78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

UVNITŘ FOTO A VIDEO – Mezi výstavami exotických ptáků v České republice je několik stálic, které se vyplatí navštěvovat pravidelně, protože se neustále snaží zvyšovat laťku a jejich organizátoři si sami na sebe „šijí boudu“ pro další ročník. Platí to i o výstavě exotů v Třebechovicích pod Orebem poblíž Hradce Králové, která se tradičně koná poslední zářijový víkend v místním chovatelském areálu v Jiráskově ulici poblíž železniční tratě z Hradce Králové do Týniště nad Orlicí. Letos tu vystavili 78 druhů ptáků a dva křížence kanárů, což je zatím nejvyšší počet vůbec. „Premiéru měli výrečci malí, sýčci králičí, ledňáci velcí, kakadu goffin a astrildi křepelčí,“ popisuje jeden z organizátorů Emil Škoda, který na výstavu dodal hned několik velmi zajímavých opeřenců.

Ptačí novinky, ale také zcela nová voliéra

Sovy se na třebechovické výstavě objevily vůbec poprvé, byť se právě Emil Škoda jejich chovu úspěšně věnuje již několik let. Jeho dvě samičky výrečka malého, původní odchov od jeho chovného páru, získaly cenu návštěvníků za nejzajímavější vystavené ptáky. Výrečci patří mezi naše nejmenší a zároveň nejvzácněji se vyskytující sovy, i když pozorování a prokázaná hnízdění z posledních let naznačují, že díky své velikosti a nenápadnosti spíše unikaly pozornosti. Poté, co se podařilo prokázat jejich hnízdění přímo v Olomouci, ornitologové pozorovali dospělé ptáky v hnízdním období i na okraji Prahy. Tato malá sovička se opravdu těžko pozoruje a zjistit její přítomnost v přírodě nebo zástavbě je jednodušší podle hlasu, který připomíná spíše pištění než houkání.

V Třebechovicích byly letos k vidění dva druhy sov, kromě „domácích“ výrečků malých také exotičtí sýčci králičí, kteří se vyznačují dlouhýma nohama. Z „nepapoušků“ si pak premiéru odbyli také ledňáci obrovští, kteří vzbuzovali u návštěvníků respekt díky svým velkým zobákům. Některé návštěvníky poněkud zmátly mrtvolky denních kuřat, kterými se ledňáci krmí, a domnívali se, že jde o mláďata ledňáků, která vypadla z hnízda (ve skutečnosti šlo o krmný pultík). Pořadatelé ze specializované ZO ČSCH Třebechovice pod Orebem si pro letošní ročník připravili překvapení i v podobě nové voliéry umístěné v zadní části chovatelského areálu, kde bývá tradičně bodovaná část výstavy. Podlouhlá voliéra s bohatou výzdobou obsahovala koroptve korunkaté, holub zelenokřídlý, timálie čínské, špaček čínský, rýžovník šedý a alexandři rudohlaví.

Bohatá výzdoba a zeleň jako v přírodě

Voliéra byla uvnitř shora nasvícená a podle Emila Škody skýtá nejhezčí pohled ve chvíli, kdy je venku ještě tma, což ale návštěvníci nemohli zažít, protože otevírací hodiny výstavy byly během dne. Co si však užili dozajista, byla skvělá výzdoba výstavních prostor, které překypovaly zelení a také podzimními bobulovinami, jako je hloh nebo jeřabiny. Všechny voliéry a klece, snad až na ty, v nichž byly destruktivnější druhy papoušků, byly nazdobeny zelení a dalším přírodním materiálem, bednové klícky s plexisklem místo pletiva byly uvnitř krásně nasvícené a vystavení ptáci měli možnost se skrýt v listoví, pokud jim zrovna vadila pozornost všudypřítomných návštěvníků. A čím výstava zaujala milovníky papoušků? Na své si přišli prakticky všichni: od specialistů na australské druhy před jihoamerické a asijské až po africké.

Ani letos na třebechovické výstavě nechyběli tři zástupci afrických papoušků rodu Poicephalus, konkrétně pak papoušci senegalští, konžští a žlutotemenní. Moc pěkná byla skupinka přírodně zbarvených a ve své domovině kriticky ohrožených latamů vlaštovčích. Z amazoňanů se letos v Třebechovicích ukázali nejen nejčastěji chovaní amazoňané modročelí, ale také v přírodě ohrožení amazoňané vínorudí, kteří prý návštěvníky bavili opakováním několika slov. Z jihoamerických papoušků rozhodně stáli za vidění arové marakány, amazónci černotemenní či mladí papoušci patagonští a skupina přírodně zbarvených mníšků šedých. A také pyrurové modrobradí, jediný druh pyrurů zařazený do první přílohy mezinárodní úmluvy CITES. V bodovacích klecích pak pozorní návštěvníci zaregistrovali i jedny z nejmenších papoušků vůbec, papoušíčky brýlaté.

Nechybělo ani podpisové místo proti pozitivním seznamům zvířat

Australské papoušky na výstavě zastupovali moc hezcí přírodně zbarvení papoušci královští, červenokřídlí, kouřoví, nádherní, ale také červenočapkoví či neofémy modrohlavé a ozdobné. Velkou vzácností byl ochočený samec kakadua Goffinova, ke kterému majitelé marně hledají samici (těchto kakaudů je v Česku jen okolo padesáti a jejich počty poslední léta neustále klesají). Ve výčtu australských papoušků samozřejmě nemohly chybět korely a také rosely, konkrétně pestré a žlutohlavé. Co se týká barevných mutací papoušků, asi nejpestřejší byli kakarikové v několika strakatých variantách, ale také jihoameričtí aymarové pruhovaní. Nemluvě tedy o výstavních agapornisech růžohrdlých a andulkách rozdělených na postavové a barevné.

V postavových andulkách zvítězil Jaroslav Jelínek z Hradce Králové, který získal první místo i za nejlepší protějšek vítěze. U starých ptáků vyhrál opět Jaroslav Jelínek, nejlepším protějškem byla andulka od chovatele Špačka. U mladých postavových andulek si vítězství i cenu za nejlepší protějšek odnesl Jaroslav Jelínek. U barevných andulek získala první dvě místa Marie Foltýnová z Pardubic, třetí místo pak Karel Novák z Poděbrad. Mezi agapornisy zvítězil chovatel Mucha, druhý byl Adam Regasek a třetí Karel Novák.

Třebechovická výstava měla i bohatou prodejní část, která se nacházela přímo u vchodu do budovy spolku. Zájemci zde také mohli podpořit podpisovou akci proti vzniku celoevropských pozitivních seznamů zvířat nebo se zúčastnit tomboly, ve které bylo rekordních 700 výher! Výstavu jsme navštívili až na jejím úplném závěru, a ještě do posledních minut přicházeli návštěvníci. Účast byla velmi slušná, i když podle předsedy pořádající organizace by byla ještě vyšší, kdyby pršelo, protože to by lidé netrávili čas na zahradách a přišli by raději ve větším počtu na výstavu. Třebechovičtí si ale rozhodně nemají na co stěžovat a už teď mají těžký úkol – vymyslet, jak příští rok výstavu posunout ještě dál a trumfnout letošní skvělý ročník.

Úvodní foto, galerie a videa: Jan Potůček, Ararauna.cz

Předchozí článek

Přehled ptačích burz a výstav pro víkend 22. až 24. září 2023

Dálší článek

Léčil exotické ptáky v Loro Parque, brazilských zoo i v Austrálii. Lorenzo Crosta bude hostem kongresu EXOTA Olomouc

Nejčtenější