Nadcházející volby do Evropského parlamentu do značné míry rozhodnou i o tom, zda převáží podpora myšlence celoevropského pozitivního seznamu zvířat, který by určoval, jaké druhy zvířat bude možné soukromě vlastnit v zájmovém chovu. Proto už začátkem května člen Teraristické společnosti Praha Miroslav Orlík obeslal první desítku kandidátů z deseti největších politických stran, hnutí a koalic, aby odpověděli na otázku, zda nápad na pozitivní seznam zvířat EU podporují. Následně i redakce webu Ararauna.cz oslovila mluvčí devíti politických stran, které mají podle průzkumů předvolebních preferencí největší šanci uspět ve volbách do Evropského parlamentu, aby sdělili jejich postoj k této problematice.
Miroslavu Orlíkovi odpovědělo sedm z deseti oslovených politických subjektů, redakci webu Ararauna.cz dokonce jen tři z devíti. Ani na jednu z výzev neodpověděli zástupci nejsilnějšího hnutí ANO, kterému průzkumy přisuzují těsné vítězství ve volbách. Bez odezvy zůstaly i dotazy směřované na hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09. Z nejsilnější vládní strany ODS reagoval na výzvu Miroslava Orlíka pouze Ondřej Krutílek, šéf kanceláře europoslance a lídra kandidátky Spolu Alexandra Vondry, který kandiduje do Evropského parlamentu na pozici pětky na společné kandidátce Spolu. A šlo o reakci opravdu stručnou. „Pozitivní seznamy nepodporuji,“ uvedl Krutílek.
Nejsilnější bojovníci proti seznamu? Lidovci
Proti pozitivním seznamům se vyslovili zástupci všech stran, které odpověděly na výzvu Miroslava Orlíka i dotazy webu Ararauna.cz. Asi nejsilněji proti omezování zájmového chovu zvířat brojí vládní KDU-ČSL, jejíž poslankyně Nina Nováková pořádá ve sněmovně semináře na téma budoucnosti zájmového chovatelství v České republice. „U problematiky tzv. pozitivních seznamů zvířat vnímáme velké „rojení“ jak v ČR, tak i na půdě EU formujících lobbistických skupin, které pod záminkou ochrany zvířat volají po vytvoření seznamu druhů, které jediné by směly být chovány na území ČR, popřípadě EU. Vnímáme tento seznam, který direktivně stanovuje, jaké druhy je jedině možné držet mimo licencovaná zařízení, jako diktát, kterému je třeba se postavit, protože případný vznik takového seznamu může mít negativní dopad na zachování a obnovu druhové rozmanitosti. Přijetím seznamu by tak jistě došlo k poklesu úrovně chovatelství a ztrátě dovedností, ve kterých je ČR v popředí na mezinárodní úrovni,“ odpověděla Nováková na dotaz serveru Ararauna.cz.
„Máme za to, že vznik „pozitivního seznamu“ s sebou nese reálné riziko opětovného rozvoje černého trhu bez kontroly a s vyšším rizikem šíření chorob. V důsledku zavedení „pozitivního seznamu“ ustane mezigenerační přenos informací o ekologii či etologii druhů do seznamu nezařazených. Ztratíme vědomosti potřebné pro komplexní ochranu přírody. Námi odmítaný seznam narušuje princip budování základu kladných vztahů ke zvířatům a přírodě obecně, protože kontakt člověka se zvířaty formuje jeho osobnost již od raného dětství, a to podle příkladů a vzorů dospělých,“ pokračuje Nina Nováková. „Vznik zmiňovaného seznamu by v konečném důsledku vedl k úpadku zájmu o chovatelství v celé společnosti, což s sebou ponese ekonomické důsledky. V České republice tvoří tržby spojené s chovem zvířat nezanedbatelnou část HDP, nemluvě o ztrátě řady pracovních míst.“
Proti jsou i lidovečtí europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský. Podle Šojdrové by mělo být přijímání pozitivních seznamů v kompetenci jednotlivých členských států EU. „Nebudu pro regulaci na úrovni EU,“ uvedla v odpovědi do ankety Miroslava Orlíka. Rovněž Tomáš Zdechovský by zavedení celoevropského pozitivního seznamu zvířat nepodpořil: „Dlouhodobě spolupracuji s chovateli exotických zvířat a malých zoologických zahrad. Zavedení pozitivního seznamu v takto striktní podobě, znemožňující chov jakýchkoli jiných živočišných druhů, bych nepovažoval za šťastné, proto bych ho určitě nepodpořil a odmítl.“ TOP 09 sice ani na jednu výzvu k vyjádření neodpověděla, pozitivní je ale fakt, že post europoslance neobhajuje Jiří Pospíšil, který patří mezi velké podporovatele aktivistů „za práva zvířat“, kteří bojují za různá represivní opatření proti chovatelům, včetně zavedení pozitivního seznamu zvířat.
Nikdo veřejně pozitivní seznam nepodporuje. Ale co ti mlčící?
Z vládních stran se proti pozitivnímu seznamu zvířat staví také Piráti. V anketě Miroslava Orlíka odpověděli: „Piráti obecně nepodporují zavedení pozitivního seznamu v takové podobě a s takovými potenciálními dopady, jaké ve svém e-mailu popisujete. Ztotožňujeme se s velkou částí Vašich argumentů. Jak píšete, zatím Evropská komise nezveřejnila žádný konkrétní návrh ani zmiňovanou studii, přímo k nim proto stanovisko nemůžeme zaujmout. Až bude, bude možné se o ní bavit konkrétněji, ale nepředpokládám, že bychom pozitivní seznamy začali hájit.“ Jasně proti omezování zájmových chovů zvířat je koalice Stačilo!, v níž hraje prim KSČM. „Koalice Stačilo! jednoznačně proti zavedení pozitivních seznamů zvířat,“ odpověděl na dotaz serveru Ararauna.cz tiskový mluvčí KSČM i celé koalice Roman Roun.
Mezi odpůrce pozitivního seznamu zvířat patří i opoziční SPD, která jde do eurovoleb na společné kanidátce s Trikolorou. „SPD a Trikolora je jednoznačně proti zavádění „pozitivních seznamů“ zvířat, které by omezovalo chovatele,“ uvedla předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová. „Budu hlasovat proti pozitivním seznamům. EU podle mě nemá regulovat práva lidí v České republice chovat exotická zvířata,“ dodal Petr Mach, který za SPD kandiduje do Evropského parlamentu. Z menších stran, kterým průzkumy nepřisuzují potřebných pět procent hlasů pro vstup do Evropského parlamentu, omezování chovatelství formou pozitivního seznamu zvířat odmítají také Svobodní a koalice Sociální demokracie a Budoucnosti. Žádný z oslovených subjektů pozitivní seznam zvířat nepodpořil.
Úvodní foto: Evropský parlament