Nejznámější z australského a oceánského rodu papoušků Alisteris, který zahrnuje celkem tři druhy: papouška královského, který žije v Austrálii, papouška karmínového z Papuy-Nové Guineji a papouška amboinského z Moluckých ostrovů. Samec má hlavu a spodní partie šarlatově červené, spodní krovky ocasní zelenočerné, široce lemované červeně. Záda a křídla jsou tmavě zelená se světlým pruhem na vnější straně křídel. Na zadní straně krku má úzký modrý pruh, který odděluj červené a tmavě zelené zbarvení. Horní čelist zobáku má červenou a černou špičkou, dolní černou Samice má tmavě zelenou hlavu, hrdlo a prsa, břicho a dolní část prsou jsou šarlatově červené. Zobák je celý černý. Oko u obou pohlaví žluté, běhák šedý. Dorůstá délky 40 cm a hmotnosti do 240 g.
Ve volné přírodě obývá celé východní pobřeží Austrálie od severního Queenslandu až po jihovýchodní Viktorii. Papoušek královský je běžný druh, žije v lesích a není bezprostředně ohrožen. V některých lokalitách si ptáci zvykli na dokrmování od lidí a poměrně zkrotli. Existují dva poddruhy: papoušek královský velký (Alisterus scapularis scapularis) a papoušek královský malý (Alisterus scapularis minor). Druhý jmenovaný žije výhradně na severu Austrálie a v jižní části svého areálu se potkává s nominátním poddruhem. V řadě míst divocí ptáci zalétají do zahrad a přikrmují se ovocem.
Chov v zajetí
Velmi běžný větší australský druh papouška, který je oblíbe mezi českými chovateli pro svou odolnost vůči studenému počasí. Lze jej chovat v celoročních voliérách bez vytápěného zázemí, potřebuje ale alespoň závětří, kam by se mohl v zimě nebo při špatném počasí schovat. Papoušci královští byli svého času velmi žádaní a držela se i jejich poměrně vysoká cena, v posledních letech ale zájem o ně upadá. Spíše se rozmáhá chov jejich barevných mutací, z nichž je asi nejznámější žlutá a modrá. Žluté papoušky královské v Česku chová od roku 1999 českobudějovický chovatel Rudolf Strnad.
Do tehdejšího Československa se papoušek královský poprvé dostal již před druhou světovou válkou. V roce 1934 si je pořídil jeden ze zakladatelů Klubu přátel exotického ptactva (KPEP) Jaroslav Karásek. Vůbec prvního odchovu u nás dosáhla začátkem 50. let minulého století pražská zoologická zahrada, ze soukromých chovatelů slavil první úspěch v roce 1975 Matuschka. V sousedním Německu se je poprvé podařilo rozmnožit již v roce 1880.
Dostupnost a cena
Naprosto běžný papoušek, který se sem tam objevuje i v domácnostech jako ochočený domácí mazlíček. Dá se sehnat prakticky celoročně, pořizovací cena v posledních letech výrazně klesala. V roce 2015 se dal mladý samec koupit za 2 000 korun, samice za 3 000 Kč, mladý pár od čtyř až pěti tisíc korun výše.
Výskyt v českých a moravských ZOO
ZOO Ohrada (Hluboká nad Vltavou)