UVNITŘ MAPA – Česko má první letošní případ ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. V úterý odpoledne ho potvrdil Státní veterinární ústav Praha v drůbeží farmě v Kosoříně u Chocně v Pardubickém kraji. Po 13 letošních ohniscích v soukromých malochovech, kdy krajské veterinární správy nezřizovaly pásma ochrany a zvýšeného veterinárního dohledu, jde o první případ, kdy je okolo napadené farmy vytyčeno tříkilometrové pásmo ochrany a desetikilometrové pásmo zvýšeného veterinárního dohledu. Ještě v úterý podvečer se do sídla firmy Mach Drůbež v Litomyšli, které napadená farma patří, vydal ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
Veterináři budou muset na farmě zlikvidovat 73 tisíc kusů slepic a kohoutů, což podle informací České televize představuje zhruba tři procenta celkového počtu chovaných brojlerů v České republice. V minulých letech se v tuzemsku likvidovaly kvůli nákaze ptačí chřipkou mnohem větší chovy a ministři kvůli tomu nesvolávali tiskové konference v sídlech poškozených firem. Nynější případ ale přichází v době, kdy se vládní KDU-ČSL potýká s rapidním propadem volebních preferencí a vedení strany se rozhodlo více medializovat práci svých ministrů. To je také pravděpodobný důvod, proč se ministr zemědělství Marek Výborný v úterý navečer vydal do Litomyšle, aby tu uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci.
Jak se dostat do hlavních zpráv v televizi
Pro ministra to nemusela být dlouhá cesta, bydlí totiž v Heřmanově Městci na Chrudimsku, něco přes 50 kilometrů od Litomyšle. Tiskovou konferenci ministerstvo svolalo na 18:30, tedy těsně před hlavními zpravodajskými relacemi na celoplošných televizích. Tím si resort zajistil přístup na obrazovku v hlavním vysílacím čase. V loňském roce bylo ptačí chřipkou v České republice napadeno pět komerčních farem drůbeže, předloni čtyři včetně farmy se 750 tisíci slepicemi, což byla zatím největší drůbežárna zlikvidovaná kvůli ptačí chřipce u nás. Samotný fakt, že komerční chovy drůbeže čelí ptačí chřipce, je v posledních pěti letech naprosto běžnou záležitostí, která se opakuje s železnou pravidelností každý rok.
Potřeba vládní KDU-ČSL být více vidět může v souvislosti s ptačí chřipkou přinést více represí a preventivních opatření, než je zdrávo. A to v době, kdy Státní veterinární správa začala pravidelně využívat upravené evropské legislativy a pokud vyloženě nemusí, nezřizuje okolo ohniska nákazy pásma ochrany a zvýšeného veterinárního dohledu. Pro chovatele papoušků a dalšího exotického ptactva to může znamenat další riziko omezování chovatelských burz a výstav, ale také omezení nebo úplný zákaz vývozu živých ptáků z České republiky. Před choceňským případem bylo Česko i přes několik případů nákazy v soukromých malochovech považováno za zemi prostou ptačí chřipky, což se ale případem farmy Mach Drůbež mění.
Image by tawatchai07 on Freepik