Dalším 100 druhům ptáků hrozí vyhubení, z toho dvěma papouškům

UVNITŘ TABULKA – Kriticky ohrožených druhů ptáků je na světě o 100 více než před čtyřmi lety. Světová organizace na ochranu přírody IUCN letos poprvé aktualizovala seznam ohrožených ptáků podle nových kritérií Červené knihy, což vedlo k významnému nárůstu počtu druhů, které jsou bezprostředně ohroženy vyhubením. Mezi kriticky ohrožené druhy se nově zařadili i dva papoušci – kakariki norfolcký (Cyanoramphus cookii) a mada zelenohlavý (Prioniturus verticalis). Dosud je IUCN zařazoval do kategorie „ohrožený druh“, tedy o stupeň nižší.

Aktualizace Červené knihy IUCN se dotkla celkem 18 druhů papoušků. Pouze u dvou druhů došlo k přeřazení do kategorie s nižším stupněm ohrožení (papoušek noční byl přeřazen z „kriticky ohroženého“ na „ohroženého“ a papoušek nádherný z kategorie „zranitelný“ do kategorie „nejméně znepokojivý“), jejich početní stavy ve volné přírodě se tedy zlepšily. Jeden druh na seznamu přibyl jako zcela nový, taxonomicky oddělený od jiného druhu, ke kterému byl dosud přisuzován jako poddruh (jde o žaka liberijského, donedávna vedeného jako poddruh papouška šedého – žaka). Červená kniha ho nyní vede jako „zranitelný“ druh.

Tabulka s druhy papoušků, u nichž IUCN v Červené knize změnil kategorii ohrožení. Zdroj: BirdLife International/IUCN Red list

Nejčastější změnou v kategorizaci papoušků v rámci Červené knihy byl posun z nejnižší kategorie „nejméně znepokojivý“ do vyšší – „téměř ohrožený“ nebo „zranitelný“. Dotkl se 10 z 18 druhů, u nichž došlo v rámci kategorizace IUCN k nějakému posunu. Pozitivní je přesun australského papouška nočního (Pezoporus occidentalis) z kategorie kriticky ohroženého, tedy potenciálního kandidáta na vyhubení, na nižší stupeň ohroženého druhu, i když podle BirdLife International se počty volně žijících ptáků tohoto druhu příliš nezměnily – nadále u něj uvádí 50 až 249 exemplářů. Populace ale má zvyšující se tendenci.

Stejný počet volně žijících ptáků, ale se snižující se tendencí, BirdLife International uvádí u filipínského papouška mady zelenohlavého, nově označeného nejvyšším stupněm ohrožení, a také u kakarikiho norfolckého, který žije výhradně na ostrově Norfolk u Austrálie. Z papoušků, kteří jsou častěji chovaní českými chovateli, se v aktualizovaném seznamu objevuje australský papoušek nádherný, několik druhů pyrurů, amazónek bělobřichý, amazoňan žlutokrký a amazoňan modrobradý.

Úvodní foto: mada zelenohlavý (Zdroj: orientalbirdimages.org) a kakariki norfolcký (Zdroj: leesbird.com), koláž: Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro tento víkend

Dálší článek

Papoušek žako byl oficiálně rozdělen na dva druhy: žako velký a žako liberijský

Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Nejčtenější