Amazoňan žlutohlavý (Amazona ochrocephala)

Jeden z nejrozšířenějších druhů amazoňanů. Celkově je zelený, spodní část těla je bledší až žlutavá. Čelo a uzdička jsou žluté, občas zelené, temeno žluté, někdy se žlutým peřím okolo očí. Příuší a líce jsou smaragdově zelené, zadní část krku a týl zelené s černým lemováním konce pírek. Zobák je šedý, u kořene horní čelisti z obou stran oranžový, oko oranžové, běhák světle šedý. Dorůstá délky 36 cm a hmotnosti do 450 g.

Ve volné přírodě žije se středním Mexiku, severní části Jižní Ameriky (Amazonská pánev), východním Peru a na Trinidadu. Je velmi častý. Existují čtyři poddruhy: amazoňan žlutohlavý surinamský (Amazona ochrocephala ochrocephala), amazoňan žlutohlavý marajónský (Amazona ochrocephala xantholaema), amazoňan žlutohlavý zelený (Amazona ochrocephala nattereri), amazoňan žlutohlavý panamský (Amazona ochrocephala panamensis).

Chov v zajetí

Velmi často chovaný druh amazoňana. Na chov je náročný podobně jako ostatní amazoňané, samec může být v době toku a hnízdění velmi agresivní. Často je chován i jako domácí mazlíček. Cenově patří mezi velmi dostupné druhy, navíc nepodléhá povinnosti registrace jako druhy, na které pamatuje mezinárodní úmluva CITES.

V České republice byl tento druh chován už koncem 19. století. První odchov zaznamenal v roce 1984 Jan Beneš. Nyní je odchováván každoročně mnoha chovateli, nejčastěji jde o poddruhy oratrix a ochrocephala. Existuje i několik barevných mutací. Chovatelé by měli dbát na to, aby páry skládali z ptáků stejného poddruhu.

Dostupnost a cena

Jeden z nejdostupnějších druhů amazoňana na českém trhu. Čeští chovatelé ho velmi často odchovávají, takže cena těchto ptáků v posledních letech výrazně klesla. V roce 2011 se prodával už od 10 tisíc korun výše (u nejčastěji chovaného poddruhu). Vzácnější poddruhy jsou výrazně dražší.

Výskyt v českých a moravských ZOO

Papouščí ZOO Bošovice (u Vyškova) – poddruh amazoňan žlutohlavý panamský


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..