Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Papoušek královský (Alisterus scapularis)

Papoušek královskýNejznámější z australského a oceánského rodu papoušků Alisteris, který zahrnuje celkem tři druhy: papouška královského, který žije v Austrálii, papouška karmínového z Papuy-Nové Guineji a papouška amboinského z Moluckých ostrovů. Samec má hlavu a spodní partie šarlatově červené, spodní krovky ocasní zelenočerné, široce lemované červeně. Záda a křídla jsou tmavě zelená se světlým pruhem na vnější straně křídel. Na zadní straně krku má úzký modrý pruh, který odděluj červené a tmavě zelené zbarvení. Horní čelist zobáku má červenou a černou špičkou, dolní černou Samice má tmavě zelenou hlavu, hrdlo a prsa, břicho a dolní část prsou jsou šarlatově červené. Zobák je celý černý. Oko u obou pohlaví žluté, běhák šedý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 240 g.

Ve volné přírodě obývá celé východní pobřeží Austrálie od severního Queenslandu až po jihovýchodní Viktorii. Papoušek královský je běžný druh, žije v lesích a není bezprostředně ohrožen. V některých lokalitách si ptáci zvykli na dokrmování od lidí a poměrně zkrotli. Existují dva poddruhy: papoušek královský velký (Alisterus scapularis scapularis) a papoušek královský malý (Alisterus scapularis minor). Druhý jmenovaný žije výhradně na severu Austrálie a v jižní části svého areálu se potkává s nominátním poddruhem. V řadě míst divocí ptáci zalétají do zahrad a přikrmují se ovocem.

Chov v zajetí

Velmi běžný větší australský druh papouška, který je oblíbe mezi českými chovateli pro svou odolnost vůči studenému počasí. Lze jej chovat v celoročních voliérách bez vytápěného zázemí, potřebuje ale alespoň závětří, kam by se mohl v zimě nebo při špatném počasí schovat. Papoušci královští byli svého času velmi žádaní a držela se i jejich poměrně vysoká cena, v posledních letech ale zájem o ně upadá. Spíše se rozmáhá chov jejich barevných mutací, z nichž je asi nejznámější žlutá a modrá. Žluté papoušky královské v Česku chová od roku 1999 českobudějovický chovatel Rudolf Strnad.

Do tehdejšího Československa se papoušek královský poprvé dostal již před druhou světovou válkou. V roce 1934 si je pořídil jeden ze zakladatelů Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Jaroslav Karásek. Vůbec prvního odchovu u nás dosáhla začátkem 50. let minulého století pražská zoologická zahrada, ze soukromých chovatelů slavil první úspěch v roce 1975 Matuschka. V sousedním Německu se je poprvé podařilo rozmnožit již v roce 1880.

Dostupnost a cena

Naprosto běžný papoušek, který se sem tam objevuje i v domácnostech jako ochočený domácí mazlíček. Dá se sehnat prakticky celoročně, pořizovací cena v posledních letech výrazně klesala. V roce 2015 se dal mladý samec koupit za 2 000 korun, samice za 3 000 Kč, mladý pár od čtyř až pěti tisíc korun výše.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)