Dáváte svým papouškům šípky? Je ideální čas na jejich sběr

Nejen exotické ovoce, ale i různé plody z přírody mohou obohatit jídelníček papoušků. Právě v těchto dnech vrcholí sezóna sběru šípků, ideálního krmného doplňku exotických ptáků. Šípky se dají ptákům předkládat jak čerstvé krátce po natrhání, tak po celou zimu, kdy je stačí zamrazit a krmnou dávku vždy před podáním rozmrazit v teplé vodě. S množstvím a četností podávání šípků papouškům by se to ale nemělo přehánět, přeci jen jde o plod s větším množstvím vitamínu C a jeho nadbytek by mohl ptákům spíše škodit.

Šípky se mají sbírat těsně před či po prvních mrazících, ideálně během října, kdy už jsou dostatečně zralé a zároveň nejsou úplně měkké. Vyplatí se sbírat jen tvrdé plody, které déle vydrží a lépe se převážejí i skladují. Nasbírané šípky (druhů je hned několik, jedlé jsou všechny) je nutné před zkrmením či zamražením omýt, nejlépe ve větším množství namočit do vody a nechat chvíli odstát. Zbavíte se tak nejen nečistot, prachu a zbytků seschlých okvětních lístků, ale také případného trusu zpěvných ptáků, pro které jsou šípky výtečným zpestřením obvyklé potravy.

K TÉMATU: Zelené krmení, kterým nepohrdne váš papoušek: pampeliška, jitrocel nebo ptačinec

Šípek obsahuje kromě vitamínu C, který je asi jeho nejznámější složkou, také vitamíny A, K a vitamíny skupiny B. Velmi důležitou součástí jsou i flavonoidy (mají antioxidační účinky, stejně jako víno nebo jeřabiny), třísloviny a organické kyseliny. Všechny tyto látky působí příznivě na stěny cév a zvyšují odolnost těla vůči infekcím. V klasické lidské medicíně se šípek používá při léčbě zánětů a bolestí křečových žil, ale také jako prevence infekčních onemocnění. Úplně stejné využití může mít i v chovu exotických ptáků.

Vedle dalších druhů ovoce a zeleniny je šípek navíc pro papoušky „zábavnější“, musí ho podobně jako ořechy nejprve „zpracovat“, než se dostanou k dužině. Jakékoli zpestření monotónního života v kleci nebo voliéře je pro ptáky dobré, a pokud přitom mohou dostat do těla důležité vitamíny, má chovatel vystaráno. Chce to ovšem najít čas a věnovat se sběru šípků opravdu pořádně – vždyť při troše námahy lze s takovým „úlovkem“ vydržet až do jara, než můžete ptákům podat první zelené krmivo ze zahrady.

Úvodní foto: apronsdelight.blogspot.com

Dáváte svým papouškům šípky?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..