Do konce srpna budou moci regionální vlády jednotlivých španělských provincií předkládat pozměňovaní návrhy k prováděcím vyhláškám zákona na ochranu zvířat, který vstoupil v platnost v loňském roce, ale řada ustanovení bude účinná se zpožděním, včetně konkrétního pozitivního seznamu zvířat určených pro domácí chov. Generální ředitelství pro práva zvířat při španělském ministerstvu sociálních práv, spotřeby a Agendy 2030 na sklonku minulého týdne zaslalo regionálním vládám text, který vysvětluje 25 článků zákona omezujícího zájmový chov zvířat, včetně exotických ptáků. Tuto středu 17. července ministerstvo uspořádá technické jednání o tomto návrhu se všemi regionálními vládami a ty poté budou mít zhruba šest týdnů času na předložení vlastních připomínek.
Ani dokument zaslaný regionálním vládám však neobsahuje návrh pozitivního seznamu zvířat, která budou povolena pro domácí chov. Seznam má vzniknout do dvou let od loňského 29. září, kdy zákon sice vstoupil v platnost, ale v praxi není vymahatelný, protože se čeká na schválení prováděcích vyhlášek. Už v nynějších přechodných ustanoveních se ale objevuje výčet zvířat, jejichž zájmový chov je zakázán, tedy vlastně negativní seznam. V něm se objevují jedovaté druhy členovců, ryb a obojživelníků, jejichž kousnutí nebo jed můžou představovat vážné riziko pro zdraví lidí a zvířat. Jedná se o hmyz, pavoukovce, korýše, žáby, mloky, hady a další terarijní zvířata. Speciálně pak přechodné ustanovení pamatuje na hady, kteří jsou jedovatí nebo v dospělosti váží více než dva kilogramy.
Zákaz jedovatých zvířat a divokých savců nad 5 kg
Španělsko už zakázalo soukromý chov veškerých primátů včetně lemurů nebo makaků a také volně žijících savců, pokud v dospělosti váží víc než pět kilogramů, jako jsou lvi, tygři, rysi, ale také medvědi, srnci, divoká prasata apod. Vesměs jde o všechny kočkovité i psovité šelmy a medvědy, ale také horské druhy kopytníků a ptáků. Naopak seznam povolených druhů pro zájmový chov určí až konkrétní pozitivní seznam zvířat. Proti jeho vzniku španělští chovatelé po celou dobu příprav a schvalování zákona protestovali, pořádali dokonce demonstraci před Úřadem vlády v Madridu. Nejde o první významnou regulaci chovu, která se dotýká i chovatelů papoušků. Už před lety země zavedla zákon o nepůvodních invazních druzích zvířat, který zakazuje chov mníšků šedých a alexandrů malých.
Mníšci a alexandři malí jsou nejčastějším invazním druhem papouška ve Španělsku, volně ale v zemi žije na dvacet druhů papoušků a u většiny bylo prokázáno i úspěšné hnízdění. Chovatelé, kteří před zákazem vlastnili mníšky šedé a alexandry malé, si je mohli ponechat tzv. na dožití, ale bez možnosti dalšího rozmnožování, prodeje nebo přemisťování např. na výstavy nebo ptačí burzy. Navíc se na ně vztahuje povinnost registrace a chovy jsou kontrolovány, zda jsou dobře zabezpečeny proti úniku ptáků. Jenom v samotném Madridu žije populace 20 tisíc mníšků šedých, kterou se místní radnice snaží zlikvidovat, ale čelí protestům ochránců zvířat. Španělští chovatelé nyní s napětím očekávají, jaké další druhy papoušků už nebude možné rozmnožovat a obchodovat s nimi.