UVNITŘ FOTO A VIDEO – Nabitý exotářský víkend mají za sebou východní Čechy. Vedle obnovené výstavy exotického ptactva v Pardubicích se v sobotu a neděli konala také tradiční výstava okrasného ptactva v Třebechovicích pod Orebem. V chovatelském areálu u výpadovky do Hradce Králové se představilo rekordních 83 druhů exotických ptáků a vedle papoušků a drobných pěvců šlo i o sovy, ledňáky obrovské nebo premiérově leskoptve, špačky pagodové či perláky červenožluté a dudkovce stromové. Právě z „nepapoušků“ šlo často opeřence, které nechovají ani zoologické zahrady. A ani letos pořadatelská ZO ČSCH Třebechovice exotáři neopomněla přijít s nějakou novinkou: tentokrát s plastickým pozadím vitrín pro drobné exoty.
Přírodní dekorace, které by jiné výstavy mohly závidět
Čím je ale třebechovická výstava pověstná, je její krásná výzdoba přírodninami, ať už jde o olistěné větve nebo trsy trav, čerstvé šípky a další zeleň, která dává akci úplně jinou atmosféru, než kdyby šlo o pouhé kovové klece. A také domácí prostředí. Letos jsem poprvé do Třebechovic zavítal v sobotu a nikoli v neděli, a tak jsem stihnul vidět i kompletní soutěžní část výstavy, tedy všechny bodované andulky (postavové i barevné) a agapornise. Této soutěžní části se účastnilo 15 chovatelů, z toho 10 s postavovými andulkami, tři s barevnými andulkami a dva s agapornisy. Řady vystavovatelů trochu prořídly kvůli souběžně konané výstavě v Pardubicích, ale kdo chtěl a měl dost kvalitních ptáků, vystavoval na obou akcích současně, jako například Marie Foltýnová z Pardubic nebo Karel Novák z Poděbrad.
Soutěžních ptáků bylo v Třebechovicích 99, což není na místní výstavu málo. Největší počet, celkem 68, bylo postavových andulek, následovalo 18 barevných andulek, včetně poslední dobou populárních černolících a černokřídlých, ale také „helikoptér“, a 13 agapornisů ve třech druzích: růžohrdlý, škraboškový a fišeri. Posuzoval Josef Markytán. První a druhou cenu u agapornisů získali agapornisové růžohrdlí a škraboškový od Jiřího Muchy, třetí byl agapornis fišeri od Karla Nováka. U barevných andulek obsadily všechna tři přední místa ptáci od Marie Foltýnové, včetně třetího místa pro „helikoptéru“. U postavových andulek zvítězil chovatel Miroslav Volčík, nejlepším protějškem byla andulka Radka Šebesty. Návštěvnickou anketu o nejzajímavější druh výstavy vyhrál výreček bělolící.
Okatí výrečci bělolící a rozchechtaní ledňáci
Soutěžní část výstavy se nacházela v zadní samostatné části chovatelského areálu a doplňovala ji ještě větší voliéra, která si odbyla premiéru při loňské výstavě a letos v ní byly čtyři druhy leskoptví, dudkovci stromoví a perláci červenožlutí. Hlavní část výstavy se však odehrávala ve vedlejší větší místnosti, kde se nacházely desítky klecí a voliér. Pohledem od vchodu vpravo výstava začínala hned jedním velmi zajímavým druhem sovy, která si v Třebechovicích odbyla premiéru: výreček bělolící zaujal hlavně svýma obrovskýma očima, výrazně rozdílnýma od očí výrečka malého, který se nacházel ve voliéře opodál a návštěvníci ho v Třebechovicích mohli vidět už loni. Pravé sekce hlavní výstavní místnosti patřila africkým papouškům rodu Poicephalus: senegalskému, žlutotemennému a konžskému.
Proti nim se v podlouhlé kleci dělili o prostor aymary citrónoví a šedoprsí s holoubky a v další kleci velmi zajímaví špačci pagodoví, kteří se nevidí ani na větších výstavách, natož pak v zoo. Africkou část výstavy doplňovali alexandři malí a rudohlaví, přes uličku proti nim pak byly dva druhy amazónků: bělobřiší a černotemenní. Amazoňany na letošní výstavě v Třebechovicích zastupoval amazoňan modročelý a dva mladí, ale pěkně vybarvení amazoňani vínorudí. Asi nejhlasitějšími papoušky na výstavě byli rovněž mladí papoušci patagonští, vedle nichž pořadatelé umístili o poznání tišší papoušky kouřové. S nimi dále sousedily rosely, papoušci nádherní, papoušci královští a také vůbec nejhlasitější ptáci výstavy, kteří se ale ozývali sporadicky: ledňáci obrovští. Ti si v Třebechovicích odbyli premiéru loni a získali si velkou pozornost návštěvníků.
Domácká atmosféra a pravý duch chovatelství
Stejně jako loni se i letos třebechovické výstavy účastnil i ochočený kakadu gofin, což je druh, který z českých chovů pomalu mizí. Větší voliéru vlevo od vchodu do hlavní výstavní místnosti obsadil párek ochočených alexandrů čínských. V Třebechovicích ale nechyběly ani přírodně zbarvené andulky, latamové vlaštovčí, neofémy modrohlavé a bourek, mutační kakarikové a papoušci zpěvaví, pyrurové zelenolící a modrobradí (to je jediný druh pyrury, na kterého se vztahuje povinná registrace exemplářů podle CITES) a také papoušíčci, zaručeně nejmenší druh papouška na této výstavě. Vitrínové klece skýtaly pohled na chůvičky, pásovníky, rýžovníky, snovače a řadu dalších druhů, z nichž významnou část vystavoval Jan Makyňa, který dodal ptáky i na pardubickou výstavu.
Samostatný prostor na výstavě měli prodejní ptáci. Společně s krmivem a chovatelskými potřebami jim organizátoři vyčlenili prostor v první místnosti u vchodu do budovy hned vedle tomboly a stolů s občerstvením. Další stánky s upomínkovými předměty a tričky se nacházely venku před vchodem. Vše skvěle zorganizované a neustále přicházeli noví návštěvníci, v sobotu především z řad místních obyvatel. V neděli dopoledne je vystřídala vlna chovatelů, kteří přijeli z blízkého ptačího trhu v Týništi nad Orlicí či návštěvníci pardubické výstavy. Ta třebechovická měla zhruba stejný počet vystavených ptáků jako pardubická, ale probíhala v úplně jiné atmosféře než v krajském městě. Je to zkrátka stálice mezi regionálními výstavami, která neztrácí chovatelského ducha v té prapůvodní podobě.
Úvodní foto, galerie a videa: Jan Potůček, Ararauna.cz