Alexandr malý (Psittacula krameri)

Bezesporu nejznámější a nejrozšířenější druh alexandra, který nechvalně proslul expanzí v řadě měst západní Evropy či Spojených států. Celkově je zelený, na zádech a křídlech tmavší až namodralý. Dospělý samec má na krku černý límec s růžovými pírky, který ústí u dolní čelisti zobáku. Samice límec postrádá, ale má v jeho místech určitý náznak jinak zbarveného peří. Horní čelist zobáku má červenou, dolní černou. Duhovka je žlutá, běhák šedý. Dorůstá délky 41 cm a hmotnosti 140 g.

Ve volné přírodě se alexandr malý přirozeně vyskytuje v rovníkové Africe, Indii, Středním Východu. Uměle byl zavlečen do celé řady dalších lokalit, včetně velkých evropských měst, USA, Austrálie, Arabského poloostrova či Jižní Afriky. Právem je považován za invazní druh, s nímž si některé země nevědí rady. Španělsko například výrazně omezilo jeho chov v zajetí. Existují čtyři poddruhy: alexandr malý indický (Psittacula krameri borealis), alexandr malý cejlonský (Psittacula krameri manillensis), alexandr malý západoafrický (Psittacula krameri krameri) a alexandr malý východoafrický (Psittacula krameri parvirostris).

Chov v zajetí

Nejčastěji chovaný druh alexandra, běžně jsou chovány celé řady barevných mutací. Přírodně zbarvení ptáci jsou v zajetí už méně častí, nejpopulárnější jsou žluté a modré mutace. Zcela běžně se ho daří rozmnožovat, stačí mu i méně prostorné voliéry či klece. Je odolný vůči chladu, takže podobně jako australské druhy papoušků vydrží v zimě ve venkovních voliérách bez vytápěného zázemí (měli by mít ale k dispozici alespoň budku na spaní).

Na krmení není příliš náročný, snese obdobnou potravu jako běžné andulky. V jídelníčku by ale nemělo chybět ovoce a zelenina, od jara do podzimu pak také zelené krmení. V době hnízdění pak naklíčená semena. Alexandr malý je také nejčastěji chovaným papouškem svého rodu coby domácí mazlíček, dokáže se naučit několik slov.

Dostupnost a cena

Naprosto běžný druh papouška, jeden z nejčastěji nabízených na ptačích burzách nebo v kamenných obchodech s exotickými zvířaty. Není problém sehnat ručně dokrmená mláďata na ochočení i chovné jedince. Cena mladého ptáka se v roce 2012  pohybovala okolo 600 korun, u některých barevných mutací však může být mnohonásobně vyšší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ohrada
ZOO Ústí nad Labem
ZOO Olomouc