Papoušek žlutotemenný (Poicephalus meyeri)

Nápadně zbarvený druh afrického papouška, který bývá občas označován jako papoušek Meyerův. Hlavu, záda a horní část hrudi má tmavě šedohnědé, na temeni má výrazný žlutý pruh různé velikosti (u některých ptáků může chybět). Spodní část hrudi, břicho a spodní krovky ocasní jsou sytě zelené, spodní část zad a kostřec modré. Ohbí křídel a stehna má jasně žlutá, křídla o ocas jsou zbarveny hnědě. Zobák má černý, stejně jako oční okruží, oko je oranžově červené, běhák tmavošedý. Dorůstá délky 22 cm a hmotnosti do 130 g.

Divoká populace papouška žlutotemenného obývá vnitrozemí střední a jižní Afriky, konkrétně Eritreu, Jižní Súdán, Čad, Etiopii, Ugandu, Keňu, Tanzanii, Zair, Angolu, Zambii, Zimbabwe, Namibii, Botswanu, Mozambik a Jihoafrickou republiku. Bývá často nelegálně odchytáván, protože je oblíbeným domácím mazlíčkem. Jenom v letech 1981 až 2005 bylo podle mezinárodní organizace Birdlife International z Afriky vyvezeno 75 387 těchto ptáků. Existuje sedm poddruhů: papoušek žlutotemenný jihoafrický (Poicephalus meyeri damarensis), papoušek žlutotemenný konžský (Poicephalus meyeri matschiei), papoušek žlutotemenný čadský (Poicephalus meyeri meyeri), papoušek žlutotemenný angolský (Poicephalus meyeri reichenowi), papoušek žlutotemenný ugandský (Poicephalus meyeri saturatus) a papoušek žlutotemenný mosambický (Poicephalus meyeri transvaalensis).

Chov v zajetí

Jeden z nejčastěji chovaných papoušků rodu Poicephalus, i když rozhodně není tak známý a častý jako příbuzný papoušek senegalský. Patří mezi časté domácí mazlíčky. Stejně jako ostatní představitelé tohoto rodu má charakter velkých druhů papoušků, i když vzrůstem je spíše menší. Oproti papoušku senegalskému má klidnější povahu a v domácnosti se neupíná jen na jednu osobu. Velmi rád „chodí“ a leze, hraje si na zemi s různými předměty. Létání je u něj spíš zřídkavé.

Chov papoušků žlutotemenných je stejně nenáročný jako u papoušků senegalských. Nejsou příliš nároční na prostor, stačí jim klec o délce jednoho metru, ale určitě více uvítají voliéru s venkovním výletem. Jde o klidné ptáky, krmeni by měli být směsí pro velké africké papoušky (žaky) a minimálně polovinu denní krmné dávky by mělo tvořit čerstvé ovoce a zelenina.

Dostupnost a cena

Běžně dostupný, i když ne tak známý druh papouška, kterého lze bez problémů sehnat u českých chovatelů a ojediněle i na chovatelských burzách. Poměrně běžný v chovatelské inzerci, zatímco v kamenných zverimexech se prakticky neobjevuje. Cena mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala okolo čtyř tisíc korun za samce, samice bývaly o něco dražší. Mladý pár vyšel na devět až deset tisíc korun.

Výskyt v českých a moravských ZOO

ZOO Dvůr Králové nad Labem
Papouščí ZOO Bošovice