Donedávna byl považován za poddruh amazoňana žlutohlavého, dříve byl veden jako samostatný druh (amazoňan žlutoskvrnný) a nyní se nomenklaturisté opět kloní k jeho vyčlenění. Patří k větším amazoňanům. Celkově je zelený, na spodině poněkud světlejší. Na zadní straně krku má různě velkou žlutou skvrnu, která může přecházet až na horní část zad. Zobák má tmavý, horní čelist u kořene po stranách oranžová. Oko je oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky 38 cm a hmotnosti do 450 g.
Ve volné přírodě ve střední Americe od jižního Mexika po severozápadní Kostariku. Soustředí se do horských oblastí pacifického pobřeží. BirdLife International odhaduje, že divoká populace čítá od 20 do 50 tisíc jedinců a jejich stavy klesají. Proto byl zařazen do první přílohy CITES, mezinárodní úmluvy na ochranu volně žijících živočichů. Existují čtyři poddruhy: amazoňan žlutokrký středoamerický (Amazona auropalliata auropalliata), amazoňan žlutokrký ostrovní (Amazona auropalliata parvipes), amazoňan žlutokrký karibský (Amazona auropalliata caribea) a amazoňan žlutokrký honduraský (Amazona auropalliata hondurensis).
Chov v zajetí
Méně často chovaný druh amazoňana, ale nedá se říci, že by byl v zajetí vzácný. Jeho většímu rozšíření brání především zařazení do první přílohy CITES a povinná registrace všech ptáků, včetně žádostí o výjimky ze zákazu prodeje odchovaných mláďat. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, samec může být v době toku a hnízdění agresivní. Méně často bývá chován jako domácí mazlíček.
Jde o poměrně hlučný druh papouška, kterého se poslední léta daří v České republice poměrně často rozmnožovat. Kdy došlo k vůbec prvnímu tuzemskému odchovu, však není jasné.
Dostupnost a cena
Patří mezi dostupnější druhy amazoňanů z první přílohy CITES, běžně je nabízen v chovatelské inzerci na českých webech. Cena mladých ptáků se v roce 2011 pohybovala okolo 20 tisíc korun. Starší ptáci, zejména pohlavně dospělé páry, jsou dražší. Při koupi tohoto druhu musí nový majitel papouška registrovat u příslušného krajského úřadu.
Výskyt v českých a moravských ZOO