal při příležitosti indického Národního dne ptactva. Dlouholetý člen indické ornitologické společnosti v ní vyzývá k větší informovanosti o ohrožených druzích a jejich ochraně v přirozeném prostředí. Jenom v Indii žije na 11 druhů papoušků, z toho jeden kriticky ohrožený, jeden ohrožený a jeden zranitelný.
„Jakožto celoživotní nadšenec do přírody a hrdý člen Bombay Natural History Society se touto knihou snažím zvýšit povědomí o ohrožených papoušcích světa. Osvětluje jejich krásu, výzvy, kterým čelí, a naléhavou potřebu chránit je před hrozbami, jako je nelegální obchod a ztráta přirozeného prostředí – jedinečně zachycené prostřednictvím známek, mincí a bankovek,“ napsal autor na svém profilu na sociální síti X. V knize konstatuje, že pouze pět zemí světa disponuje papoušky jak na poštovních známkách, tak na mincích a bankovkách. Jde o Bahamy, Fidži, Indonésii, Nový Zéland a Seychely. Samotná Indie má 19 známek s papoušky, z nichž většina byla vydána v tomto století.
Knížku jde koupit na Amazonu za 280 Kč
Sushilkumarovu knihu o papoušcích podpořili ředitel Bombay Natural History Society Kishor Rithe a indický zástupce Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) Yash Veer Bhatnagar. Podle jeho slov kniha kreativním způsobem a výjimečným přístupem přispívá k zvýšení povědomí o ochraně papoušků na základě Červené knihy ohrožených a ohrožených papoušků IUCN. Kishor Rithe ve své předmluvě popisuje různé indické agentury, které pracují na ochraně papoušků a dalších druhů ptáků. „Ačkoli kniha vznikla na základě koníčků, jako filatelie a numismatika, určitě těmto agenturám pomůže tím, že poskytne více informací o různých druzích papoušků,“ míní Rithe.
Kniha má formát A4, rozměry 22 x 29 cm a obsahuje 200 stran. Každé zemi je v ní věnovaná samostatná kapitola a v ní podkapitoly věnované jednotlivým ohroženým papouškům podle kategorií v Červené knize IUCN, tedy kriticky ohrožený (CR), ohrožený (EN), zranitelný (VU), potenciálně ohrožený (NT) a nejméně dotčený (LC). Titul oficiálně vyšel 8. listopadu minulého roku. K dostání je indickém e-shopu Mintage World nebo na Amazonu za cenu 999 indických rupií, což je v přepočtu 280 korun.
Úvodní foto a galerie: Sushil Kumar Agarwal