Vědci poprvé vyčíslili náklady na záchranu nejohroženějších ptáků: 76 miliard dolarů ročně

Zachování a údržba hnízdních biotopů nejohroženějších druhů ptáků světa vyjde ročně na 76 miliard dolarů, tedy asi 1,5 bilionu korun. Odhad nákladů zveřejnil odborný časopis Science. I když jde na první pohled o obrovskou částku, podle vědců jsou to jen „drobné“ za zachování biologické rozmanitosti. „Je to jen zlomek toho, co jsme jako spotřebitelé ochotni utratit za nealkoholické nápoje ročně – to je téměř půl bilionu dolarů,“ řekl BBC News spoluautor studie a ekonom mezinárodní „ptačí“ organizace BirdLife International Donal McCarthy.

„Celkové náklady na zachování ptačích druhů a jejich lokalit čítají méně než polovinu toho, co tvoří bonusy bankéřů největších investičních bank na Wall Street,“ podotknul McCarthy. Vyčíslení nákladů na ochranu kriticky ohrožených druhů vychází ze čtyř let staré výzvy mezinárodního zasedání vlád k Úmluvě o biologické rozmanitosti v japonské Nagoji. Tehdy bylo domluveno, že vědci společně s ekonomy spočítají hypotetické náklady na zlepšení stavu u vybraného vzorku 211 živočichů zařazených do Červené knihy IUCN s důrazem na ptáky.

K TÉMATU: Dalším 100 druhům ptáků hrozí vyhubení, z toho dvěma papouškům

Z těchto čísel pak byly odvozeny náklady na vylepšení podmínek pro 1 115 druhů ptáků, vedených v Červené knize jako „zranitelní“ o jednu kategorii výš jako „potenciálně zranitelní“. Tyto náklady vyšly v rozmezí 875 milionů až 1,23 miliardy dolarů ročně, a u dalších podobně ohrožených zvířat na 3,4 až 4,8 miliardy dolarů. „Na základě známých cen půdy a nákladů na různá řízení tým dospěl v závěrečné kalkulaci nákladů na zachování důležitých stanovišť na roční úhrnnou částku 76,1 miliardy dolarů,“ uvádí časopis Science.

ČTĚTE TAKÉ: Ara kaninda je vzácnější, než se předpokládalo. Víc než ara kobaltový

„Vůbec poprvé tak máme k dispozici odhad, kolik peněz nás bude stát dosažení našich cílů,“ uvedl další spoluautor studie, Henrique Pereira z portugalské Univerzity Lisabon. „Můžeme z nich vycházet při budoucích jednáních o strategiích na zachování kriticky ohrožených druhů zvířat, která nás nepochybně čekají.“ Vědci dodávají, že vystavený účet tvoří jen zlomek celkové hodnoty „ekosystémových služeb“, které ohroženým druhům poskytuje samotná příroda. „Z naší strany jde investici do přírodního kapitálu, která se nám časem bohatě vrátí,“ dodal Stuart Butchart z BirdLife International, další z autorů studie.

Úvodní foto: Ara hyacintový v rezervaci Panatal v Brazílii (Zdroj: WWF)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..