Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Pouhé dva týdny po EXOTĚ Olomouc začala v Lysé nad Labem každoroční výstava exotických zvířat a rostlin EXOTIKA 2023. Letos obsadila tři pavilony tamního výstaviště, čtvrtý je plný stánků se zbožím, které často s tématem výstavy moc nesouvisí. Výstavní halu A2 obsadilo Otevřené mistrovství Klubu přátel exotického ptactva (KPEP), které pro letošek nahradilo Otevřené mistrovství České republiky v bodovaném ptactvu, jež se konalo na olomoucké EXOTĚ. Mimo bodované ptáky tak návštěvníci mohou zavítat do největšího pavilonu C, kde se tradičně nachází papoušci a další exotičtí ptáci, ale také opice, kočkovité šelmy a terarijní zvířata včetně aligátora severoamerického, a pak do haly B s bažanty, holuby, vodními ptáky a akvarijními a terarijními zvířaty.

I když je na první pohled vidět, že výstavní klece a voliéry v obou pavilonech oproti předchozím letům prořídly, stále je na co se dívat. Hala C nabízí 83 klecí a voliér s takřka stovkou druhů papoušků, drobných exotů a plodožravých ptáků. Asi největší vzácností jsou mutační loriové horští a rudopáskoví, které na EXOTICE vystavuje Marcel Kohout. Stejní ptáci ale byli k vidění i na letošní EXOTĚ Olomouc, což platí i o tukanech pestrých, rovněž od Marcela Kohouta, kteří jsou na prodej. Oproti EXOTĚ jsou v Lysé nad Labem vystavení například aratingové žlutí, jediný druh aratingy, na který se vztahuje povinnost registrace exemplářů podle úmluvy CITES. Nemají však k dispozici voliéru, nýbrž klec používanou pro domácí mazlíčky.

Čtyři druhy velkých arů v proletových síťových voliérách

Největší voliéry v hale C tradičně obsadili papoušci ze společnosti Laguna, především pak velká skupina bílých kakaduů (kakadu bílý a žlutočečelatý) a od Jana Havránka ze severních Čech, který společně s Radkou Fejfarovou pořádá každoroční srazy vyznavačů volného letu papoušků ve Vysoké Peci u Jirkova. Jejich papoušci ara obsadili velkou síťovou voliéru poblíž stánků Společnosti Laguna a vydavatelství Nová EXOTA. Jsou zde arové zelenokřídlí, ararauny a kanindy. Na úplně opačné straně haly C je podobná síťová voliéra s rodinkou arů arakang. Jde o ochočené a na volný let vycvičené ptáky od Václava Froňka z Prahy s jejich letošním odchovem. Aby byl výčet arů kompletní, pardubický chovatel Jiří Stejskal na EXOTICE vystavuje pár arů horských.

Amazoňanů je letos na EXOTICE pomálu a většinou jde o běžnější druhy, jako je amazoňan modročelý a kubánský, a to samé platí i o amazóncích, které zastupují pouze tři druhy: bělobřichý, černotemenný a šupinkový. Naopak bohatší zastoupení mají letos v Lysé loriové. Marcel Kohout vystavuje lorie horské mutace dilute straka a straka 2F, rudopáskové mutace dilute a přírodně zbarvené lorie červené a černé. Luboš Vlček na EXOTIKU dovezl lorie zelenopáskové, Michaela Žohová pak lorie žlutohlavé, floreské a tříbarvé. Z afrických papoušků na výstavě vyčnívají vazové velcí, které dovezl přeloučský chovatel Jiří Mach, stejně jako 11 dalších druhů papoušků včetně alexandrů velkých, papoušků žlutokřídlých či čtyř druhů pyrurů (zelenolící, černotemenný, hnědouchý a červenobřichý).

Z afrických papoušků letos v Lysé chybí žakové

Pyrury na EXOTICE vystavuje i specialista na tyto menší jihoamerické papoušky Vítězslav Eliáš, který obsadil hejnem mutačních ptáků celou jednu větší voliéru (papoušci jsou na prodej). Ostatně, nejde o jedinou společnou voliéru pro větší počet papoušků najednou. Blízko vchodu do haly C je stejně velká voliéra s africkými papoušky senegalskými, žlutotemennými, agapornisy fišeri, růžovohrdlými a škraboškovými. A hned vedle ní menší voliéra s mnoha mutačními alexandry malými, kteří jsou k dispozici na prodej. Když už jsme u afrických papoušků, Zdeněk Schiffmann z Prahy vystavuje v samostatných bednových klecích papoušky senegalské červenobřiché, papoušky červenobřiché a papoušky žlutotemenné a Petr Šperl papoušky konžské. Největší a zároveň nejchytřejší afričtí papoušci žako však na letošní EXOTICE chybí. Společnost Laguna, která je zde vystavovala v předchozích letech, už loni zvažovala, zda je vystavovat takovému stresu.

Mezi vystavovanými papoušky nechybí ani častěji chované australské druhy, jako jsou přírodně zbarvení papoušci královští, červenokřídlí, kouřoví, mutační papoušci Alexandřini alias „princezky“, barnardi zelení, rosely penant, pestré a žlutolící, ale také kakaduové růžoví mutace lutino, různé mutace kakariků rudočelých, papoušci červenočapkoví, neofémy modrohlavé a bourek, papoušci zpěvaví, duhové andulky a také latamové vlaštovčí, jimž v jejich domovině na Tasmánii hrozí vyhubení. Zapomenout nesmíme ani na jihoamerické aratingy, které na EXOTICE pravidelně vystavuje Zdeněk Vandělík. Od něj jsou letos na výstavě aratingové hnědohrdlí a tmavohlaví, Luboš Vlček vystavuje aratingy zlaté a zlatočelé. V hale C nechybí ani mutační mníšci šedí a aymary pruhované.

Savce a terarijní zvířata vystavuje Biopark Štít a Laguna

S agapornisy se návštěvníci potkají nejen v bodované části výstavy v hale A2, ale také v hale C, kde například Jiří Vojtěch vystavuje mutační agapornise růžovohrdlé, Martin Kotas agapornise fišeri a Marek Repka agapornisy etiopské (další jsou ve zmiňované společné voliéře s papoušky žlutotemennými a senegalskými). Z drobných exotů je třeba zmínit krasky červenozobé, které do Lysé nad Labem zapůjčil Oldřich Deliš, snovače zahradní od Michaely Žohové a celou kolekci ptáků od Milana Justela, která zahrnuje pásovníky, panenky, chůvičky, astrildy a amady. Jan Makyňa na EXOTICE vystavuje hýly mexické a Václav Bouzek kanáry červené a mozaikové. Ze savců jsou na EXOTICE lemuři kata, lvíčci zlatohlaví, tamaríni žlutorucí a giboni lar z Bioparku Štít a serval stepní a karakal ze Společnosti Laguna. Z terarijních zvířat v hale C vystavuje Biopark Štít zmíněného aligátora, leguána zeleného a kubánského, krajtu tmavou a hroznýše královského.

Hala C je také tradičním místem chovatelských stánků. Vlastní prodejní místo tu má vydavatelství Nová EXOTA, Společnost Laguna, Český svaz chovatelů, ale chybí například stánek časopisu Papoušci, jehož produkci nabízí prodejce krmiv Janosch Breeding and Feeding. Z každoročních prodejců chybí i Zoo Trhoň či ePapoušek.cz, naopak stejně jako loni se do hlavní haly dostal prodejce elektrokol, který nemá s vystavovanými zvířaty tematicky nic společného. Naopak dobrý nápad je část věnovaná pozitivním seznamům zvířat a ukázkou, jak by taková výstava mohla vypadat, kdyby celoevropské seznamy povolených zvířat pro zájmový chov prošly. Stánkaři opět obsadili i celou halu A1 v přízemí hlavní budovy výstaviště, která spíše připomíná nějaké tržiště na pouti a prodejcům musela ustoupit i část haly B, která je letos asi pestřejší než hlavní hala C, i co se výzdoby týče. Nachází se zde velká kolekce bažantů, včetně v přírodě vyhubených bažantů Edwardsových (stejní ptáci byli i na letošní EXOTĚ Olomouc) či nádherně zbarvených satyrů Temminckových původem z Himalájí.

Hala B výzdobou předčí i hlavní pavilon C

Kolekci bažantů doplňují voliéry s exotickými holuby a holoubky a vodními ptáky – labutěmi černými, několika druhy kachen a například i husice nilské, tolik známé z našich rybníků, ovšem na EXOTICE jsou mutační ptáci. Samostatnou voliéru obsadili ibisové posvátní, kteří jsou k dispozici na prodej (bohužel tito ptáci spadají mezi invazní druhy podle celoevropského nařízení EU, takže je zakázané je v zajetí množit). Hala B má poměrně velkou terarijní a akvarijní část, jsou zde terária s několika druhy zmijí, akvária s rybičkami, ale také noční pavilon s kaloni a dalšími nočními zvířaty. Do této haly se také přestěhovala ukázka dravců a sov, která dříve bývala ve venkovních prostorách výstaviště. Entomologové zde najdou i stánek se sbírkami brouků a motýlů a vlastní prostor má i bodovaná výstava morčat.

Celkově EXOTIKA 2023 určitě stojí za vidění, ale už od minulého ročníku je patrný úbytek vystavovaných zvířat i prodejců krmiv a chovatelských potřeb. Naopak narůstá podíl stánků se zbožím, které nemá s chovem exotických zvířat nic společného. Což nemusí být nutně na škodu, pokud se udrží mimo samotné výstavní prostory se zvířaty. Bohužel se ukazuje, že chovatelů ochotných nabídnout na výstavu vlastní zvířata, se nezvyšuje, ale spíše naopak a přijít s něčím novým a zajímavým je stále těžší. O to více, že se EXOTIKA koná každý rok, na rozdíl od olomoucké EXOTY, která si ponechává dvouleté přestávky a ta poslední byla kvůli covidu a energetické krizi dokonce pětiletá. Uvidíme, jak se s tím popasuje Výstaviště Lysá nad Labem příští rok.

Úvodní foto: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Opravník novinářských omylů aneb opravdu se Brusel chystá zakázat křečky a papoušky?

Dálší článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 27. až 29. října 2023

Nejčtenější