Důležitého milníku dosáhla podpisová akce proti vzniku celoevropského pozitivního seznamu zvířat povolených pro zájmový chov, kterou koordinují zástupci Českého svazu chovatelů a Terarijní společnosti Praha. Podpis pod tento protest připojilo již přes 10 tisíc Čechů, konkrétně pak 10 405. Dalších 1220 podpisů je neplatných kvůli neúplné nebo zcela chybějící adrese podepisujícího. Desetitisícovou hranici se podařilo překonat díky silné várce podpisů od pořadatelů ostravských Fauna trhů, kteří koncem února dodali téměř 80 podpisových archů s více než 1200 platnými podpisy. Mezi nejaktivnější sběratele podpisů patří i pořadatelé teraristických burz Živá exotika v Praze či terarijních trhů v Plzni.
Podpisová akce nadále pokračuje do doby, než se na české konzultanty z řad chovatelské veřejnosti nahlášené Evropské komisi obrátí zástupci italské společnosti RPA Europe, vybrané pro realizaci studie vhodnosti a proveditelnosti celoevropského pozitivního seznamu zvířat. Agentura si zatím monitoruje situaci a připravuje jednání se zástupci všech členských států Evropské unie. Na vypracování studie má společnost RTA Europe lhůtu 19 měsíců, a teprve na základě jejího dokumentu se bude Evropská komise rozhodovat, zda zahájí přípravy vzniku celounijního seznamu povolených druhů zvířat pro zájmový chov. K tomu by mělo dojít tedy až v průběhu roku 2025, mezitím však bude docházet k silnému lobbingu ze strany aktivistů za práva zvířat, kteří téma pozitivních seznamů v Bruselu prosadili.
Aktivisté odstartovali kampaň před eurovolbami
Česká ministerstva zemědělství a životního prostředí, pod jejichž gesci téma pozitivních seznamů spadá, se opakovaně vyjádřila proti vzniku takového dokumentu. Zatím však neexistuje jasné oficiální stanovisko České republiky, které by zavazovalo vyjednavače za Českou republiku návrh na celoevropský pozitivní seznam zvířat odmítnout. Do nadcházejícího rozhodování, zda vůbec vznikne pozitivní seznam zvířat platný v celé Evropské unii, značně promluví letošní volby do Evropského parlamentu. Na ty sází právě aktivisté za práva zvířat, kteří už nyní oslovují kandidáty do Evropského parlamentu a žádají po nich, aby se veřejně přihlásili k závazku pracovat na zlepšení životních podmínek zvířat, pokud budou zvoleni do europarlamentu.
Za kampaní Vote for Animals, která sdružuje více než 50 nevládních organizací, stojí skupina Eurogroup for Animals, hlavní podporovatel vzniku celoevropského pozitivního seznamu zvířat. „Kampaň vybízí kandidáty na poslance Evropského parlamentu, aby přijali závazek za zvířata, a zároveň informuje občany o důležitosti těchto voleb pro pokrok v oblasti dobrých životních podmínek zvířat v EU, pomáhá jim vybrat kandidáty, kteří sdílejí jejich hodnoty, a povzbuzuje je, aby volili,“ informují tvůrci kampaně. „Zvolení poslanci Evropského parlamentu mají pravomoc prosazovat otázky dobrých životních podmínek zvířat tím, že se budou snažit zajistit, aby to zůstalo prioritou agendy EU, vyjadřovat se k otázkám, které je třeba řešit, a hlasovat v zájmu zvířat,“ dodali.
Úvodní foto: Ararauna.cz