Chovatelé papoušků to moc dobře znají: jaro nebo léto je v plném proudu, první snůšky u papoušků nebyly oplozené nebo je ptáci rozbili, a tak s velkým očekáváním plánují, že bude následovat další snůška, kdy by to už s odchovem mohlo vyjít. Jenže chovný pár se „rozsype“ (rozuměj, že mu začne vypadávat peří, protože přepeřuje) a tím je jakékoli hnízdění v daném roce u konce. Proč ale přepeřování u papoušků vede k automatickému ukončení hnízdní sezóny? Server Ararauna.cz se zeptal veterinářů specializovaných na aviární medicínu a všichni se shodují v tom, že přepeřování pro papoušky představuje velmi náročné období, které samo o sobě znamená příliš velké energetické výdaje, což ale platí i o hnízdění.
„U běžných papoušků by mělo docházet k přepeřování jednou za 12 měsíců. Délku přepeřování ovlivňuje několik faktorů a to zejména: druhu papoušků, počasí a jejich reprodukční období. Při přepeřování nelze nastartovat reprodukční cyklus, a to z důvodu velké energetické náročnosti pro ptačí organismus. Je potřeba si uvědomit, že přepeřování je pro organismus velice náročný proces, který závisí také na kvalitě výživy a chovných podmínkách,“ říká například MVDr. Veronika Plháková z královéhradecké veterinární ordinace pro exotické ptactvo Avianmed.cz. Na to upozorňuje i MVDr. Pavol Kováčik z Veterinární kliniky Žilina, podle něhož je přepeřování velmi těžkým obdobím pro každého jedince v chovu.
Někteří papoušci zahnízdí i při přepeřování
„Samotné tělo papouška se vyrovnání se ztrátou peří individuálně a všeobecně dochází k celkovému snížení imunity. Riziko nákazy (bakteriální, virové, parazitální, mykotické infekce) se výrazně zvyšuje. Vzhledem k tomu, že veškerá energie se soustředí na růst nového peří, je důležité si uvědomit, že tělo není schopné plnohodnotně zastoupit rozmnožovací funkci a stejně tak tvorbu nového peří,“ konstatuje Pavol Kováčik, podle něhož se z tohoto důvodu na určitou dobu utlumí rozmnožovací aktivity a jedinec se soustředí „sám na sebe“ a na nové opeření. „V této době je dobré podávat ptákům co nejpestřejší krmivo (hlavně s vysokým obsahem vitamínů, bílkovin a aminokyselin) a snažit se je udržet v klidu.“
Pavol Kováčik ale upozorňuje, že existují výjimky, kdy mají ptáci tolik energie, že dokáží zahnízdit i během tohoto náročného období a nepřekáží jim kontinuální odchov s přepeřováním. „Setkal jsem se s tím například u žaků nebo kakaduů havraních. Naskýtá se však otázka, zda není lepší odebrat hnízdní budku a nechat ptáky odpočinout,“ dodává. Jak už zmínili oba veterináři, doba přepeřování je pro papoušky velmi náročná na výdej energie a pokud i přesto zahnízdí, jsou pak mnohem náchylnější k různým onemocněním, s nimiž si jejich tělo neporadí tak dobře jako v době klidu, kdy nehnízdí a nepřepeřují. Zejména samice, které se můžou opakovanou snůškou velmi unavit, v takovém případě podstupují velké riziko.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz