Netrpí vaši papoušci nedostatkem vitamínu A a D? V krmivu často chybí

Krmíte papoušky komerční směsí zrnin a ořechů, které občas doplňujete čerstvým ovocem? I tak jim nemusíte dávat vše, co potřebují. Velkým problémem je nedostatek vitamínů A a D, které jsou pro ptáky důležité, ale v krmných směsích jsou zastoupeny nedostatečně. Na semináři Svět papoušků a lidí, který o uplynulé sobotě v jihlavském kongresovém centru Tři věžičky pořádal vydavatel časopisu Papoušci, na to upozornil Patrick Ghysels ze společnosti Versele-Laga, výrobce řady krmiv pro exotické ptáky. Nedostatečná vyváženost stravy u papoušků vede k řadě zdravotních problémů.


Proč je tak důležité (čerstvé) zelené krmivo

„Směs zrní v kombinací se zeleninou a ovocem není dostatečně vybalancovaná krmná dávka. Nejčastějšími problémy bývá velký obsah tuku, který je zejména v semenech a ořeších. Ptáci si vybírají z krmné dávky jenom něco. Dávka může být vybalancovaná, ale pták sežere jen to, co mu chutná, a to není optimální. Pak nastávají problémy s peřím, kondicí, hnízděním,“ konstatoval Patrick Ghysels. „Pak dochází k tomu, že ptáci jenom „žerou peníze“, tedy že se o ně staráme, kupujeme jim kvalitní krmivo, ale nerozmnožují se.“ Vitamíny A a D hrají klíčovou roli, protože mají přímý vliv na imunitu, správný vývoj kostí, pohlavní aktivitu a plodnost.

K TÉMATU: Sezónní krmivo pro papoušky: nasbírejte jim jeřabiny, špendlíky, švestky nebo kukuřici

Vitamín A je důležitý pro tvorbu rodopsinu, zrakového pigmentu, který je aktivní za nízkého osvětlení a umožňuje z takových podmínek dobře vidět. Jeho nedostatek vede k šerosleposti, zánětům očních spojivek, poškození oční sítnice, ale i rohovatění a šupinatění kůže a různým zánětům. „Jde o nejdůležitější chorobu, kterou trpí papoušci chovaní v zajetí. Vitamín A je totiž obsazen v čerstvém krmivu a sladováním zrniv se postupně ničí,“ vysvětlil Patrick Ghysels. U papoušků, kteří trpí nedostatkem tohoto vitamínu, se nejčastěji objevují poruchy dýchání způsobené narušením sliznic dýchacího traktu. „Povrch sliznice není kvalitní a nemůže se bránit příchozím bakteriím a virům, což se projevuje zrychleným dýcháním  otevřeným zobákem.“

Hypovitaminóza A je nejčastější nemocí papoušků

Prvními příznaky nedostatku vitamínu A je nečistota okolo nozder a na ozobí, poté se objevují oteklé slinné žlázy a oční víčka. „Typická je rozdílná velikost nozder, slzení, červené oko, které vykazuje zánět spojivek,“ popsal Patrick Ghysels. Pokud hypovitaminóza A dojde do takového stadia, je nutný zákrok veterináře a podávání větších dávek vitamínu A ve speciálních přípravcích, přičemž dávky se postupně snižují. V přirozené podobě se vitamín A vyskytuje ve větším množství v zeleném krmivu, špenátu, brokolici, zelí, kapustě, dýni, ale také v melounu, meruňkách, třešních, kukuřici (zejména nedozrálé nebo v mléčném stavu), mrkvi, petrželové nebo kedlubnové nati, ale také v mléce či vaječném žloutku.

ČTĚTE TAKÉ: Dáváte svým papouškům šípky? Je ideální čas na jejich sběr

Od jara do podzimu není problém papouškům sehnat zelené krmivo, v zimě by ho ale mohli postrádat. Chovatel by tedy neměl při běžných nákupech pro domácnost zapomínat na zeleninové doplňky – vždyť brokolice nebo mrkev jsou běžně dostupné po celý rok. To samé platí o občasném podávání natvrdo uvařených vajíček (bez skořápky). I když se to dnes nedoporučuje, v minulosti chovatelé také dávali papouškům chleba namočený v mléce, který papouškům dodal jak vitamín A, tak vápník. Obecně lze tedy doporučit i malé dávky mléčných výrobků, například bílého jogurtu. V těchto případech ale platí víc než jindy, že nezkonzumované zbytky je třeba z chovného zařízení co nejrychleji odstranit!

„Kam nechodí slunce, tam chodí veterinář“

Vitamín D je snad ještě důležitější než vitamín A, protože pomáhá absorbovat fosfor a vápník a zásadním způsobem se tak podílí na správném vývoji kostí. Ten je důležitý už pro zárodky mláďat ve vajíčku, stejně tak jako pro jejich rodiče (zejména samice, které musí v době hnízdění uvolnit velké množství vápníku na tvorbu vajec). Přirozeným způsobem se vitamín D dostává do těla slunečním světlem. Ne nadarmo tak zkušení chovatelé říkají, že ptáci musí mít bezpodmínečně přístup do venkovních voliér na denní světlo a déšť. UV záření, které dodává vitamín D, proniká i přes mraky, takže ptáci ve venkovní voliéře i při zatažené obloze mají lepší přirozený zdroj vitamínu D než papoušci chovaní ve vnitřních voliérách nebo klecích – i kdyby jim majitelé přisvěcovali UV lampou.

NAPSALI JSME: Zelené krmení, kterým nepohrdne váš papoušek: pampeliška, jitrocel nebo ptačinec

Řada chovatelů si ale venkovní voliéry nemůže dovolit, nebo má ptáky po část roku umístněné uvnitř, aniž by mohli (zejména v zimě během tuhých mrazů) vylétnout ven na denní světlo (a nejde jen o soukromé chovatele, výhradně ve zděném zázemí chová např. amazoňany jamajské a šedohlavé i pražská ZOO). UV lampa je jen částečným řešením tohoto problému, navíc její efekt postupně klesá, takže je třeba ji zhruba jednou za rok vyměnit – v závislosti na měření spektra, které vydává.  Z přirozeného světla se do těla dokáže vstřebat až 80 procent potřebné denní dávky vitamínu D. Zbylých 20 procent lze dodat v krmivu a ve speciálních preparátech.

„Epileptické záchvaty“ u žaků při nedostatku vápníku

Vitamín D a vápník obsahuje zejména vaječný žloutek a mléko, potřebná dávka je také v granulích pro papoušky. Chovatel by si ale měl dávat pozor, aby používal granule určené druhu, který chová. Nelze podávat amazoňanům granule určené pro ary, aniž by to na ně nemělo negativní dopad. Každý papouščí druh má určité nároky na živiny a ty jsou v granulích přesně vyváženy. Nedostatek vitamínu D, fosforu a vápníku nastává nejen u klecových ptáků zavřených v místnostech bez přístupu slunečních paprsků, ale také u těch, jejichž krmivo obsahuje příliš mnoho tuku (tedy pokud jsou krmeni především směsí zrnin a ořechů, typicky slunečnicí a vlašskými ořechy).

ROZHOVOR: Hodně lidí nechápe, že papoušek není jako pes, říká veterinářka Markéta Hašlová

„U mláďat způsobuje nedostatek vitamínu D křivici. Objevuje se během prvních týdnů života na hnízdě, později už nelze tento problém odstranit. U nevylíhlých mláďat může nastat problém, že nebudou mít dost síly na vyklubání. Jejich sval na krku, který používají pro pohyby hlavou a pomocí vaječného zubu na zobáku narušují skořápku, není dostatečně silný,“ varuje Patrick Ghysels z Versele-Laga. U dospělých ptáků je nedostatek vápníku velmi nebezpečný zejména pro hnízdící samice. „Na vytvoření jednoho vejce potřebují ze svého těla vytáhnout 20 procent vápníku a pokud se jí ho nedostává, je narušena tělesná rovnováha,“ upozorňuje Ghysels. U takové samice dochází ke spontánním frakturám, zlomeninám, má prostě větší lámavost kostí.

„Druhým problémem je nekvalitní vejce, které má slabou skořápku, dále svalová slabost. Pokud vejcovodem prochází nekvalitní vejce, může dojít k zadržení vejce, které nelze snést. Jediným řešením je mechanické vyndání, tedy operativní zákrok,“ líčí Patrick Ghysels. Konkrétně u žaků se nedostatek vápníku projevuje podobně jako epileptický záchvat, s nímž si ho plete i řada veterinářů. Papoušek má netypický třes křídel, často dokone spadne z bidla a na zemi se nepřirozeně třepotá. Po chvíli se vzpamatuje a dělá jakoby nic. „Tyto záchvaty jsou častějí a častější, těžší a těžší a jednoho dne pták spadne z bidla a zemře,“ varuje Patrick Ghysels. Papoušek postižený takovou třesavkou musí dostat injekci kalcia.

Úvodní foto pro Ararauna.cz: Ivana Dvorská


Snažíte se svým papouškům poskytovat vyváženou stravu, staráte se o to, aby měli dostatek všech potřebných látek a vitamínů?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentářů

  1. David Vopravil napsal:

    Tak můj Amazoňan je v kleci doma s minimální možností být venku, tak že vitamín D řeším a chci to vyřešit dokud mu nic není. Vitamín A zřejmě není problém, čerstvé zeleniny a ovoce je i v obchodech celoročně dostatek. Co je takhle krom sluníčka dobré pro optimální přísun vitaminu D. Dávám mu i Kustovnici čínskou GOJI a ta je velmi bohatá na vitamín A, ale záleží jak velký přísun Áčka a Déčka musí být (mg na váhu papuška). Máte někdo dobré zkušenosti a nějaké rady?

  2. David Vopravil napsal:

    A když už tedy budu mít vyřešené zdroje živin, záleží na dávkování. Jak často tím a čím krmit? V jakém množství? To jsou špatně dostupné informace a to jsem už přečetl pár knih a mnoho informací na netu.

  3. ctvercova napsal:

    Co se týká vstřebávání vápníku, tak se řeší konkrétně D3. Ten bohužel v potravě nikdy nenahradíte. Absence slunečního záření se řeší umělou dotací D3 nebo speciálními lampami s UVB zářením. Lampy řeší spíše teraristé, ale existují i pro papoušky. S arami nemáme problém. S těmi volně létáme venku, kde mají slunečního záření dostatek. Řešíme to ale u žaků, kteří se ven zatím nedostanou. Konkrétně Versele-Laga má vitamínový přípravek s D3 i preparát s Ca. Lze je kombinovat nebo dodávat pouze vápník, pokud se pták nedostane na sluníčko nebo nemá k dispozici UVB zářivku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..