Nejznámější z afrických papoušků rodu Poicephalus, který je velmi často chovaný jako domácí mazlíček. Celkově je zbarven zeleně, na křídlech shora tmavěji, na prsou světleji. Hlavu a temeno má šedé, spodní část břicha a peří pod křídly jsou žluté a vytvářejí na břichu jasné písmeno „V“. Pro celý rod je charakteristický krátký ocas, u papouška senegalského je zbarven zeleně, zespodu je šedý. Zobák je černý a jasně lesklý, oko žluté až oranžové, běhák šedorůžový. Dorůstá délky 23 cm a hmotnosti do 140 g.
Ve volné přírodě se vyskytuje od savan po lesní pás západní Afriky, severně od pásu deštného pralesa Mauretánie po jihozápadní Čad, severovýchodní Kamerun a Středoafrickou republiku. Je velmi hojný, a často nelegálně odchytávaný pro vývoz. Jenom v letech 1994 až 2003 bylo podle mezinárodní organizace Birdlife International z Afriky vyvezeno přes 410 tisíc jedinců tohoto druhu. Přesto jeho divoká populace nezaznamenává nějaké dramatické poklesy. Existují tři poddruhy: papoušek senegalský východní (Poicephalus senegalus mesotypus), papoušek senegalský západní (Poicephalus senegalus senegalus) a papoušek senegalský červenobřichý (Poicephalus senegalus versteri).
Chov v zajetí
Velmi často chovaný papoušek, z rodu Poicephalus je vůbec nejhojněji zastoupen v klecích i voliérách. Bývá chován jak v párech, tak jednotlivě jako domácí mazlíček. Není příliš náročný, má velmi dobrý charakter, který je podobný spíše velkým druhům papoušků. V domácnosti si ale obvykle oblíbí jen jednoho člověka, kterému se zcela oddá, zatímco ostatní spíše toleruje. Podobně jako žako se dokáže naučit napodobovat zvuky a hlasy zvířat ve svém okolí, včetně jiných druhů papoušků.
Chov papoušků senegalských v páru není složitý, je to vhodný druh pro začínající chovatele. Není příliš náročný na prostor, zahnízdí i v prostornější kleci o délce alespoň jeden metr bez možnosti venkovního výletu. Jde o klidné ptáky. Existuje i několik barevných mutací, ale ty jsou velice vzácné a drahé.
Dostupnost a cena
Běžně chovaný a dostupný druh papouška, na kterého zájemci narazí na většině ptačích burz nebo ve zverimexech. Velmi často je nabízen i v chovatelské inzerci na českých webech. V kamenných obchodech bývá většinou výrazně dražší, stejně jako jiné druhy papoušků. Vyplatí se jej proto koupit přímo od chovatele. Cena přírodně zbarveného mladého ptáka se v roce 2013 pohybovala okolo tří tisíc korun.
Výskyt v českých a moravských ZOO