Několik prototypů protézy nohy pro mládě papouška loriho horského vytiskl na 3D tiskárně dobrovolník, který vyslechl prosbu britského zvířecího útulku Bridlington Animal Park na sociální síti Facebook. Útulek se podle zpravodajského serveru The Scarboroughnews v únoru ujal deseti loriů horských a dvou andulek, o které se jejich majitelé už nemohli starat. Mezi ptáky byla i dosud neodstavená mláďata, včetně jednoho malého loriho, který přišel o nohu a druhou má postiženou. Vedení útulku se rozhodlo ptáka zachránit a dát mu šanci na pokud možno dobrý život ve speciálně upravené kleci bez dalších papoušků. Mládě je ještě ručně dokrmované, a kromě poškozených nohou je jinak zdravotně zcela v pořádku.
„Na výzvu nám odpověděla spousta lidí, kteří nabízeli pomoc, ale jeden laskavý pán z Beefordu nás osobně navštívil, změřil mláděti nohu a sledoval, jak chodí, aby mu mohl navrhnout a vytisknout sérii prototypů protéz,“ uvedl Bridlington Animal Park. „Některé jsme potom vyzkoušeli a vybrali mezi nimi svého favorita. Příští týden vezmeme mládě a jeho novou nohu na veterinární kliniku Aldgate Vets k odbornému vyjádření a schválení. Mládě nebude moci jít do voliéry se zbytkem své rodiny, protože může sedět pouze na rovném povrchu a nemůže lézt po pletivu. Postavíme mu speciální klec pro postižené,“ slibuje Bridlington Animal Park.
Nejde o první případ 3D protézy pro papouška
Útulek také doufá, že se mu podaří vybudovat pro postižené mládě bezbariérovou venkovní voliéru. Vypsal už sbírku na pokrytí nákladů na materiál a stavbu. Nejde přitom o ojedinělý případ, kdy lidé vyrobili papouškovi 3D protézu nohy. Američtí majitelé ochočeného amazoňana pomoučeného Benjamin Spalding a Stacey Gehringerová řešili, jak papouškovi pomoci po brutálním útoku lišky. Amazoňan obýval venkovní voliéru, do které se v noci vkradla liška a ptáka chytila za nohu. Papoušek se predátorovi ubránil a bez jedné nohy unikl po pletivu na střechu voliéry, kam se za ním liška nemohla dostat. Majitelé papouška poté oslovili veterináře Jonathana Wooda, specialistu a neurologii a neurochirurgii na Ryanské klinice, který udržuje úzké kontakty se skupinou odborníků na 3D tisk z Pennsylvánské univerzity.
Wood tedy kontaktoval studenta Gregoryho Kaimana a skupinu Penn’s Biomedical Library 3D a požádal je, aby vymysleli funkční protézu pro papouška Peteho. První prototypy protéz, které vypadaly spíše jako stativy pro fotoaparáty než část těla, papoušek nepřijal. Nebyly dostatečně silné, aby unesly váhu mohutného amazoňana pomoučeného. Nové prototypy proto musely být mohutnější a stabilnější. Úspěch zaznamenal až umělý pařát, který svým zakončením připomínal spíš velkou botu. Skupina studentů ho vytiskla na 3D tiskárně z polymerní pryskyřice, která má dobré vlastnosti z hlediska ohebnosti a tvrdosti. Ukázalo se, že s protézou je spokojen i Pete.
Úvodní foto: Bridlington Animal Park