Vaza velký (Coracopsis vasa)

Jeden z mála endemických druhů papoušků na Madagaskaru. Nepatří mezi pestře zbarvené ptáky a tudíž není ani příliš oblíben mezi chovateli. Celkově je zbarven tmavě hnědě až černě, shora je šedavý. Ocas je šedý, někdy mívá černé skvrny, a střední pera jsou lemována příčnými pruhy. Zobák je rohové barvy, oko hnědavé, běhák hnědý. Samec se zbarvením neliší od samice, mladí ptáci jsou spíše hnědaví až kaštanovití. Dorůstá délky 50 cm a hmotnosti do 500 g.

Ve volné přírodě se vyskytuje zejména na Madagaskaru (s výjimkou vnitrozemí) a na Komorských ostrovech. Nedá se říci, že by byl vzácný. Existují tři poddruhy: vaza velký východní (Coracopsis vasa vasa), vaza velký komorský (Coracopsis vasa comorensi) a vaza velký západní (Coracopsis vasa drouhardi). Jde o největšího afrického papouška, je o něco větší než mnohem známější a častěji chovaný žako velký nebo žako liberijský.

Chov v zajetí

Vyskytuje se sporadicky, ale je chován i odchováván v České republice i na Slovensku. Vyžaduje velké venkovní voliéry, je poměrně dost aktivní, ale nepatří k destruktivním druhům. Neměl by tedy nějak zásadně ničit konstrukci voliéry. V zimě potřebuje vytápěné zázemí, za příhodných podmínek je možné ptáky vypouštět i během zimní sezóny do venkovní voliéry. Každopádně by měli mít možnost volného návratu do vytápěného zázemí.

Krmení by měla tvořit zejména speciální směs semen pro africké papoušky, obsahující především velkou slunečnici, kukuřici, dýňová semena, proso, apod. Minimálně polovinu krmné dávky pak má tvořit čerstvé ovoce a zelenina, ale také piškoty a další pochutiny. Nepohrdne ani zeleným krmením.

Dostupnost a cena

Patří mezi méně dostupné papoušky na českém trhu, je méně častý než příbuzný vaza malý. Chová a odchovává ho jen několik specializovaných chovatelů.  Když se dá ochočit a chovat jako domácí mazlíček, v tuzemsku ho tak patrně nikdo nechová. V roce 2012 se cena mladého ptáka pohybovala okolo 30 tisíc korun. Zájemci ho spíše seženou od zahraničních chovatelů.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Brno
ZOO Plzeň


Napiš komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..