Jednonohý papoušek dostane protézu vyrobenou na míru pomocí 3D tiskárny

UVNITŘ VIDEO – Nejen náhradní zobák, ale i umělá noha pro papouška se dá vyrobit na 3D tiskárně. Na vlastní kůži se o tom mohl přesvědčit pětadvacetiletý ochočený papoušek amazoňan běločelý jménem Bandita. Domácí mazlíček bude moci znovu používat obě končetiny, tak jako před úrazem, který se mu stal před několika měsíci. Jedna nožka Banditovi uvízla mezi dráty klece a vystresovaný papoušek si ji sám takřka ukloval. Zničený pařát nebylo možné zachránit, navíc hrozilo, že se z odumírající končetiny do těla ptáka rozšíří infekce, takže mu ji veterináři museli amputovat.
Bandita nějakou dobu žil jako mrzák s jednou nohou, ale jen do chvíle, kdy veterinář Todd Driggers přišel s nápadem, že by bylo možné amazoňanovi pomocí CT skeneru a 3D tiskárny vyrobit funkční protézu. „Nic podobného jsem v minulosti nedělal, ale věřím, že použití 3D tiskárny při pomoci zvířatům je jen začátek,“ uved Todd Driggers pro americkou televizní stanici Fox News. Společně s radiologem Dennisem Smithem zpracovali prototyp plastové protézy, kterou si papoušek vyzkoušel minulý týden. Odborníci se nyní potřebují ujistit, že umělá noha je pro ptáka pohodlná a funkční.

Na 3D tiskárně vznikl i zobák pro aru

Jakmile veterináři dokončí úpravy na plastovém prototypu protézy a prokáže se její funkčnost, přistoupí k výrobě umělé nohy z odolnějšího materiálu, který by papoušek nemohl tak snadno zničit. Nejde o první případ, kdy se podařilo papouškovi nahradit část těla funkční protézou vytištěnou na 3D tiskárně. Loni v březnu se podařilo týmu veterinářů a specialistů na 3D tisk z Technologického a informačního centra Renato Archera (CTI) v brazilském Campinasu jako prvním na světě implantovat papouškovi umělou horní čelist zobáku vyrobenou z kovu na 3D tiskárně. Pacientem byl ochočený ara ararauna jménem Gigi, který byl zabaven překupníkovi s exotickými ptáky.

K TÉMATU: Veterináři nahradili papouškovi zdeformovanou horní čelist zobáku titanovou 3D protézou

Pták měl vážnou deformaci horní čelisti zobáku, která mu znemožňovala příjem potravy. Několik dní po operaci se však ara plně adaptoval na novou situaci a byl schopen přijímat pevnou stravu. Za úspěchem stojí především veterinární specialista Roberto Fecchio, 3D designér a specialista na rekonstrukce obličejů Cicero Moraes a veterinární zubař Paul Miamoto. Nešlo o první pokus, jak pomoci postiženým zvířatům protézami vyrobenými na 3D tiskárně. Zástupci zvířecího stacionáře Ipiranga v Sao Paulu už v minulosti dokázali vytisknout nový krunýř pro želvu a horní čelist zobáku pro tukana, kterému původní část zobáku ustřelili neznámí útočníci.

Úvodní foto: Fox13news.com
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..