Téměř třicítka neofém oranžovobřichých odchovaných v zajetí posílila minulý týden divokou populaci těchto kriticky ohrožených papoušků na jejich hlavním hnízdišti v tasmánském Melaleucu. Podle zpravodajského serveru ABC News ornitologové předpokládají, že díky této reintrodukci a letošním odchovům vzácných neofém v přírodě by v závěru hnízdní sezóny mohlo do zimovišť na jihu Austrálie odletět více než 200 ptáků. To by byl absolutní rekord od začátku záchranného programu neofémy oranžovobřiché před třiceti lety. Pro srovnání, před deseti lety klesla početnost divoké populace těchto neofém na pouhých 17 ptáků.
Vypuštění 28 mladých neofém do přírody následovalo po rekordním návratu ptáků ze zimovišť. Letos jich ochránci přírody napočítali 92. Tasmánská ministryně životního prostředí Madeleine Ogilvievová při této příležitosti připomenula, že loni divoká populace posílila o 105 mláďat včetně 15 dospělých ptáků odchovaných v zajetí, kteří byli na začátku loňské hnízdní sezóny vypuštěni do přírody. Šlo o nejvyšší přírůstek počtu neofém oranžovobřichých od začátku jejich monitoringu v roce 1994. „Naši odborníci na divoká zvířata předpokládají, že v této hnízdní sezóně bude migrovat na sever více než 200 neofém oranžovobřichých, což by znamenalo další rekord,“ poznamenala ministryně.
Nebezpečí chystané větrné farmy nepominulo
„Je to pozoruhodný obrat ve srovnání s hnízdní sezónou 2015 až 2016, kdy se podařilo odchovat jen 15 mláďat a na sever migrovalo odhadem 35 ptáků,“ dodala Madeleine Ogilvievová. „Vypouštění ptáků odchovaných v zajetí je kriticky důležité pro udržení populace a zajištění toho, aby tento druh nevyhynul,“ uvedl nezávislý ornitologický ekolog Dr. Eric Woehler. „Ptáci se musí naučit migrační trasu a musí při své migraci létat s divokými ptáky, takže potřebujeme, aby každý jednotlivý pták, který byl vypuštěn ze zajetí, přežil do období tahu a poté se dostal na australskou pevninu.“
I když jsou zvyšující se počty divoké populace pozitivní, ekologové jsou znepokojeni pokračujícími pracemi na chystané větrné farmě, která by měla stát přímo v migrační trase neofém oranžovobřichých. Dvacet let připravovaný návrh 100 větrných elektráren na ostrově Robbins u severozápadního pobřeží Tasmánie má posoudit australská federální ministryně životního prostředí Tanya Pliberseková. Rozhodnutí mělo padnout minulý pátek, ale bylo odloženo minimálně do 9. května. Podle dat o migraci neofém oranžovobřichých někteří ptáci tráví dlouhou dobu právě na Robbinsově ostrově. Protože migrují převážně v noci, větrné turbíny pro ně představují smrtelné riziko.
Úvodní foto: Zoos Victoria