Breaking News :

Novým předsedou Českého svazu chovatelů je Radek Novotný, který stojí za brněnskou výstavou Moravia

Kdo bude novým předsedou Českého svazu chovatelů? Do prosincové volby jde pět kandidátů

Česko zavádí možnost elektronických žádostí o registrační listy CITES, eurocitesy a permity. Papírové časem zruší

Umělá inteligence pomůže díky stovce záznamníků umístěných v pralese monitorovat ary zelené v Kostarice

Arové škraboškoví u soukromých chovatelů: ACTP je začala vyvážet, čtyři ptáci zamířili i na Slovensko

Osud zabavených arů kobaltových v Surinamu a Bangladéši vzbuzuje otázky. Ptáci zmizeli neznámo kam

ACTP vyvezla do Indie nejen ary škraboškové, ale taky ary kobaltové a amazoňany ohnivé. Nejbohatší rodině v zemi

Jak se Zoo Zlín podařilo odchovat dvojzoborožce indické? Prozradí kurátor Václav Štraub na přednášce 9. prosince ve Vlčí Habřině

Jaká je EXOTIKA 2023 v Lysé nad Labem? Vystavuje tukany, aratingy žluté či mutační lorie

EXOTA Olomouc 2023: Návrat ve velkém stylu. Překonala všechny předchozí ročníky

78 druhů exotů a poprvé i sovy a ledňáci: jak vypadala letošní výstava v Třebechovicích pod Orebem?

Dvacítka nevládních organizací tlačí na přísnější podmínky pro obchodování s druhy CITES I v Evropské unii

They’re back! Kennedy Darling, named to return to

Success humble is good not teacher failure makes you

The most Mid-South Farm on Gin Show in them March

Talent crisis gives Aaron Finch his Test-match chance

Papoušek amboinský (Alisterus amboinensis)

Papoušek amboinskýJeden ze tří zástupců středně velkých australských papoušků rodu Alisterus, patrně nejméně zastoupený v chovech. Jeho mnohem známějším příbuzným je papoušek královský. Hlavu a spodní partie má červené, ohbí křídla, malé krovky křídelní, plášť a horní krovky ocasní tmavě purpurově modré, křídla tmavě zelená, spodní krovky ocasní černé, široce lemované červeně. Spodní krovky křídelní jsou purpurově modré, ocasní pera černá se znatelným purpurově modrým odstínem, zespodu šedočerná, na vnitřní straně tří krajních per s širokým tmavě růžovým lemováním. Zobák má šedočerný, u kořene horní čelisti oranžový, oko je oranžové, běhák tmavě šedý.

Podle některých taxonomů je možné podle zbarvení zobáku u nominátní subspecie určit pohlaví. Samci ho mají mít okrouhle oranžový jen u základu, samice až ke špičce. Dorůstá délky 35 cm a hmotnosti do 200 g. Ve volné přírodě obývá Indonésii, Moluky, západní Papuánské ostrovy a západní Novou Guineu, Peleng a Suluské ostrovy. Existuje šest různých poddruhů: nominátní papoušek amboinský molucký (Alisterus amboinensis amboinensis), papoušek amboinský sulský (Alisterus amboinensis sulaensis), papoušek amboinský banggiský (Alisterus amboinensis versicolor), papoušek amboinský buruský (Alisterus amboinensis buruensis), papoušek amboinský halmaherský (Alisterus amboinensis hypophonius) a papoušek amboinský guinejský (Alisterus amboinensis dorsalis).

Chov v zajetí

Ze všech tří druhů papouščího rodu Alisterus je v zajetí nejméně častý. Není však vyloženě vzácný, jen není tolik rozšířený, což může souviset s jeho komplikovaným chovem i faktem, že se do Evropy začal dovážet až v 70. letech minulého století. Jsou to velmi dobří letci, vyžadují velmi dlouhé venkovní výlety, nejméně pětimetrové, zároven však i vytápěné zimoviště. V době toku dokáží být velmi agresivní, jednotlivé páry musí být chovány samostatně, jinak hrozí vzájemné napadání nebo dokonce i usmrcení.

Do tehdejšího Československa se papoušci amboinští poprvé dostali v roce 1974, kdy si několik exemplářů dovezl Rudolf Vít. Přes veškerou péči mu ale nezahnízdili. První odchov se povedl Janu Schejbalovi, který si je dovezl v roce 1975 a rozmnožit se mu je podařilo o rok později. Umístil je do sedmimetrových voliér a poskytl jim téměř dva metry vysokou kmenovou budku, která nahrazovala klasický strom. Svého času je chovala i zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem.

Dostupnost a cena

Dnes již celkem dostupný, i když ne příliš často chovaný druh papouška Oceánie. Stále jde ale o poměrně drahého ptáka, mladý pár se dal v roce 2015 pořídit za cenu 40 až 50 tisíc korun. Zájemce by si měl dát pozor na křížence s papoušky karmínovými nebo královskými. Držet by se také měla čistota jednotlivých poddruhů.

Výskyt v českých a moravských zoo

Nechová jej žádná ze zoologických zahrad v České republice.