Nejen čeští chovatelé se obávají zavádění pozitivního seznamu zvířat Evropské unie, který by určoval, jaké druhy zvířat je možné držet v soukromí v zájmovém chovu. Značnou nejistotu vzbuzuje tato aktivita i na Slovensku, kde se tématu pozitivního seznamu zvířat věnoval jeden z nejčtenějších deníků Pravda. A podobně jako naše MF Dnes, i tento deník spíše chovatele děsí, než by zjistil, jaká je reálná situace. „Zvíře, které není domácí, bude zakázané chovat. Vyplývá to z podzimního rozhodnutí Evropského parlamentu, který pověřil Evropskou komisi vypracováním seznamu povolených zvířat,“ píše list na svém webu Pravda.sk. Ve skutečnosti ale Evropská komise zadala na základě podnětu aktivistů vypracování studie vhodnosti a proveditelnosti takového seznamu.
Evropský parlament se sice rovněž zabýval podněty aktivistických organizací ze západní Evropy, ale Evropskou komisi ničím nepověřil – legislativně to ani není možné. Pouze vyzval komisi, aby se tématem zabývala. A nestalo se tak loni na podzim, ale už v listopadu 2022. Nepřesné je i další konstatování serveru Pravda.sk, že do dvou let by měl vzniknout celoevropský seznam zvířat, která budou podle Bruselu vhodná pro chov. „V praxi by to znamenalo, že nikdo kromě zoologických zahrad by nemohl chovat, rozmnožovat nebo prodávat živočichy, kteří by se na tzv. pozitivní seznam nedostali,“ píše list. Ve skutečnosti do dvou let vznikne ona studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat, na jejímž základě se Evropská komise rozhodne, zda vůbec chce takový seznam vytvořit.
Vadí obchod s exotickými druhy zvířat
Ostatně, to také deníku Pravda řekl slovenský europoslanec za opoziční Progresivní Slovensko Michal Wiezik. „Diskuse o pozitivním seznamu je stále jen v iniciační fázi, neznáme jeho kontury a nevím ano o tom, že by komise v této věci jednala,“ uvedl Wiezik. „Bavíme se o tzv. pozitivním seznamu druhů, to znamená o seznamu druhů, které je povoleno chovat,“ dodal s tím, že by mezi povolené druhy měli tradičně patřit psi, kočky, fretky, králíci, hlodavci, ryby, nejedovatí obojživelníci, někteří plazi a někteří bezobratlí. „Ale prasata, ovce, kozy, osly, koně, dobytek, muly nebo ptáky by mohl chovat jen ten, kdo získá povolení od místního úřadu,“ dodává deník, aniž by zmínil, odkud tuto informaci získal.
Pravda.sk dále cituje organizaci Eurogroup of Animals, která patří mezi předkladatele výzvy Evropskému parlamentu, aby vznikl celoevropský pozitivní seznamu zvířat a loni v listopadu pořádala v Bruselu konferenci na toto téma, které se zúčastnil další slovenský europoslanec za Progresivní Slovensko Martin Hojsík. Jeho kolega Wiezik upozorňuje na „bující obchod“ s exotickými zvířaty v Evropské unii. „Obchod s exotickými druhy je multimiliardové odvětví a patří mezi hlavní příčiny ohrožení biodiverzity. Bavíme se o tisících druhů, které v současnosti nikdo neeviduje v negativních seznamech, a u nichž je obrovské riziko vážného poškození a zániku volně žijících populací,“ tvrdí Michal Wiezik. Obchod s ohroženými druhy ale už léta reguluje CITES, úmluva o mezinárodní obchodu s ohroženými druhy.
Nejde o ochranu ohrožených druhů, ale snahu o další regulaci chovu
K tomu na Slovensku existují tzv. negativní seznamy zvířat, které zahrnují druhy, jež není možné v soukromí chovat, jako jsou například velké kočkovité šelmy a primáti. Podle europoslance Wiezika to však nestačí. „Technicky je téměř nemožné dostatečně rozšiřovat a aktualizovat negativní seznamy, proto je operativní vytvořit seznam povolených druhů, pozitivní seznam, kde druh, který se na něm nenachází, je automaticky vyloučený z legálního chovu,“ vysvětluje europoslanec. Přiznává však, že pokud někdy začne samotný legislativní proces vzniku celoevropského pozitivního seznamu zvířat, bude ho připomínkovat Evropský parlament i všechny členské země EU včetně jejich práva veta. „Vytvoření takového seznamu má za cíl zamezit nelegálnímu obchodu s volně žijícími druhy a ochranu biodiverzity, o čemž věřím, že je také v zájmu všech chovatelů a milovníků přírody,“ řekl deníku Pravda Michal Wiezik.
Chov zvířat odchycených ve volné přírodě ale už zakazují jiné evropské zákony, například ptáky odchycené z přírody není možné do EU dovážet již od roku 2007. Mezi chovateli se tak obchoduje v drtivé většině s papoušky a jinými exotickými ptáky, kteří již byli odchováni v zajetí. U druhů, které spadají do první přílohy úmluvy CITES, navíc musí prodávající prokázat legální původ nejen prodávaného zvířete, ale i jeho rodičů. Pozitivní seznam zvířat by tak vůbec nepomohl ochraně daných druhů v jejich přirozeném prostředí ve volné přírodě. Aktivisté za „práva zvířat“ proto argumentují potřebou dodržování welfare a dobré péče o zvířata v zajetí, což však už řeší zákony proti týrání zvířat a další existující legislativa.
Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz